DREAM THEATER - HISTORIE CZ Dolů... HISTORIE SKUPINY V ČESKÉ REPUBLICE
41. Dream Theater v Brně přesvědčili a potěšili
[frontman.cz]
[Miloš Latislav]
40. Dream Theater v Brně vyučovali hudební mistrovství
[musicserver.cz]
[Marek Odehnal]
39. Dream Theater předvedli v hale Fortuna hudební dokonalost
[rocklist.cz]
[ROCKLIST]
38. Progmetalový svátek DT ve dvojím provedení
[www.hudebniknihovna.cz]
[David Frei]
37. Dvě hodiny jako okamžik. Magické vystoupení Dream Theater bořilo prostor i čas
[www.headliner.cz/novinky/]
[Olivia Boková]
36. Dream Theater zahráli v Holešovicích na svou jemnější a melodičtější notu
[musicserver.cz/]
[Tomáš Rozkovec]
35. Dream Theater, The Distance Over Time Tour - Celebrating 20 Years Of Scenes From A Memory
[facebook.com/groups/systematic.fans/]
[David Frei]
34. Dream Theater, Masters of Rock 2019
[www.idnes.cz]
[Petr Skácel]
33. Dream Theater, Images, Words & Beyond Tour
[musicweb.cz]
[Eva Makovská]
32. Dream Theater, (Black Star Riders, Persona Grata)
[marastmusic.com]
[onDRajs]
31. Dream Theater, (Black Star Riders, Persona Grata)
[sicmaggot.cz]
[Onotius]
30. Velmistři progresivního rocku Dream Theater oslavovali v Praze
[www.novinky.cz]
[Ilja Kučera ml., Právo]
29. Dream Theater potvrdili ve Vizovicích pověst skvělých hudebníků
[www.blesk.cz]
[ČTK]
28. Dream Theater odehráli v Praze koncert jako z učebnice metalu
[www.idnes.cz]
[iDNES.cz, ČTK]
27. Akademici Dream Theater jsou stále bezkonkurenční
[www.ireport.cz]
[Alena Bílková]
26. Dream Theater přivezli pražským kamarádům prvotřídní metal
[www.koule.cz]
[David P. Stefanovič]
25. Live report – Dream Theater
[www.koule.cz]
[Tiziano Marasco]
24. Dream Theater - Along For The Ride tour
[cz.opinionspost.com]
[LordSnape]
23. Dream Theater v Praze dostáli svému názvu
[www.marastmusic.com]
[Eva Makovská]
22. Dream Theater - 29.01.2014, Praha, Tipsport Arena
[www.musicweb.cz]
[Darkmoor]
21. Dream Theater jsou rockoví kouzelníci
[www.metalopolis.net]
[Jaroslav Špulák]
20. Dream Theater - 29.01.2014, Praha, Tipsport Arena
[www.novinky.cz]
[iDNES.cz, ČTK]
19. Benátská noc - Malá Skála - 29. července 2011
[kultura.idnes.cz]
[Hooya]
18. Dream Theater – Whiplash... Recenze... Live
[www.metalopolis.net]
[Josef Brožík]
17. Dream Theater – Potrava pro napjaté uši
[www.whiplashmag.net]
[Jan]
16. Dream Theater předvedli instrumentální exhibici
[www.tesla-arena.cz]
[Jan Němec]
15. Dream Theater: Metalové divadlo pro náročné
[www.i-legalne.cz]
[Richard Winter]
14. Dream Theater dobyli Prahu
[www.play.cz/nazivo]
[Ilja Kučera ml.]
13. Dream Theater 30.06.09, Praha, Tesla Arena
[mmikk.baskytara.com]
[mmikk]
12. Dream Theater 30.06.09, Praha, Tesla Arena
[www.metalopolis.net]
[Darkmoor]
11. Prog-metaloví profesoři vyučovali (děsnej blábol)
[www.novinky.cz/kultura]
[Viktor Palák]
10. Praha 30. 6. 2009, HC Sparta!!!
[dreamtheater.pavelvajner.com]
[pavelvajner]
  9. Live - foto z Brumlovky 2002 !!!
(samostatná stránka)
[alesh.lee]
  8. Live - REPORT Music & Style
[9/2002, strana 32]
[Marcela Petričková]
  7. Ohlasy - ROCK & Musiq
[srpen 8/2002, strana 8]
[hosté]
  6. Live - ROCK & POP Musiq
[srpen 8/2002, strana 71]
[Ivan Ivanov]
  5. Live - Spark
[srpen 8/2002, strana 65]
[Peter Sládeček]
  4. Brumlovaka jinýma očima...
[27. 6. 2002, Praha, Pickard]
[Pickard]
  3. V České republice podruhé!!
[tarkus.hyperlink.cz]
[Petr Novák]
  2.c Zase růže a zase v bouři
[whiplashmag.net]
[Vratislav Šantroch]
  2.b SKY club Brumlovka
[marastjakcyp.com]
[StYkO]
  2.a SKY club Brumlovka
[11. říjen 2000, Praha]
[Luboš Maule, Petr Heřman]
  1. Poprvé v České republice!!
[music-store.cz] [Adolf Miller]


Nahoru 41. Dream Theater v Brně přesvědčili a potěšili
Datum: 28. ledna 2023, Místo: Winning Group Arena, Brno
Support: Arion (FIN)
Autor: Miloš Latislav, 31.01.2023

[Zdroj: https://www.frontman.cz/koncert-zblizka-dream-theater-v-brne-presvedcili-potesiliDream Theater se na pódiu vůbec nechovají hvězdně. Sympatická je jejich skromnost a spontaneita.

Dream Theater, legenda progresivního metalu s více než třicetiletou historií, je na turné ke svému patnáctému albu A View From the Top of the World. Pětice z New Yorku, proslulá virtuózními muzikantskými výkony, se po necelých třech letech od své předchozí návštěvy České republiky snad ani nemohla předvést lépe.

Předskakování připadlo finské kapele Arion stejného nástrojového obsazení jako Dream Theater, tedy kytara, klávesy, basa, bicí a zpěv. Jejich třičtvrtěhodinka melodického, lehce pompézního metalu neurazila, ty, kteří kapelu znají, jistě i potěšila a vhodně připravila půdu hvězdám.

Ony hvězdy, jmenovitě zpěvák James LaBrie, kytarista John Petrucci, klávesista Jordan Rudess, baskytarista John Myung a bubeník Mike Mangini se ovšem na pódiu vůbec nechovají hvězdně. Skromnost a spontaneita v pódiové prezentaci, podpořené efektivními světly a krásnou tématickou projekcí jsou navýsost sympatické. A velmi příjemný, takřka dokonalý, byl i zvuk: plastický a čitelný v celém prostoru haly, ba i venku na cigaretě při otevřených dveřích.

Set Dream Theater odstartovala frenetická úvodní skladba nového alba The Alien, která už skupině zajistila Grammy za nejlepší metalový výkon. K mému potěšení následoval otevírák osmadvacet let starého třetího alba Awake, nazvaný 6:00, a po dvou novějších skladbách zazněla i hymnická Caught in a Web z téže desky. S radostí jsem si s halou zazpíval a vychutnal si mocný kytarový riff i klávesové závoje.

Bubeník Mike Mangini, který už od minulého turné upustil od rampy s menšími bubínky, umístěné nad soupravou, hrál efektivně a precizně – jen se pořád nemůžu zbavit dojmu, že Mike Portnoy měl prostě větší švih. Už na nahrávkách se mi nepozdával zvuk Manginiho virblu a naživo se mi potvrdilo, že je to skutečně nejspíš v jeho rukou.

Zato John Petrucci byl naprosto jedinečný! Nádherně okrouhlý zvuk v sólech a lahodných táhlých vyhrávkách, sytý v riffech a zvonivý v pasážích, které i na elektrice zněly, jako by hrál na akustickou kytaru. Přesvědčivý byl i Jordan Rudess, který – ač nepochybný virtuóz – mě po celé desáté roky příliš nedojímal. Původní party prvního klávesisty Kevina Moorea zahrál velmi věrně a v nejnovějších věcech používá na své jediné klávesnici na otočném a výkyvném stojanu často zvuk hammondek, čímž se u mě docela rehabilitoval. No, a precizní John Myung s šestistrunnou baskytarou (většinu koncertu odehrál stejně jako Petrucci na jeden nástroj, teprve na přídavek přišel s jiným modelem), to už je taková konstanta. Bylo krásné sledovat jeho klidné zaujetí hrou.

Ze starších skladeb zazněly ještě jemná a zpěvná "Solitary Shell", "About To Crash" a "Losing Time / Grand Finale" z vynikajícího alba "Six Degrees Of Inner Turbulence" (2002) a jako předposlední kus halu rozproudil největší hit kapely "Pull Me Under" z průlomového druhého alba "Images And Words" (1992). Závěr regulérního setu patřil členité dvacetiminutové titulní skladbě nového alba "A View From The Top of The World".

K přídavku se kapela nenechala dlouho přemlouvat. Začal nádhernou pinkfloydovskou plochou kytary a kláves, která po příchodu zbytku kapely vyústila do patrně převzaté skladby, kterou se mi zatím nepodařilo identifikovat. Publikum se ale chytlo a mocně přizvukovalo v hymnickém refrénu. Loučení bylo dlouhé a dojemné a svědčí o respektu, který mají tito mistři svých nástrojů a snad i životů ke svým často zcela oddaným, ale nikoli fanatickým příznivcům. Děkujeme pánové, bylo to krásné. I s tím neobyčejným nedělním odpolednem, které koncertu předcházelo!Nahoru 40. Dream Theater předvedli v hale Fortuna hudební dokonalost
Datum: 28. ledna 2023, Místo: Winning Group Arena, Brno
Support: Arion (FIN)
Autor: Marek Odehnal, 29.01.2023

[Zdroj: https://musicserver.cz/clanek/70110/dream-theater-winning-group-arena-brno-28-1-2023/?fbclid=IwAR1lq1lBPUMukto3qvU1mobE9nauPbk1epWsf2FmPqZ05E5L7nzsF3U-7dgDream Theater v Brně předvedli své muzikantské mistrovství i smysl pro vizuální prvek komplexní show, potěšil i slušný zvuk. Nepotěšil naopak očekávaně zpěvák James LaBrie a neočekávaně poměrně nízká návštěvnost akce, jaká v Brně na rozdíl od Prahy nebývá každý den.

Po zhruba půlroce se do Česka vrátila největší legenda progresivního metalu, americká skvadra Dream Theater. Tentokrát ale zavítala místo do hlavního města do Brna. Moravští fanoušci tak nemuseli řešit dilema páteční Bratislavy a mohli si dvouhodinovou show užít bez výraznějšího cestování.

Večer odstartovala v sedm hodin finská formace Arion a předvedla solidní power metal, který nijak neurazil, ale ani nenadchl. Jako nefanoušek tohoto žánru nemůžu hodnotit víc, ale co je rozhodně na zamyšlení, je varianta výběru žánrově přece jen sofistikovanějšího supportu - vzhledem k hlavní hvězdě večera.

Dream Theater jsou známí tím, že jejich show je plnohodnotný audiovizuální zážitek, a už půlhodina přípravy stage dobře navnazovala na hlavní chod večera. Animovaná podoba mimořádně krásného přebalu nejnovější desky "A View From The Top Of The World", doprovázená atmosférickou hudbou, lákala na velké věci.

Zážitek ale kazilo fyzické provedení scény - místo velkoplošné obrazovky nebo alespoň celistvé velkometrážní plachty zdobilo pódium několik svislých a především úzkých plachet vedle sebe. Tyhle "hranolky" při projekcích především horizontálních výjevů nelícovaly, a obraz byl na výšku různě rozhozený.

A rovnou si odbudeme i druhé jediné negativum večera, abychom mohli zbytek reportu nést v pozitivním duchu. Zpěvák James LaBrie byl vždycky nejslabším, ale akceptovatelným článkem sestavy. Ovšem v posledních letech se jeho pěvecké výkony staly naprosto tragickými a často dehonestujícími zážitek z celého koncertu.

U novějších kusů, u kterých si vokální linky píše pro svůj současný hlasový rozsah (a ten mu na rozdíl od tetování na rukách spíš ubývá), to ještě celkem jde. Jakmile se však pustí do starších hitovek, je to ryzí tragédie. Takto úplně zabil hlavně nejočekávanější klasiku "Pull Me Under". Kdyby celý její klenutý refrén nechal rovnou odzpívat dav, udělal by líp.

Naštěstí ale vzhledem k převážně instrumentální povaze hudby Dream Theater a zařazení hned dvou průměrně půlhodinových kompozic tak čistého času moc pěvecky nepřekážel. O muzikantské virtuozitě nemá smysl víc psát, na té je hudba skupiny odjakživa založena.

S odchodem bubeníka Mikea Portnoye před více než dekádou sice kapela tak trochu ztratila duši a určitou metalovou údernost, ale o muzikantském mistrovství jeho nástupce a jmenovce Mikea Manginiho nemůže nikdo pochybovat. A tento profesorsky vyhlížející bicmen o tom přesvědčil i v Brně.

Největší pozornost na sebe samozřejmě bral vousem obrůstající kytarista John Petrucci, který evidentně postupně metastázuje v medvěda. :-) Ovšem s jednou kytarou obsáhnout tohle všechno, klobouk dolů. A i když je hudba tohoto bandu obecně hodně založená na muzikantských exhibicích, minimálně tentokrát se Petrucci v sólování poměrně držel na uzdě.

Pochválit musím ve výsledku i poměrně solidní zvuk, který se po několika prvních skladbách slušně ustálil. O filmových projekcích už byla řeč. Zamrzela tak jen slabší návštěvnost. Plocha i tribuny byly zaplněny jen asi z poloviny. V Praze bych to i chápal, s covidem odloženými koncerty je tam skoro každý den známé, světové jméno, ale v Brně je takováto kapela svátkem.

Obzvlášť když to není jen ze jména žijící sedmdesátková britská legenda vyžilých rockerů, které jsem jezdí pořád dokola. Propagace akce v tomto směru asi úplně dobře nezafungovala, jinak by jistě dorazila velká část metalového Brna.

Setlist:
01. The Alien
02. 6:00
03. Sleeping Giant
04. Bridges In The Sky
05. Caught In A Web
06. Answering The Call
07. Solitary Shell
08. About To Crash (Reprise)
09. Losing Time/Grand Finale
10. Pull Me Under
11. A View From The Top Of The World
Přídavek:
12. The Count Of TuscanyNahoru 39. Dream Theater předvedli v hale Fortuna hudební dokonalost
Datum: 26. května 2022, Místo: Sportovní hala Fortuna, Praha
Support: Devin Townsend
Autor: ROCKLIST, 28.05.2022

[Zdroj: https://rocklist.cz/dream-theater-top-of-the-world-tour-v-praze/]


Po téměř dvou celých letech jsou průkopníci virtuózního prog-metalu Dream Theater konečně opět na cestách. Na podporu svého posledního alba A View from the Top of the World (2021) zavítali také do České republiky. Když nastupovali na pódium byla vidět rozvernost ve tvářích a energii v jejich krocích.Dlouhá pauza v turné během pandemie otevřela kapele prostor, aby přesměrovala svou energii. Fanoušci byli pohoštěni nejen novým albem, které patří k tomu nejlepšímu z dosavadní tvorby kapely – pravděpodobně proto, že skupina byla schopna trpělivě a pečlivě psát, nahrávat a produkovat v pohodlí svého nového studia, vhodně nazvaného Dream Theater HQ - ale také vytvořit řadu dalších projektů předvádějících zdánlivě nevyčerpatelnou snahu členů kapely dělat hudbu a spojit se se svými fanoušky.

Jordan Rudess (klávesy) rozšířil svou již tak rozsáhlou digitální přítomnost a sadu produktů s pravidelně aktualizovaným účtem Patreon. Mike Mangini (bicí) nabídl lekce Zoom a hluboce se ponořil do tvorby písní z nového alba. John Petrucci produkoval své druhé sólové album "Terminal Velocity" (2020). Spolu se starými přáteli spolupracovali Petrucci a Rudess na třetím albu super skupiny Liquid Tension Experiment (2020), které fanouškům poskytlo novou hudbu poprvé po více než 20 letech. A James Labrie (zpěv) tvrdě pracoval na svém vlastním sólovém albu, které má vyjít v roce 2022, což je jeho nejnovější nabídka od roku 2013. Není tedy přehnané mluvit o hojnosti energie z kapely.

A to vše bylo v plné parádě ve čtvrtek večer (26. 5.) v pražské sportovní hale Fortuna. Jejich setlist se potýkal se širokou směsí písní z jejich nového alba a včetně dalších, které sahají zpět do jejich téměř 30 leté tvorby, a byl ukázkou toho, proč je Dream Theater i nadále považováno za paradigma moderního progresivního metalu.

Jejich neoblomnost byla při zahájení koncertu nezpochybnitelná. Manginiho náhlé a bouřlivé intro k "The Alien" – nominované na Grammy za nejlepší metalový výkon (2022) z jejich posledního alba - vedlo k dechberoucí těžké kadenci, která podepírá celou skladbu, ozdobenou úžasnými sóly a to jak vzletné melodické rozmanitosti, tak i těch, které nutí posluchače spočítat všechny tóny uprostřed rozmazaných tahů trsátka a pohybů prstů.Labrieho vokály – znějící lépe než kdy jindy – jen přidaly další slavnou vrstvu k mnoha úrovním složitosti v melodii, kterou kritici doporučují na jedno z nejprestižnějších ocenění v hudebním průmyslu. Odtud se fanoušci přenesli zpět do rané kariéry kapely s "6:00" (Awake, 1994), strhujícím dobrodružstvím v rytmech staccata s klasickými a chytlavými melodiemi Dream Theater, které zpečetily jejich osud jako vzorů žánru.Na řadu přišla skladba "Awaken The Master" (A View from the Top of the World, 2021), kde Petrucci vůbec poprvé použil na jevišti svou charakteristickou 8-strunnou elektrickou kytaru Majesty a zahájil low-end riff, který sahal hluboko za hranice. fyzické základy místa konání. Správné pokračování temné podstaty této melodie přivedlo posluchače zpět k nejtěžšímu a možná nejtemnějšímu albu kapely s "Endless Sacrifice" (Train of Thought, 2003). Klid prvních pár minut ustupuje rušivé a hybné sérii silných frází, během kterých si členové vyměňovali sóla, která vyvrcholila třípásmovou unisono sekcí in-your-face s Petruccim, Johnem Myungem (basa) a Rudessem na keytar.

Domorodý hrdelní zpěv vytvořil začátek pro "Bridges In The Sky" (A Dramatic Turn of Events, 2010), tour-de-force, která ztělesňuje všechny nejlepší prvky úžasné kreativity Dream Theater z prvního alba vytvořeného poté, co se Mangini připojil ke kapele.Labrie vyjádřil radost kapely z toho, že může znovu vystupovat, než představil další skladbu z posledního alba kapely, "Invisible Monster", kreativně zachycující ve své typické hudební podobě číhající potíže úzkosti, se kterou tolik lidí bojuje. Z druhého disku druhého alba, které vzniklo poté, co se ke kapele připojil Jordan Rudess, "About To Crash" (Six Degrees of Inner Turbulence, 2002) nechal zazářit Labrieho vokální obratnost a poté přešel do "Ministry Of Lost Souls" (Systematic Chaos, 2007 ), kde kolektivní síla melodických orchestrací kapely vytvořila zvukovou a imaginativní cestu příběhem člověka, který obětuje svůj vlastní život za záchranu druhého.Epická titulní skladba z jejich nejnovějšího alba "A View From The Top Of The World" byla dramatickým sluchovým dobrodružstvím, které se dokonale hodí k uzavření jejich setu. Kniha skončila tím, co by se dalo nejlépe popsat jako progresivní pochod v 23/8, kapela popsala, jak byli všichni nadšení, že to budou hrát živě, v dokumentárním videu, které zdůrazňuje části procesu  jejich nejnovější tvorby. A bylo to až příliš zřejmé, jako by vše, co přišlo předtím, směřovalo k tomuto více než 20-minutovému dobrodružství, které ve hvězdné podobě zachytilo obrovskou kreativitu, energii spolupráce a čirou radost, kterou kapela projevuje při společném psaní a hraní.Ale ještě to neskončilo. S Dream Theater to tak nikdy není a fanoušci doufají, že s jejich neutuchající energií tomu tak ani nikdy nebude. Kapela typickým způsobem reagovala na požadavek davu brilantním přídavkem "The Count Of Toscany" (Black Clouds and Silver Linings, 2009). Skladba spřádá dramatické vyprávění o intrikách a nebezpečí, otevírá se nevinností, vrcholí zvukovou intenzitou a rozřeší, zatímco fanoušky nechává na vysoké vlně nakažlivé energie, která proudí z každého člena kapely. Skladba je plná sekcí, které umožňují každému členu vyniknout, a dokonce poskytuje dokonalou příležitost zapojit dav do svých nezapomenutelných vokálních melodií, čímž se udržuje spojení, které fanoušci vždy cítí se členy Dream Theater.

Ti, kteří budou mít tu čest Dream Theater na tomto turné vidět, budou rádi, že s nimi mohli strávit asi 90 minut a odnésou si nádherný, dojemný zážitek. Dream Theater stále dosahují nových výšin a vždy s sebou přivádějí své fanoušky.

Dream Theater nepřijeli sami. Role předskokana se zhostil DEVIN TOWNSEND se svojí partou kterou si pozvali a která pompézní večer skvěle zahajoval.


Nahoru 38. Progmetalový svátek DT ve dvojím provedení
Datum: 26. května 2022, Místo: Sportovní hala Fortuna, Praha
Support: Devin Townsend
Autor: David Frei, 29.05.2022

[Zdroj: https://www.hudebniknihovna.cz/progmetalovy-svatek-dt-ve-dvojim-provedeni.html]


I tak by se dal nazvat květnový koncert v Tipsport Aréně na pražském Výstavišti, kam se po více než dvou letech vrátili američtí titáni Dream Theater. a to v doprovodu neméně populárního kanadského umělce Devina Townsenda. Ten na minutu přesně začal v půl osmé „hoblovat svou riffovou mašinu", a i když se zpočátku zdálo, že se metalický zvuk stáčí kamsi do masy hluku, bylo opravdu co poslouchat. Když přidal svůj vytažený vokál a nekompromisně zařval do mikrofonu, všichni zpozorněli. Od 90. let minulého století, kdy Devin zaburácel v projektu Strapping Young Lad, vydal jen pod svou hlavičkou více než tucet alb, které se především opírají o masivní kytarové riffy, nad kterými se klene, ale i nepředvídatelně dovádí svérázný vokál.

Šlapavé riffy převážně ve středním tempu Devin prohnal tři čtvrtě hodinovou akcí, aniž se stačil nadechnout. Nezařadil do setlistu jen aktuální ukázky z alba The Puzzle, kde brutálně křičí, ale na chvíli i zpomalil do atmosférických pasáží, které se mocně klenou na legendárním albu "Ocean Machine Biomech". Vrcholem rozhodně byla čistě ekologická balada Deep Peace z 20let starého alba Terria, kde mistrně ukázal i své dovednosti v zákoutí atmosférického rocku – jeho osobité sólo se protáhlo na několik minut a dokázalo posunout vědomí všem vzhůru kamsi za horizont. Sólové kudrlinky jako by zastavily čas a donutily všechny sledovat jeho ekvilibristiku. Nečekaný zážitek na úvod!

Dream Theater podle očekávání začali svým Grammy songem The Alien, který při sólech Johna Petrucciho rozproudil neskrývané nadšení. Kdyby se na ploše nemuselo sedět, tak by všichni přítomni rozhodně zařádili v kotli. Jenže tyto staré časy jsou zřejmě pryč. Anebo ne? V Budapešti se prý stálo. V Praze ne, ale šlo opravdu o bezpečnost u této legendární kapely anebo už začíná nová panika z možné epidemie opičích neštovic? Rockový fanoušek má právo si u své kapely dopřát tělesného pohybu, protože tahle hudba k tomu přímo vybízí.

Už u Devina byl alespoň třepot rukou v popředí znamením, že fandové chtějí dovádět a užít si emoce po svém; samotný Devin se několikrát vyjádřil, že je mu líto, že se vlastně sedí. Jeho progmuzikálová show, kam zařadil i nasamplované sbory, se totiž po rozjezdu těžko zastavuje. Musím říct, že se v jeho tvorbě za poslední roky přestávám orientovat, neboť kvantita nahrávek začala dávno převažovat nad kvalitou. Není to však tím, že se opakuje, ale tento skladatel vytváří toliko různorodé hudby, kterou jednoduše nelze v rozumném čase proposlouchat a pochopit. Nezbývá než tedy přijmout živý spektákl, který Devin dokáže zprostředkovat v plné míře, což se při jeho pražském vystoupení nyní rozhodně událo.

Ale zpět k hlavní hvězdě večera. Progmetaloví velikáni dokážou překvapit při každém koncertě, a i když to bylo již páté vystoupení za dobu, co tuto jedinečnou kapelou sleduji, nedokázal jsem ani na chvíli odtrhnout oči od pódia. Pouhých 10 písní totiž Dream Theater vystačilo na to, aby si získali plnou pozornost publika. Zdá se to málo? Na letošní tour na podporu alba "A View from the Top of the World" zařadili totiž také ikonické skladby z dřívější tvorby, které nehráli vůbec nebo i více než 10 let.

Hned druhá věc "6:00", o které jsem si myslel, že je vyhrazena bývalému bicmanovi Mikovi Portnoyovi, protože se datuje až v roce 1994, rozhýbala neskrývané nadšení pamětníků! Vsadím se, že by kapela mohla za dva roky zorganizovat (a neváhám říci "vyprodat") výroční turné celého alba "Awake", které patřilo ke zlomovým v jejich počáteční kariéře. Současný bubeník Mike Mangini se letos v Praze neskutečně činil, zvukově byl možná slyšet i krapet více než ostatní, ale to nevadilo. Právě jeho bubenický vklad je totiž největší devizou aktuálního alba. Ať laskavě prominou konzervativci, kteří ještě donedávna brojili za návrat Portnoye do skupiny. Tahle diskuse je dávno mimo mísu!

Dlouho jsem nemohl osobně přijít novému albu na chuť, ale právě tento pražský koncert mi rozetnul vědomí. Možná je to právě tahle živá prezentace, s intenzivním zvukem, kde vyniknou všechny důkladné vyhrávky včetně precizního výkonu, co může přesvědčit vnímavého diváka o tom, kdo je pánem na trůnu progresivního rockmetalového žánru. Z nového alba zazněly ještě řádně nabroušená "Awaken the Master", chytlavá "Invisible Monster" a rozmáchlá titulní píseň, u které se prostě nedalo ani odejít na WC.

Hrát v kuse skoro půl hodiny a nepřehmátnout se? Ano, tak tohoto jsou pánové John Petrucci, Mike Mangini, Jordan Rudess a John Myung plně schopni. Zpěvák James si vždy může na chvíli odskočit a orazit, ale instrumentální kvartet musí jet při dlouhých sonzích dále. Jestli Johnové a spol. pilovali staré skladby na tuhle tour anebo je speciálně vybírali, to obyčejnému smrtelníkovi zůstane navždy utajeno, konečný setlist, který zazněl v Praze, však v celkovém vyznění vyrazil bez váhání dech.

Prvním překvapivým trackem byla 11minutová "Endless Sacrifice" z dávno podceňovaného alba "Train Of Thought" z roku 2003. Klidná lyrická pasáž se postupně přelila do hlomozných, ale čitelných kytarových vibrací. Jamesův zpěv nejdříve tišivě konejšil, ale pak se rozprostřel do ostrých poloh, za kterými vyskakoval Johnovy skřípavé kytarové obraty. V druhé třetině písně přišly tradiční eskapády, které fandové tolik milují: „souboje" Jordanových keyboardů a Johnovy kytary. Někde se střídají, jindy doplňují a třeba v této zmíněné písni se vyloženě v jedné pasáži snoubí v jeden celek. Pánové se dokonce předvedli osobně akčně vedle sebe! Intenzitu dávného hitu pak ještě podtrhl výrazně barevný vizuál.

Zatímco minulé vystoupení před Co-videm bylo výročně věnováno celému albu "Metropolis pt. 2: Scenes From A Memory", při letošní evropské šňůře se dostalo na předlouhé epické skladby, které Dream Theater prostě umí. Jamesův vokál zněl o 100 procent lépe než při posledním koncertě před pandemickým obdobím. Kdo si pořídil poslední živé DVD Distant Memories, musí dát zapravdu, že se tehdy jeho výkon dostal na hranici poslouchatelnosti. Nyní však všem dokázal, že je to pan zpěvák opět se všemi polohami. Možná, že k tomu dopomohlo i jeho čerstvě vydané sólové album A Beautiful Shade of Grey!

I když se v Praze v již zmíněné "6:00" ještě rozezpívával, v dalších skladbách své hlasivky vyloženě nešetřil, a to především v "Bridges In The Sky", kterou snad kapela nehrála naživo od roku 2012. K ní patřilo líbivé mystické intro a žlutočervený vizuál, který zvedl zážitek pro oči o 100 procent! James exceloval i v sedmnáctiminutové "The Ministry Of Lost Souls", kde doslova hledal nové výškové rejstříky. Na youtube je možné slyšet třeba detroitskou verzi, kde mu hlasivky přestávaly sloužit, ale u nás byl vskutku nedostižně zpívatelný.

Krásnou vzpomínkou na album "Six Degrees Of Inner Turbulence" byla "About To Crash", která končí famózním Johnovým sólem. Přál jsem si, aby šli ještě dále a zahráli třeba "Lines In The Sand" z alba "Falling Into Infinity", ale to se nestalo. Chyběla jakákoliv ukázka z dvojalba "The Astonishing", či eponymního alba "Dream Theater" a i překvapivě něco z předposledního alba "Distance Over Time", ale člověk prostě nemůže mít všechno. Nemůžu se ale nezmínit o komunikaci s publikem – i když jí nebylo moc, stála rozhodně za to. Jamesovo nadšení z toho, že Dream Theater mohou opět hrát po dvou letech v Praze, sdílela samozřejmě celá hala, a když po dalším bloku přidal suverénní prohlášení, že "hudba je univerzální prostředek, který nás spojuje", zvedl se ohromný aplaus.

Vrcholem koncertu pak byly dva "divadelní sny", které patří mezi velmi dlouhá díla skupiny: přídavková téměř 20-minutová "The Count Of Tuscany", do které štamgasti Jordan a John ještě lišácky vpravili pasáž songu "Rhapsody In Blue" z posledního alba jejich společného instrumentálního projektu Liquid Tension Experiment, a opus "A View From The Top Of The World", který ukončoval hlavní setlist.


O této další 20-minutové skladbě by se dal napsat román! Když ji posloucháte doma, můžete lehce ztratit pozornost, ale naživo, s vizuálním plátnem za skupinou, kde se střídají přírodní obrazy, a to podle tempa písně, je to přesně naopak. Při pomalých pasážích se za Mikem objevovaly nádherné scenérie hor, zasněžených vrcholů, ke kterým stoupají horolezci. Uvědomil jsem si, jak sleduji hranici lidských možností, kam se chceme jako lidstvo dostávat. Zkoumáme naše limity v přírodě. Tohle téma se výstižně prolíná celou poslední nahrávkou Dream Theater a tady dostaly jejich vize nádherné vyjádření. Při Johnových riffech se tam objevili provazochodci, najednou zazněly jazzovité klávesy, melodická souhra Jordana i Johna se překrásně spojila s podvodním světem, se zvídavými potápěči, kteří prozkoumávají podmořské dno. Člověk najednou přepnul na obrazy za kapelou a putoval po naší překrásné planetě, ke které se chováme všelijak. Fantastický závěr.

Ze všech živých koncertů v Česku to bylo pro mne snad doposud nejsilněji představené „divadlo snů", a i když možná v přidaném závěru, té předlouhé The Count... James malinko nestíhal všechny výšky, dojem z celého vystoupení byl mimořádný. Tipsport Aréna by mohla být i více naplněná, ale to by ve stejný den nemuseli v Praze hrát například legendární hard rockeři Scorpions. Ti, kteří však přišli na Dream Theater určitě nelitovali. Pro mne absolutní spokojenost!
Foto: Tereza Dudíková, Miroslav Raisig

A dodatek autora recenze:
Já byl na DT popáté, ale nedá se to srovnávat. Pokaždé v jiných podmínkách. Navždy pro mne zůstane první koncert ve Zlíně po Scenes 2 tím nejautentičtějším zážitkem. Pak jsem byl po druhé v roce 2002 po albu Six Degrees na Brumlovce, tam dokonce hráli spoustu pecek z Images, například i Take the Time, jenže bylo strašně narváno, masakr lidí. Na koncert v Karlíně 2011 si nepamatuji detaily – nebyli tam Black Star Riders před nimi? Mám mlhu v tehdejším setlistu…ale včera jsem seděl přikován těmi dlouhými skladbami. Ani jsem předtím neštudoval playlist, co vlastně budou hrát. Pak mi došlo, že brousí do minulosti a hodně nečekaně. Bridges... a i The Ministry...úžasné! Ty epické skladby mne úplně dostaly. Včetně titulního songu z posledního alba s těmi vizuálními obrazy hor či pod vodou. Píšu k tomu podrobnější recenzi. Já byl se zvukem OK, možná proto, že vzadu na konci sezení se mi to zdálo vyvážené. Úplně ale rozumím, že se to zdálo být nahlas. Určitě to překonalo intenzitou minulý koncert. K dokonalosti by mi chybělo pár kousků z The Astonishing a třeba i z FAlling Into Infinity, no ale nemůžeme mít vše…


Nahoru 37. Dvě hodiny jako okamžik. Magické vystoupení Dream Theater bořilo prostor i čas
Datum: 26. května 2022, Místo: Sportovní hala Fortuna, Praha
Support: Devin Townsend
Autor: Olivia Boková, 27.05.2022

Američtí progressive metalisté Dream Theater Praze nabídli strhující show, která řadou geniálně propojených hypnotizujících prvků vtáhne a drží. Předvedli nadpozemské muzikantské výkony polidštěné vřelostí a elegantní komunikací

V roli speciálního hosta se o rozehřátí návštěvníků hezky postaral Devin Townsend. Jeho opakované průpovídky o heavy metalu, prdech a opíchání svého otce byly někde na úrovni Terance a Philipa (Kanaďan, no), ale naštěstí dojem z výkonu nezazdily.

Spolu s dalšími třemi výtečnými muzikanty hrál hodinu. Prvních patnáct minut byla úžasná jízda, pak trochu spadl řetěz. Metalový koncert prostě nesmí být na sezení. To je jako tančit vleže. V závěru se řetěz podařilo znovu nahodit.

Po čtvrthodinové pauze přišly na pódium hlavní hvězdy a od prvního tónu stála celá pravá polovina publika a velká část levé. Ohromnou sílu muziky po celou dobu velmi citlivě doplňovaly projekce korespondující s texty a všemi barvami hrající světelná show.

Celkem zaznělo deset písní včetně přídavku, což vzhledem ke stopáži kompozic z dílny Dream Theater vystačí na krásné dvě hodiny.

Na úvod jsme si užili The Alien, za kterou kapela letos získala svou první cenu Grammy. Ani tentokrát k mojí velké radosti nechyběla už téměř dvacetiletá rocková hitovka Endless Sacrifice. Jak nám v rozhovoru řekl klávesista Jordan Rudess, na tomto turné hrají vůbec poprvé čtyři skladby z jedné desky, a tak jsme si z té aktuální mohli vychutnat ještě Invisible Monster, Awaken the Master a více než dvacetiminutovou titulní A View from the Top of the World, jež uzavírala základní set. Následoval přídavek, který jsme si pochopitelně intenzivním potleskem plným nadšení a uznání vynutili.

I z muzikantů bylo cítit, jak si užívají vzájemné propojení. „Až když znovu prožíváte něco, co vám dlouhou dobu chybělo, dojde vám, jak moc vám to chybělo,“ řekl zpěvák James LaBrie mimo jiné při přivítání publika. To v holešovické sportovní hale bylo tradičně specifické. Inu, jaká kapela, takoví fanoušci. O Dream Theater se traduje, že jejich publikum je genderově velmi nevyrovnané – ženy jsou čtyřprocentní. Díky Češkám by se to číslo mohlo výrazně změnit, protože nás dorazilo minimálně patnáct procent.

Dream Theater mají takový respekt, že nemusí ani promluvit, stačí zvednout ruce nebo se jen usmát a publikum přesně ví, jak reagovat. Frontman elegantně pluje po pódiu, občas se nechává jakoby větrem unášet tóny a vlaje v jejich rytmu. Taky se hodně nachodí a má čas na pauzy v zákulisí, když kapela rozjíždí někdy jako pavučinka jemné, jindy jako tornádo zběsilé instrumentální pasáže. Kytarista John Petrucci, klávesista Jordan Rudess a baskytarista John Myung se jen výjimečně pohnou z místa. Vzácné momenty, kdy se buď oba strunaři nebo Petrucci a Rudess s mobilními klávesami setkávají před nekompromisně hřmící hradbou bicích Mikea Manginiho, také nastaly. LaBrieho a Petrucciho vokální souznění bylo sametem pro uši.

Když máte dar z nebes, umíte ho rozvíjet a s noblesou a úsměvem předávat, pak nepotřebujete masky, rekvizity, make-up, zběsilou choreografii. Pánové podávají vskutku nadpozemské muzikantské výkony, ale s ohromnou dávkou vřelé lidskosti. V tom jsou tito progressive metaloví titáni, jak bývají často označováni, naprosto jedineční.

Pražské vystoupení umožnilo znovu si uvědomit, že na jejich koncertě se dostanete úplně mimo sebe a jen fascinovaně sledujete pódium do poslední buňky pohlceni geniálně propojenou změtí tónů. V ten moment, který se v průběhu koncertu objevuje opakovaně a protahuje se i na kolik minut, jste neoddělitelným aktérem celého tohoto ohromujícího divadla snů. Často procitnete jakoby po vteřině a nechápete, kam se ztratilo uplynulých dvacet minut. Dvě hodiny se tak mění v jeden silný a pro celý život nezapomenutelný moment.

Neexistuje gramofonek, který by byl pro Dream Theater dostatečně zlatý. Pro to, co tento kvintet hudebních ikon předvádí naživo, neexistuje dostatečně pestrá slovní zásoba, a tak si dovolím zopakovat další vyjádření Jamese LaBrieho, které na pražském koncertě zaznělo: "Hudba je ta nejmocnější síla na planetě. Je to magie."

Na viděnou na příštím představení.

Verdikt: 95%


Nahoru 36. Dream Theater zahráli v Holešovicích na svou jemnější a melodičtější notu
Datum: 26. května 2022, Místo: Sportovní hala Fortuna, Praha Support: Devin Townsend
Autor: Tomáš Rozkovec, 27.05.2022 20:45
[Zdroj: https://www.facebook.com/groups/systematic.fans/]

Program večera ve sportovní hale Fortuna, bývalé Tipsport areně, sliboval hodně. Vždyť na jednom pódiu měli vystoupit veličiny progresivního metalu Dream Theater a jako speciální host Devin Townsend. I proto byla očekávání oprávněně nastavena na nejvyšší stupeň. Naplnili je tito progresivci?

Hned na začátek je třeba prozradit odpověď na otázku z perexu. Ano, očekávání oba protagonisté čtvrtečního večera naplnili, a to mírou vrchovatou. Co se jim však naplnit nepodařilo, byla kapacita holešovické haly. Bohužel přetlak akcí v jednom týdnu a dvě velké rockové kapely v jeden den (v O2 areně hráli Scorpions) měly pravděpodobně vliv na nižší návštěvnost, což je pro kapelu velikosti Dream Theater škoda.

...hodnocení koncertu Devina Townsenda bylo vynecháno...

Lehce před avizovaným začátkem vystoupení hlavní hvězdy večera začala znít symfonická reprodukovaná hudba z dílny kapely a na plátně se zobrazovaly klipy přírody, které opisovaly témata z aktuálního obalu poslední desky. Plocha se mezitím zaplnila lidmi ze vzdálenějších ochozů. Tady je potřeba vyzdvihnout ochranku, která to bravurně zvládla ke spokojenosti všech, neboť ti, kdo chtěli sedět, mohli a přitom nepřišli o svůj výhled. Zkušenosti z minulých koncertů říkají, že tomu tak bylo málokdy. Klobouk dolů. A to vůbec nehodnotím rozhodnutí uzpůsobit tento typ koncertu na sezení...

Nástup samotných Dream Theater na pódium se konal velmi civilně, bez žádných velkých gest a pódiových kouzel. Za svitu reflektorů se muzikanti pozdravili s diváky a hned hrábli do strun. Kvintet od samého počátku dával posluchačům znát, že nehodlá jakkoli slevit ze svých technických i zvukových kvalit. Scéna, jemuž dominovala Manginiho poměrně okleštěná bicí souprava a klávesy Jordana Rudesse, byla ozdobena několika panelovými plátny, která doplňovala jedno velké, na které se promítaly různé a nutno podotknout, že velmi podařené filmové dotáčky. Strany vyplňovaly další plátna s objemnými reflektory, které už při první a velmi razantně zahrané skladbě "The Alien" ukázaly svoji sílu. Celé pódium, prosté jakýchkoli aparátů a kabelů, tak tvořilo ladný, až chirurgicky čistý prostor s jakýmsi 3D efektem. Místy působila dojmem paluby mimozemské lodi.

Kapela vypadala, že je v naprosté pohodě. John Petrucci mnohokrát během představení vykouzlil na svých rtech úsměv a svou kytarou doslova čaroval, když pálil jedno sólo za druhým, nebo ji naopak nechal rozeznít táhlými tóny, jen se následně spojily v gradací umocněný hudební motiv. Klávesák Rhudess točil a různě nakláněl své klávesy, tak aby byl vždy v dění v plochách, které byly vyhrazeny pro sólující nástroje. Stoickým klidem působící basák John Myung na sebe upozorňoval maximálně pohozením své dlouhé hřívy a hlavně hbitými prsty, které sjížděly hmatník krku jeho basy, jinak vždy stál lehce mimo hlavní dění. To si však vynahradil ve skladbě "6:00", v níž vytvořil se svým jmenovcem battle postoj, ve kterém, za přizvukování klávesáka, unisono drtili etudové stupnice.

Neodmyslitelnou postavou kapely je a byl samozřejmě i ten večer frontman, zpěvák James LaBrie, který při každé příležitosti povzbuzoval diváky. Odzpíval si svůj part a v tichosti zmizel v zákulisí, aby se po odehraných pasážích bez zpěvu vrátil plný energie. Jeho hlas se jevil jako pevný, byť některé části odzpíval mírně jinak, než je známe ze studiovek. Nutno říct, že to nebylo na škodu. Zpívané, lehce pozměněné party dostaly trochu jiný rozměr a v klidných pasážích zněl civilněji, bez velkých manýr, skoro až recitálově.

Zajímavý byl i setlist. Krom čtyř skladeb, včetně závěrečné dvacetiminutové kompozice, z posledního alba "A View from the Top of the World", zaznělo pouze dalších šest, z nichž ta nejkratší trvala kolem šesti minut.

První vrchol přišel s "Bridge in the Sky", ve které, ač měl Mike Mangini nějaký technický problém s bicími, přesto odehrál bravurně, stejně jako celý koncert. A nutno podotknout - jako celá kapela. Krásně vyzněla kompozice "About to Crash". Představovala jedno ze dvou celkových zklidnění, avšak tady byla součást většího a delšího celku. Po "The Ministry of Lost Souls" se šlo do finále. To obstaralo de facto čtyřicetiminutové dvojskladbí zmíněné titulní skladby z poslední desky a po bouřlivém potlesku a možná jen minutovém oddechu grand finále v podobě "The Count of Tuscany".

Za zmínku jistě stojí i vlastní show z pohledu diváka. Ano, Dream Theater nejsou žádní divočáci, vlastně by se to ani k jejich hudbě nehodilo. Jejich muzika je přemýšlivá, místy drásavá, konejšivá a hladivá a rozhodně není přístupná pro každé ucho. Chvíli to trvá, než se jejich místy složitostmi prokoušete, ale když se nevzdáte, jste odměněni hudební krásou plné melodií a citu pro gradaci. Tak působila i jejich show. Sice se světelně nemůže vyrovnat nedávným show Rammstein či Tool, nicméně hudebně jsou tito muzikanti zcela jinde.


Za mě Dream Theater ten večer, ač jejich playlist čítal jen deset položek, některé i překvapivé, odehrál asi svůj posluchačsky nejpřístupnější set. A i když byl zvuk z místa, odkud jsem vystoupení sledoval, místy nevyrovnaný, naštěstí se od poloviny projasnil, hodnotím koncert velmi kladně. Mohu si jen říci, že jsem letos ještě neviděl špatný koncert. A tento byl výborný. Jen tak dál.

A setlist koncertu:
The Alien
6:00
Awaken Master
Endless Sacrifice
Bridge In The Sky
Invisible Monster
About To Crash
The Ministry Of Lost Souls
A View From The Top Of The World
The Count of Tuscany
Nahoru 35. Dream Theater, The Distance Over Time Tour - Celebrating 20 Years Of Scenes From A Memory
DIVADLO SNŮ aneb dojmy z koncertu DREAM THEATER 2020
Turné "The Distance Over Time Tour - Celebrating 20 Years Of Scenes From A Memory"
15. února 2020, 20:00, TipSport Aréna, Praha
Autor: David Frei, 16. února 2020
[Zdroj: https://www.facebook.com/groups/systematic.fans/]


Předem se omlouvám všem přátelům, kteří třeba o Dream Theater nikdy neslyšeli a kteří budou chtít slyšet něco stručného. Tohle je srdeční záležitost, o které prostě musím napsat více, než je i na facebookové poměry zdrávo. Mohl bych toto napsat pouze do fanklubu DT, ale zároveň se musím přiznat, že prostě rád píši o všem, co mne baví, často rád spojuji životní příběhy, současné náhledy na hudbu, ale i brousím do své historie, a proto to publikuji i zde, protože to třeba někoho zaujme a možná si pustí i nějakou skladbu této výjimečné skupiny.

DT jsem si poprvé zamiloval po druhém albu "Images and Words" v roce 1992. Jak to tenkrát na počátku 90. let fungovalo v Praze, kde jsem začal studovat po českolipském gymplu? Za Kotvou byla půjčovna CD, kde jste si mohli půjčit originální CD na 1 den za poplatek (tuším 40Kč), to si přehrát u známých – každý prostě neměl hned CD přehrávč – na audiokazetu a tu si pak doma přehrávat. Takhle jsem se k DT dostal a pak si přehrál i další desky. Audiokazety u nás frčely a třeba u dalšího alba "Awake" v roce 1994 jsem strávil tolik nocí, jen jsem se zavřel do pokoje, zhasl a nechal se unášet jejich na první poslech komplikovanou, ale uvnitř veskrze melodickou a nesmírně emotivní hudbou. Když v roce 2000 vyšlo páté album "Metropolis pt. 2 – Scenes From A Memory" a kapela ohlásila koncert ve Zlíně, neváhal jsem ani chvíli a dokonce se tam vypravil vlakem. Mám na to ještě dnes živé vzpomínky, a to nejen, že to byl výjimečný koncert, vlastně první u nás v ČR (pokud se nepletu!!), ale hlavně proto, že jsem čerstvě rozešel s tehdejší přítelkyní a dodnes si pamatuji, že koncert Dream Theater byl "jednou z velmi účinných terapií", a rezonoval ve mne ještě několik let!


Zasmál jsem se proto nyní, když jsem si uvědomil, že tenkrát jsem na zlínském koncertě DT seděl a včera po 20 letech rovněž! Kapela totiž přijela do Prahy oslavit právě dvě dekády od vydání tohoto jejich legendárního alba, a to jsem si nemohl nechat ujít. Musím na úvod říci, že jsem nejdřív čekal nějakou předkapelu, ale pak si uvědomil, že asi fakt stárnu, když chci ještě nějakou porci hudby navíc. Dream Theater přece stačí bohatě, není to hudba, která by nechala nikoho chladným a zároveň ho naplnila dostatečně bohatým prožitkem, aby musel mít ještě něco navíc. A stát tři hodiny? Dlouhé sezení má pouze dva minusy: po hodině Vás začne bolet zadek, takže člověk uvítá zdravou přestávkou, již se nám včera dostalo, a ještě se může stát, že si před Vás sedne nějaký dlouhán. Měl jsem to včera tak napůl, vykukoval jsem tedy občas nalevo, občas napravo, ale užil si to, i když jsem neseděl úplně vepředu. Tam bych možná ale trpěl hlasitějšími podmínkami.

Psát o kvalitě každého koncertu dnes nejlepší progmetalové kapely na světě DREAM THEATER je vždy ošemetné. Jedněm vadí zvuk, druzí vyčítají statiku basákovi Johnu Myungovi nebo si opakovaně stěžují na těžkopádnost bubeníka Mika Manginiho. Někomu vadí občas nabubřelé klávesové eskapády klávesáka Jordana Ruddesse, no a zpěvák James už vše neuzpívá (zřejmě) tak brilantně kvůli věku. Ano, to všechno jsem zaznamenal i já při včerejším koncertu v Praze. Ale já bych se na to podíval úplně jinak. Chceme hledat nedostatky anebo se nechat unést pocitem z hudby? Mluví za nás rozumové zkoumání technické stránky provedení koncertu anebo naše duše, která dokáže díky hudebnímu umu této již legendární bandy plout příběhy, sny a nechat se hladit dramatickými, tvrdými i melodickými pasážemi jejich více než 30leté kreativní produkce?


Já se vždy na jejich koncertu nedokážu dostat přes úvodní tvrdé songy a možná někdy nečitelný zvuk všech aktérů, ale pak mne zcela strhne nálada jednotlivých skladeb. A že jich mají za ty roky požehnaně! Loni vydané album "Distance Over Time" nemám stále proposlouchané, ale miluji hity, které zazněly i včera: "At Wit´s End" a "Barstool Warrior". Ta první je neskutečně epická skladba, kterou bych já rozhodně umístil na konec alba, takže včerejší zařazení na konec celého koncertu bylo grandiózním počinem, hlavně refrén, kdy James zpívá "Don´t Leave Me Now" – který mi vháněl husí kůži, ale i hřejivý pocit dohromady, prostě nejdůstojnější zakončení, které jsem kdy při jejich koncertě procítil! Hitová "Barstool Warrior", ke které už několik měsíců koluje originální retro klip na youtube, je tak neuvěřitelně riffově melodická, že bych ji mohl poslouchat do nekonečně. DT ale zahájili v Praze logicky úvodním trackem "Untethered Angel". Bylo slyšet, že James se snaží rozezpívat a dostat se do tempa, ale zvukově to bylo obstojné. I další skladby z posledního alba zněly výborně, ale z první poloviny koncertu před přestávkou bych stoprocentně vypíchl "A Nightmare To Remember" z alba "Black Lines and Silver Linings", která je rozhodně nejnetypičtější písní v jejich celé tvorbě, má tak sypací perkuse, ponuré pasáže, ale i "kroutivé" kytarové riffy, které naštěstí vyvažuje brilantní prostřední melodcká pasáž, ve které James bombasticky zpívá. Byla to super progresivní věc a slyšet ji po letech byla lahůdka!! Stejně tak první píseň z alba "Systematic Chaos" z roku 2007. Zvuk Johnovy kytary vynikl jako nikdy předtím, jeho sóla jsou vždy ozdobou každého koncertu a včera zněly fantasticky! Už jsem zažil opravdu horší zvukové podmínky, ale když Johnova kytara opravdu v sólech dobře slyšet, tak je esence kouzla DT zaručena a podstata jejich hudby dokáže nejhlouběji proniknout do povědomí posluchače. A to jsem včera cítil. Bylo to nejen při jeho samotných sólech, které vynikly ve druhé části, ale při jeho souhře s klávesákem Jordanem. Jejich společné "závodění" v "Dance Of Eternity" bylo fakt neskutečné! Před rokem jsem dělal vzácný rozhovor pro Spark právě s Jordanem a při tom se snažil naposlouchat jeho tvorbu. Můžu osobně říci, že v Dream Theater se ještě "brzdí", jeho keyboardové umění je neuchopitelné a možná i pro většinu smrtelníků nepochopitelné. Těžko ho můžu popsat tady. I proto se tomuto stylu říká progresivní rock. Není zapamatovetelný a pokaždé přináší novou emoci, nový dojem, často po tom, když se mi zdá skladba komplikovaná anebo moc tvrdá, přichází však pomalá pasáž s lehkou melodií, abych si odpočinul. Jakoby se uvolnil a prožil katarzi. Tohle se mi u Dream Theater často dělo, a proto jsem si je oblíbil. Právě koncepční album „Scenes…“ je doslova napěchováno změnami nálad, temp a melodií, ale i stylů včetně třeba brutálního jazzování, že to tehdy nemělo obdoby. Když vyšlo, byla to erupce, která neměla obdoby.

Tahle hudební erupce se včera v Tipsport Aréna opět naživo zhmotnila. S vizuálně zajímavým obrazy upomínajícími historii příběhu alba, který samotný díky tématu minulého života by mohl aspirovat i na knižní bestseller, frčela kapela od čtvrt na deset do tři čtvrtě na jedenáct, a to skoro bez přestávky. Dali si jen opravdu kratičkou pauzou, kdy se James vzpomínkově vracel do minulosti, a to právě ke zmiňovanému koncertu ve Zlíně, jinak hráli poctivě celé téměř 80-minutové album a když si vezmeme, že jsou pánové už po šedesátce, fakt klobouk dolů!!! Jako tehdy ale dokáží i dnes nebo včera to alespoň dokázali, zathrashovat při "Beyond This Life". Ano, bylo slyšet, že James už některé táhlé polohy v drsnějších písních naplno nedává, naproti tomu však baladické kusy jako "Through Her Eyes" nebo "The Spirit Carries On" zpívá tak procítěně jako nikdy předtím! Dovolil bych si říci, že ještě dospěleji a autenticky, než kdysi! Co bychom po něm chtěli? Mne samotnému se strašně líbilo dvojalbum "The Astonishing", kde převažovaly pomalejší kousky a kde jeho vokální um opravdu dominoval, a je velká škoda, že jsme ho u nás neměli možnost naplno slyšet. Pochybuji, že se tak někdy stane, ale James je pro mne jedním z nejlepších rockových zpěváků vůbec!

Ještě k albu „Scenes“: naživo zahrané „Home“ je tak brutální ale silnou písní, že to i po 20 letech probouzí silné emoce, hlavně ty orientální prvky – už ani nevím, kdo tyhle pasáže vymyslel, ale dodnes jsou nejoriginálnějším úvodem, co kdy skupina měla. Skoro bych se odvážil tvrdit, že se mnoho skupin jimi později kvůli těmto prvkům inspirovalo.

O každé skladbě alba by se dalo psát strašně dlouho, jenže by to znělo asi proflákle. Nebo ne? Baví Vás to ještě číst? Pusťte si k tomu hitovku „Spirit Carries On“, při které krásně svítily smartphony v celé hále, nebo "One Last Time" anebo závěrečnou epickou "Finally Free", na kterou jsem skoro zapomněl. Včera mne dorazila. A všechny v sále.

A setlist koncertu:
1. část koncertu:
Untethered Angel
A Nightmare to Remember
Fall Into the Light
Barstool Warrior
In The Presence of Enemies, Part I
Pale Blue Dot
2. část koncertu: - celá deska
Metropolis, Part 2: Scenes From a Memory
Přídavek:
At Wit's End

Shrnuto podtrženo:
Dream Theater byli včera v Praze opět jedineční. Melodičtí, tvrdí, výrazní, silně emotivní, progresivní i něžní. Takoví byli vždy a věřím, že si tuhle podstatu uchovají i do dalších let. Věřím, že nahrají ještě pár skvělých desek a že se možná ještě na ně pojedu do hlavního města podívat. I když začínám lenivět a raději poslouchám nenáročné českolipské skupiny, vidět tuhle pětici a poslechnout stojí za to. Ne nadarmo se pojmenovali Divadlo Snů. Hudba má probouzet emoce a DT tohle umějí. Díky nim si uvědomuji, jak je život zajímavý, jak může být podnětný, kolik výzev člověk může prožít a kam se může posunout.

Kdo to dočetl až sem, tak si zaslouží nesmrtelnou píseň "The Spirit Carries On", která je i po těch letech pro mne hitem, a to i díky překrásným gospelovým sborům.


Nahoru 34. Dream Theater, Masters of Rock 2019
Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý
Autor: Petr Skácel, 15. července 2019
[Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/hudba/masters-of-rock-2019-komentar.A190715_110503_hudba_vha]


Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a metalové muziky ozdobily koncerty festivalových stálic, ale i nových jmen.

Masters of Rock, to je každoroční defilé zejména evropského mainstreamu melodické metalové hudby. A také pravidelná sázka na jistotu, protože ve výběru kapel není příliš prostor na experimenty. Pořadatelé zvou především ty, které v Česku zastupují, a větší část soupisky je tak pro fanoušky očekávatelná.

Málokoho proto překvapilo, že Avantasia po vydání nové desky a vyprodaném jarním koncertu v Praze dorazila i do Vizovic. Tobias Sammet se sice autorsky stále více zhlíží v pompézně pojatém symfonickém rocku a metalu, ale jeho hvězdný projekt má naživo pořád šťávu. Sammet v něm totiž umí dát ego stranou a nabízí velký prostor hostujícím zpěvákům. A pokud máte v sestavě ostřílené bardy, jako jsou Jorn Lande, Bob Catley, Ronnie Atkins, Eric Martin či Geoff Tate, snad ani nejde odehrát špatný koncert. Během něj nechyběl ani hodně emotivní moment, kdy kapela věnovala píseň The Story Ain’t Over brazilskému zpěvákovi Andrému Matosovi, který s ní donedávna vystupoval, jenže začátkem června náhle zemřel.

S aktuálním albem přijeli také Within Temptation, z nichž už se stala v dobrém slova smyslu komerční rocková skupina. Nizozemci nabídli jeden výjimečný zážitek, když zpěvačku Sharon doprovodila v písni Paradise (What About Us?) její velká kamarádka Tarja. Finská metalová královna vystupovala se svou kapelou předtím a na přání šéfa festivalu Jiřího Darona se stala hostem Within Temptation.

Úvodní večer opanovali britští mohykáni Uriah Heep, kteří se vrátili na Masters po dlouhých dvanácti letech. Přivezli dva bývalé členy a v zákulisí z nich sálala obrovská pohoda a zjevná radost z toho, že se opět potkávají. Přenesli ji i na pódium, kde odehráli poctivý, hodinu a půl dlouhý koncertní set včetně letitých hitů Gypsy, Lady In Black či Easy Livin’. Z osvědčených festivalových jmen měli bouřlivý ohlas Battle Beast a Amaranthe, jejichž "diskotékový metal", jak ho označili někteří fanoušci, ukazuje jiné možnosti, kudy se může melodický metal ubírat. Jeho klasické vyznavače potěšili Gamma Ray, Primal Fear, sympaťáci Brainstorm či Rage, jež doprovodila Filharmonie Bohuslava Martinů. A byla to vydařená symbióza, byť orchestr zůstal zvukově přece jen upozaděný.

Masters of Rock letos oslavil sedmnáct let a každým rokem je tak těžší přivézt interprety, kteří tu ještě nehráli. Letos přišla poprvé řada na norské blackmetalové hvězdy Dimmu Borgir s obří pódiovou produkcí či jejich krajany Satyricon. Ti odehráli jeden z nejlepších koncertů festivalu a potvrdili, proč mají na extrémní metalové scéně takový respekt. Právě tvrdší kapely se staly vítaným zpestřením programu a třeba švédští Dark Tranquillity byli z nadšených reakcí publika u vytržení. Legendární Max Cavalera se svými Soulfly si naživo vystačil i bez písní své původní skupiny Sepultura. Vystřihl však cover songu Crazy Train od Ozzyho Osbournea, který byl ve Vizovicích slyšet hned dvakrát.

V neděli jím totiž zpestřili svoje vystoupení také američtí showmani Steel Panther, kteří dokázali i na sklonku festivalu roztančit tisíce lidí. Závěreční Dream Theater podobně rozvernou atmosféru samozřejmě nabídnout nemohli, ale jejich vyzrálý prog rock/metal byl povedeným zakončením čtyřdenního hudebního maratonu. Vizovická přehlídka si našla pevné místo na letní festivalové mapě. Klíčové přitom je, že svým návštěvníkům přesně rozumí z hlediska dramaturgie a rozpětí žánrů, které mají rádi a na které již jsou na Masters of Rock zvyklí. Atmosféra likérky uprostřed valašských kopců je navíc neopakovatelná a návyková, i proto se sem drtivá většina fanoušků opakovaně vrací.

Nahoru 33. Dream Theater, Images, Words & Beyond Tour
Americký rockmetalový gigant DREAM THEATER vyráží na evropské turné „Images, Words & Beyond“ se zastávkou v Praze!
Autor: Eva Makovská, úterý, 07 únor 2017 22:46
[Zdroj: http://www.musicweb.cz/fotoreporty/foto-dream-theater-forum-karlin-6-2-2017]Pondělní koncert americké prog-metalové party Dream Theater v karlínském Foru by se dal charakterizovat jednou větou - více než poctivě odehraný.

Jak jsme již u této skupiny profesionálních studiových hráčů zvyklí, jejich koncerty jsou vždy hudební lahůdkou. Náročné skladby úžasně střídající feeling, rytmiku i sóla jednotlivých hráčů si potrpí na kvalitní nazvučení, úprava podia je pouze doplňkem. Ve Foru Karlín tentokrát scéně nevévodila žádná obří obrazovka za podiem ani jiné po stranách. Tour kapely k 25. výročí od vydání alba Images and Words bylo postaveno na efektech tehdejších let, pouze světla a zase jen světla na dokreslení jednotlivých písní.

Fanoušků této partičky se sešlo opravdu hodně. Lehce po osmé večer Dream Theater spustili své představení. S postupujícím časem atmosféra v nabitém houstla a divácí se stále více zapojovali do zpěvu. Po téměř hodině a půl koncert přerušila první přestávka na nezbytné občerstvení umělců i publika. Pak následovaly převážně pecky z oslavovaného alba "Images And Words" a přídavek jsme si začali vytleskávat až po 23.hodině. Muzikanti se v zákulisí moc dlouho nezdrželi a ještě pár kousků přidali k dobru a všeobecnému potěšení těch, kteří nemuseli stíhat spoje domů a zůstali až do konce.
SETLISTS:
The Colonel (Two Steps From Hell song)

Act 1:
01. The Dark Eternal Night
02. The Bigger Picture
03. Hell's Kitchen
04. The Gift of Music
05. Our New World
06. Portrait of Tracy (Jaco Pastorius cover) (John Myung solo)
07. As I Am (bridged with an excerpt of Metallica's 'Enter Sandman')
08. Breaking All Illusions

Act 2 (Images and Words):
Happy New Year 1992 - Intro Tape
09. Pull Me Under
10. Another Day (extended outro with a Jordan Rudess keyboard solo)
11. Take the Time (extended outro with a John Petrucci guitar solo)
12. Surrounded
13. Metropolis Pt. 1: The Miracle and the Sleeper (with a drum solo by Mike…)
14. Under a Glass Moon
15. Wait for Sleep (with extended keyboard intro)
16. Learning to Live (extended outro with a Jordan…)

Encore:
17. A Change of Seasons: I The Crimson Sunrise
18. A Change of Seasons: II Innocence
19. A Change of Seasons: III Carpe Diem
20. A Change of Seasons: IV The Darkest of Winters
21. A Change of Seasons: V Another World
22. A Change of Seasons: VI The Inevitable Summer
23. A Change of Seasons: VII The Crimson Sunset

Nahoru 32. Dream Theater, Black Star Riders, Persona Grata
Autor: onDRajs, 1.7.2015
[Zdroj: http://www.marastmusic.com/Clanky/DREAM-THEATER-BLACK-STAR-RIDERS-PERSONA-GRATA]


Forum Karlín, Praha, 28. června 2015
Z koncertu jsem odcházel s pocitem, že jsem se zúčastnil vystoupení vysloužilých profesorů. Na druhou stranu, kdo by tohle po 30 letech existence nečekal?

Jít na Drýmáče byl původně nápad hozený jen tak od boku. Viděl jsem je před 13 lety na Brumlovce patrně v nejlepší formě, v jaké kdy byli. Od "Train Of Thought" to s nimi jde tak trochu z kopce. Byť neustále drží laťku hodnověrnosti a kvality stále vysoko, hudební posun v jejich projevu je asi deset let takřka nulový. Kapela, která na prvních pěti šesti deskách dokázala neustále chrlit a překvapovat novými koncepty, zvukem i změnami žánrů, pak začala stagnovat a jejich skladby šablonovatět. Současné turné mělo oslavovat 30. výročí vzniku kapely, tudíž se dal čekat průřez celou diskografií. A to byl nakonec důvod, proč se na ně jít podívat.

**************

A jsme ve finále. Půl desátá odbyla, z tlampačů znějí tóny úvodního intra z dosud poslední desky Dream Theater - "False Awakening Suite". Jakmile však nastupuje hvězda večera a hrábne do strun, vracíme se do pravěku, respektive do roku 1989. Tedy do časů debutu, z něhož hraje Divadlo snů Afterlife. Petrucci a spol. si playlist k 30. výročí vybrali docela mazaně. Vzali to skladbu po skladbě od první až do poslední desky. Afterlife na rozjezd fajn, diváci kapele zobou z ruky, skutečná pecka ovšem přichází s desetiminutovou Metropolis. Kvintet ale působí dost staticky, a jak bývalo zvykem označovat nejslabším článkem řetězu Dream Treater Jamese LaBrieho, tentokrát bych se ho zastal. Jako jediný člen kapely po pódiu pobíhá, hecuje lidi a je na něm vidět, že si koncert užívá. O ostatních si nejsem tak úplně jistý, Jordan Rudess se blýsknul pouze svými otočnými klávesami, navíc jeho nástroj ve zvukové mase zanikal. Petrucci, na jehož kytarové hře je celé Divadélko postaveno, nepředvádí nic, co by zásadně vybočovalo z intencí skladeb. To neznamená, že by hrál špatně, ale koncert nemá přece být jen přehráním písní tak, jak jsou na desce. Jak čas plyne, zmocňuje se mě čím dál větší pocit, že jsme přítomni jakési živé prezentace kompilace tvorby DT. Dream TheaterI Mike Mangini, na něhož jsem sázel, jede přesně v kolejích, které před ním vyjel Mike Portnoy. Byť je Mangini objektivně vzato o třídu lepší než Portnoy, do písní mnoho svého nenacpal. Což je škoda. Kdo se těšil na sólo, ať už bubenické, kytarové, nebo klávesové, také ostrouhal. Vystoupení prostě postrádá přidanou hodnotu. V první půli negativní dojmy dokáže utlouct síla skladeb z let devadesátých – "Caught In A Web", zemitá "Burning My Soul", nebo část kolosu "A Change Of Seasons". S výběrem dalších věcí je to horší – nejlepší deska "Scenes From A Memory" je zastoupená cajdákem "The Spirit Carries On". Proč ze 40 minut dlouhé "Six Degrees Of Inner Turbulence" vyberou část "About To Crash" mi také není jasné. Před 13 lety tohle monstrum zahráli celé, chápu, že to si kvůli času nemohli dovolit, ale proč třeba nezazněla "The Glass Prison" ? Z novější tvorby, která tíhne k jednoduššímu vyznění, zazněl ploužák "Wither" a metallicovským bumčvachtem načichlá "Constant Motion". Závěr setu zachraňuje jedenáctiminutová pecka Bridges in the Sky, pak už jen přídavek "Behind The Veil" a definitivní konec.

Z koncertu jsem odcházel s pocitem, že jsem se zúčastnil chladného vystoupení vysloužilých profesorů. Škoda. Na druhou stranu, kdo by tohle u nich po 30 letech existence nečekal?

Nahoru 31. Dream Theater, Black Star Riders, Persona Grata
Autor: Onotius, 2.7.2015
[Zdroj: http://sicmaggot.cz/dream-theater-black-star-riders-persona-grata/]


Forum Karlín, Praha, 28. června 2015
Nebyla to tentokrát nová deska, co přivedlo americké progresivně rockové/metalové velikány Dream Theater opět do našich končin, konkrétně pak do Prahy na pódium Fóra Karlín, nýbrž oslava 30 let existence. Za tu dobu si kapela vydobyla status jednoho ze základních žánrových uskupení a nahrála dvanáct dlouhohrajících desek, přičemž vždy velice umně kloubila propracované kompozice plné instrumentálních fines se silnými melodiemi a riffy. Zatímco desky „Images and Words“, „Awake“ a především „Metropolis Pt.2: Scenes from a Memory“, se dají dnes považovat za nedostižnou klasiku, ani s novými tvrdšími, někdy více technickými a ekvilibristickými, jindy přímočarými a melodickými deskami nikdy nezahrabali svou poctivě vybudovanou pověst.

**** a jdeme rovnou na Dream Theater ******

Vzhledem k mé znalosti materiálu předchozí dvojice kapel je asi zřejmé, že ti, kvůli kterým jsem přišel, byli Dream Theater. Možná to bylo tím, jak jsem se těšil, ale čekání na ně mi přišlo jako nejdelší. Když se konečně setmělo a spustilo z reproduktorů intro „False Awakening Suite“, byl jsem blahem bez sebe ještě dřív, než se hudebníci objevili na pódiu a rozjeli první skladbu, jež pocházela z debutu. V rámci výroční show totiž hráli chronologicky z každé desky jednu skladbu. Již od začátku je znát, že zvuk je oproti předkapelám trochu hůře čitelný, především basové party Johna Myunga fungují spíš rytmicky, než že by byly správně rozeznatelné, a zpěv Jamese LaBrieho je slyšet více v agresivnějších frekvencích. I tak však nejde o žádnou tragédii a solidně to odsýpá, kapela působí sebejistě a hraní si užívá. Jako druhá skladba (tedy zástupce „Images and Words“) spustí opus „Metropolis Pt. 1“ a já si chválím výběr. Některé momenty si sice musím kvůli zvuku domýšlet, přesto jsem nadšen. Když pak pokračují skvělou „Caught in a Web“, můj entusiasmus stoupá a já gestikuuji a prožívám každý takt. A ačkoliv se v publiku najde pár těch, kteří jen stojí jak tvrdé y a skoro se tváří, že je ti, kteří tu muziku prožívají, popuzují, většinou jsou lidi také nadšeni. A když čas dospěje do roku 1999, kdy vyšlo jejich dle mého názoru vrcholné album „Metropolis Pt.2: Scenes from a Memory“, a rozezní se nejznámější „The Spirit Carries On”, atmosféra graduje. Je sice pravda, že tenhle song je taková sázka na jistotu a je trochu škoda, že neoprášili nějaký vzácnější kousek, na druhou stranu zde funguje znamenitě. Především to sólo je lahůdka. A ačkoliv se jedná o baladu, živé provedení je mnohem tvrdší.

Přerod k tvrdšímu výrazu a prvkům až metallicovsky thrashovým započal alby „Six Degrees of Inner Turbulence“ a následujícím „Train of Thought“. Vzhledem k tomu, že z první zmiňované zazněla melodičtější „About to Crash“, jež mimochodem disponuje skvělými klavírními party, nejsyrovější část večera probíhá až formou „As I Am“ a následně „Panic Attack“ z „Octavarium“ a „Constant Motion“ ze „Systematic Chaos“. Dále pak zbývá příjemná balada „Wither“ a „Bridges in the Sky“, opus z předposlední desky. Poté hudebníci odcházejí.

Tedy, ne ve skutečnosti, protože všem je jasné, že ještě nehráli z novinky. A tak se po chvíli hlasitého potlesku opět zjeví na pódiu, aby dovyprávěli příběh své dosavadní historie prostřednictvím sedmiminutové „Behind the Veil“. Poté se už hudebníci definitivně loučí, ukláněji se, mávají, děkují a mizí.

Ačkoliv vystoupení působilo trochu neosobně, k čemuž přispíval průřezový playlist a žádný skutečně spontánní přídavek, popřípadě absence nějaké větší komunikace s publikem, Dream Theater předvedli silné charismatické vystoupení. A já jako velký fanoušek byl nadšen. Stejně tak bylo příjemné zjištění, že je již rozjeta práce na nové desce, jež by měla vyjít příští rok (původně James vtipkoval rokem o nějakých padesát let vzdálenějším). Sečteno a podtrženo tedy – Persona Grata příjemné překvapení, Black Star Riders dobře odvedené rockové klišé, Dream Theater – pecka.

Nahoru 30. Velmistři progresivního rocku Dream Theater oslavovali v Praze
Autor: Ilja Kučera ml., Právo
[Zdroj: http://www.novinky.cz/kultura/373623-recenze-velmistri-progresivniho-rocku-dream-theater-oslavovali-v-praze.html]


Forum Karlín, Praha, 28. června
Naši Pražané nám rozumějí - mohli si v neděli večer "po mozartovsku" libovat členové americké progresrockové formace Dream Theater. Pravda, návštěvnost koncertu ve Foru Karlín trochu utrpěla velmi bohatou nabídkou slavných zahraničních jmen, která se u nás v posledních dnech objevila, ale ti, kdo přišli, dobře věděli, proč na koncertě jsou.

Jinými slovy, atmosféra devadesátiminutového vystoupení byla více než vřelá a nebylo výjimkou vidět v sále nadšené fanoušky, jak si se zpěvákem Jamesem LaBrie notují komplikované a mnohdy velmi náročné melodie. Dream Theater, kapela složená z exkluzivních instrumentalistů, kteří vrchovatou měrou okazují, že rocková muzika se nemusí spokojovat jen se čtyřčtvrtečním taktem a pětitónovou stupnicí, přijeli oslavovat.

Uplynulo totiž právě třicet let, co se původní sestava téhle kapely dala dohromady na prestižní škole Berklee College of Music s úmyslem překračovat muzikantské hranice možného a myslitelného. Přesto se ale její hudba nikdy nestala jakýmsi „uměním pro umění“, ale představuje současnou podobu tvrdého moderního rocku pro náročné posluchače. A právě takoví se na pražském koncertě sešli.

Dream Theater jim za to nabídli třináctipísňový průřez repertoárem od počáteční skladby "Afterlife" z debutového alba "When Dream And Day Unite" po přídavek "Behind The Veil" z aktuálního eponymního alba z roku 2013. Mimochodem další desku přislíbil v průběhu večera James LaBrie na následující rok a dodal, že by ji měla provázet i další koncertní návštěva.

Sluší se ovšem připomenout, že Dream Theater nevystupovali v neděli v Praze sami. Respekt si získala hned na počátku večera progresivní slovenská kapela Persona Grata, po níž s rockovou přímočarostí zaútočili na diváky Black Stars Riders, formace složená z ostřílených hráčů se zkušenostmi i z legendárních Thin Lizzy. Hlavní hvězdou ale zůstali instrumentální velmistři Dream Theater, kteří své třicetiny oslavili opravdu důstojně.

Nahoru 29. Dream Theater potvrdili ve Vizovicích pověst skvělých hudebníků
Autor: ČTK, 10. července 2014, 23:06
[Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/live-zajimavosti/262293/dream-theater-potvrdili-ve-vizovicich-povest-skvelych-hudebniku.html]


Hudební mistrovství i světelnou show předvedla dnes ve Vizovicích hlavní hvězda letošního 12. ročníku festivalu Masters of Rock - američtí progresivní metalisté Dream Theater. Pětice označovaná za jeden z nejsehranějších souborů světa divákům mimo jiné představila eponymní loni vydanou studiovou novinku, na které kapela poprvé spolupracovala s bubeníkem Mikem Manginim.

Koncert plný ostrých metalových riffů i romantických ploch Dream Theater zahájili skladbou The Enemy Inside právě z loňského alba Dream Theater. Píseň nominovanou na cenu Grammy, jejíž text reflektuje osudy vojenských veteránů, doprovodilo video na obrazovce vedle pódia. Na ní se během koncertu střídaly záběry k textům písní, efektní grafika nebo detailní prostřihy na pětici ostřílených hudebníků pocházejících z akademického prostředí.

Ze svého posledního alba Dream Theater v areálu vizovické likérky zahráli také skladby The Looking Glass, Along for the Ride a instrumentální Enigma Machine, ve které ovládl jeviště bubeník Mangini, jenž v roce 2010 v kapele nahradil Mikea Portnoye. Nechyběly ani starší hity, například The Mirror z ceněné nahrávky Awake z roku 1994, Breaking All Illusions z alba A Dramatic Turn of Events z roku 2011 nebo závěrečná Pull Me Under z desky Images and Words.

Za počátek své existence považují Dream Theater podzim roku 1985, kdy ještě pod názvem Majesty začali zkoušet v prostorách proslulé bostonské hudební školy Berklee College of Music. Jejich popularita vzrostla s příchodem operně školeného kanadského zpěváka Jamese LaBrieho a později s příchodem klávesisty Jordana Rudesse. Přestože nejsou příliš známí ve středním proudu, stali se jednou z komerčně nejúspěšnějších skupin hrajících progresivní metal.

Za klíčové album je považováno Images and Words z roku 1992. Dream Theater prodali v USA přes dva miliony alb a více než šest milionů po celém světě. V České republice poprvé vystoupili v roce 2000 ve Zlíně a v Praze, kde hráli také letos v lednu. Skupina je známá díky vysoké technické zdatnosti všech hráčů, kteří získali řadu ocenění od různých hudebních časopisů. Členové Dream Theater často spolupracují s jinými hudebníky a skupinami.
PS: Foto jsem si vypůjčil z festivalu Sonisphere 2014, kde hráli před 5 dny...

Nahoru 28. Dream Theater odehráli v Praze koncert jako z učebnice metalu
Autoři: iDNES.cz, ČTK, 30. ledna 2014 9:46
[Zdroj: Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/hudba/dream-theater-zahrali-v-praze.A140130_094651_hudba_ob]


Americká skupina Dream Theater nabídla ve středu ve sportovní hale na holešovickém Výstavišti v Praze koncert jako z učebnice stylu nazývaného progresivní metal.


Pětice označovaná za jeden z nejsehranějších souborů světa divákům mimo jiné představila eponymní studiovou novinku, na které kapela poprvé spolupracovala s bubeníkem Mikem Manginim. Program složený ze dvou částí s názvem An Evening With Dream Theater navštívilo podle pořadatelů přibližně 5 000 lidí, mezi nimi mnoho aktivních muzikantů, například Michael Kocáb, který před časem hudbu Dream Theater označil za "jeden z divů světa".

Koncert plný ostrých metalových riffů i romantických ploch Dream Theater zahájili skladbou "The Enemy Inside" z loňského eponymního alba. Píseň nominovanou na cenu Grammy, jejíž text se zabývá osudem vojenských veteránů, doprovodilo video na velké projekční ploše za zády muzikantů. Na něm se v průběhu koncertu střídaly záběry k textům písní, efektní grafika nebo detailní prostřihy na pětici ostřílených hudebníků pocházejících z akademického prostředí.

V kompozici "The Shattered Fortress" z pět let starého alba Black Clouds & Silver Linings si tak například mohli fanoušci vychutnat umění klávesisty Jordana Rudesse. Bubeník Mangini, který v roce 2010 v kapele nahradil Mikea Portnoye, zase ovládl jeviště i obrazovku při instrumentálce "Enigma Machine".

Druhou část koncertu Dream Theater otevřeli skladbou "The Mirror" z ceněné nahrávky "Awake" z roku 1994. V závěru vystoupení pak mnohaminutovou kompozicí "Illumination Theory" opět nadšeným posluchačům připomněli loňské album.

Za počátek své existence považují Dream Theater podzim roku 1985, kdy ještě pod názvem Majesty začali zkoušet v prostorách proslulé bostonské hudební školy Berklee College of Music. Jejich popularita vzrostla s příchodem operně školeného kanadského zpěváka Kevina Jamese LaBrie a později s příchodem klávesisty Jordana Rudesse.

Za klíčové album je považováno "Images and Words" z roku 1992. Dream Theater prodali ve Spojených státech přes dva miliony alb a více než šest milionů po celém světě. V České republice poprvé vystoupili v roce 2000 ve Zlíně a v Praze. Skupina je známá díky vysoké technické zdatnosti všech hráčů, kteří získali mnoho ocenění od různých hudebních časopisů.Nahoru 27. LIVE: Akademici Dream Theater jsou stále bezkonkurenční
Vydáno: Alena Bílková, 30.01.2014
[Zdroj: https://www.ireport.cz/clanky/recenze/18583-live-akademici-dream-theater-jsou-stale-bezkonkurencni]


Zatímco obal své poslední desky zahalili Dream Theater do elegantní černé, letošní návštěva Prahy se nesla v duchu barev a vyprávění příběhů. Hypnotizující ukázka hráčské profesionality a dovednosti je už pro kapelu nezpochybnitelná součást obchodní značky. Nezklamali ani tentokrát.

Bude tomu už třicet let, kdy metarmorfující organismus Dream Theater s fanatickou genialitou a rychlostí přejíždí prsty po klávesách i krcích kytar a rozvibrovává blány masivního komplexu bicích. Podle slov Jamese LaBrie zároveň patnáct let, co naposledy navštívili Prahu a letos tedy poprvé s novým bubeníkem Mikem Manginim. Jak Mike předeslal v našem rozhovorou, k příležitosti výročí nahrávek Awake a Scenes from a Memory se tentokrát repertoár vybíral převážně z těchto alb.

Živá předváděčka nového alba ale ošizena nebyla. Pětice novými skladbami otevřela svůj tříhodinový set a v jeho druhé části našlo v setlistu své místo i dvacetiminutové, vrcholné dílo Illumination Theory. Mezi fanoušky dokázali přivolat ozvěny Pink Floyd (Trial of Tears) i Rush (The Looking Glass).


Ještě v jedné věci nám v rozhovoru Mike nelhal - to když sliboval pestrou a vypiplanou vizuální show. Projekce promítané za zády kapely opravdu v mnoha případech obstojí jako samostatné filmové dílo. Ať už to byl úvodní průlet, v němž se obaly desek Dream Theater propojily v jednolitý filmový příběh, animace připomínající styl kapely Gorillaz či na první pohled typicky americké příběhy plné rodinných domků se zahrádkou i žlutých taxíků parkujících na pláži u venkovního kina. To vše s "tripoidními" abstraktními překryvnými projekcemi, které domalovávaly živé záběry na zběsilé ruce Jordana Rudesse plující po klávesách a displejích, (na jejichž programování se sám podílí) nebo řádění Mika Manginiho na několikapatrových bicích. Perfektní načasování i rázné střídání tmy a světelných paprsků, které olizovaly olezlé stěny socialistické Tipsport arény, se postaraly o divákovy oči přilepené na stagi bez ohledu na to, že je někteří opojením zavírali. Škoda jen, že oprýskaná aréna značně kazila celkový estetický dojem z jinak artificiální show.


Zavřít oči by byla každopádně škoda. Byla by škoda nevidět Jamese LaBrie, jak rozkročen hází do diváků ohnivé koule energie jako baseballové míčky, či tradiční partnerské projevy mezi Johnem Petrucci a Johnem Myungem. Zavírat oči se hodí až doma, po návratu z koncertu při poslechu nahrávky, kde se následně před očima vyjevují jednotlivé naživo spatřené nástroje, aby rozkryly složitost záznamu.

Ve valících se metalových vypalovačkách opřených o táhlý a jistý vokál, vícehlasech, za srdce lapajících filmových symfoniích, v synkopách, v nekonečných instrumentálních pasážích, překvapivých střizích i v nevyčerpatelné bohatosti zvuků; v tom všem potvrdili Dream Theater své mistrovství v oboru a pověst hudebního zázraku pro muzikanty i nostalgické milovníky starého rocku, jenž je charakteristický hudebními plochami rozlehlými jako pšeničné pole. Že jejich posedlost hrou na nástroje hraničí s exhibicionistickou onanií? Na to lze říct jen jedno: pokud je posluchačky náročná hudba Dream Theater jen onanie, pak je do detailu namalovaný obraz jen slepá nápodoba skutečnosti a baletní glissade vyumělkované kolébání se do rytmu. Kdybychom všichni "uměli" onanovat tak jako oni, mohli bychom sex rovnou vynechat a zůstat celý život jen u masturbace.

Nahoru 26. Dream Theater přivezli pražským kamarádům prvotřídní metal
Dream Theater, Praha, Tipsport Arena, 29. ledna 2014
Autor: David P. Stefanovič, Hodnocení redakce: 90%, 30.01.2014

[Zdroj: http://www.koule.cz/cs/clanky/dream-theater-privezli-prvotridni-metal-pro-kamarady-39895.shtml]Králové světového prog-metalu Dream Theater mají Česko rádi; neopakují dvacetkrát za minutu, že obecenstvo milují, ale je jim to vidět na očích. A fanoušky svou technicky dokonalou smrští tři hodiny skvěle baví. Nejinak tomu bylo včera v pražské Tipsport Areně.

Už plátno, spuštěné před pódiem, dalo vědět, že Dream Theater na své fanoušky myslí: hodinu před začátkem koncertu po něm plulo hvězdné nebe a podkresová hudba budovala napětí tak, že posledních pět minut se téměř nedalo vydržet. S úderem osmé plátno spadlo a stadion vybuchl nadšením. Tak trochu staří známí a tak trochu bohové před něj předstoupili s úsměvem na rtech a bez reptání otevřeli set list starými fláky ze stáje best of.

Přijeli jsme vám představit nové album Dream Theater. Kromě toho ale na turné slavíme výročí dvou dalších desek. Od vydání Awake uplynulo dvacet let a Metropolis: Scenes of a Memory letos slaví 15 let," přivítal frontman James LaBrie fanoušky. Koncert pak byl průřezem celou diskografií skupiny, soustředěným především okolo tří zmíněných alb.

Nešlo přitom o žádnou světelnou megashow, na jaké dnes býváme zvyklí. Dream Theater jsou v tomhle směru specifičtí. Koncertům říkají Večer s Dream Theater a myslí to přesně tak domácky, jak to zní. Stage se proměnila v pokoj s pěti chlapíky v džínách, kteří přijeli zahrát kamarádům. A díky tomu, že každý z nich patří na svém nástroji mezi absolutní světovou špičku, nepotřebovali nic víc než hudbu, aby s tímhle přístupem okouzlili celý stadion. Muzikanti se usmívali, pózovali, mávali a povzbuzovali k spoluúčasti. Neopakovali dvacetkrát za minutu, že obecenstvo milují, ale celou dobu jim to bylo vidět na očích.

Polovina koncertu utekla - tak jako každý příjemný zážitek - příliš rychle a následovala čtvrthodinová pauza. Nabízí se srovnání s loňskou show The Wall Rogera Waterse z Pink Floyd, který necitlivým, téměř půlhodinovým intermezzem rozhodil dramaturgii celého koncertu. Dream Theater ale i z pauzy udělali zábavnou součást večera: hlavní roli přebralo plátno a spustila se směs vtípků (akční figurky jednotlivých členů kapely budou muset opravdu vyrobit, protože to chcete!), YouTube klipů s epigony kapely (od dětských kytaristek po symfonické orchestry) a záběrů z výběrového řízení na nového bubeníka, které proběhlo před třemi lety. A přesně po vymezeném čase pokračoval technicky dokonalý stroj jménem Dream Theater ve své jízdě.

Hlavní část večera završila dvaadvacetiminutová prog-metalová symfonie Illumination Theory, která korunuje loňské album. A přídavek? Dream Theater se ponořili do vod zmíněného Scenes From a Memory, zvoleného v roce 2012 magazínem Rolling Stone nejlepším progovým albem všech dob, a rozloučili se tak těmi největšími hity, které za svou kariéru napsali.

Říct, že fanoušci téhle kapely a sami její členové jsou jedna velká rodina, zní možná pateticky, ale v tomhle případě to přesně sedí. Byl to životní zážitek vylepšený jistotou, že každý příští koncert Dream Theater bude... zase životní zážitek.


Nahoru 25. Live report – Dream Theater, 29.01. Tipsport Arena
DREAM THEATER 29.1.2014, Praha, Tipsport Arena
Autor: Tiziano Marasco, 05.02.2014

[Zdroj: http://cz.opinionspost.com/live-report-dream-theater-tipsport-arena]


Sledování koncertu od Dream Theater v Praze má pro Itala plusy a minusy. Mezi plusy je určitě dostupnost Tipsport Arény, kam se můžu dostat tramvají v průběhu půl hodiny, když doma by mě čekala trojhodinová cesta autem do Padovy (v nejlepším případě). Mezi mínusy patří naopak chladnost českého publika, kterou jsem už zažil několikrát, i při posledním aktu Newyorčanů v hlavním městě.

Dream Theater jsou u nás jedna z nejslavnějších metalových kapel, která dokáže vydáním každého nového alba prolomit monotonii italské top 5 – a entuziasmem na svých koncertech dosáhnou stejného: všichni zpívají navzdory všeobecné neznalosti anglického jazyka, všichni se zuřivě hýbají. Tady se nic takového nestane. V půlce energické otevírací skladby "The Enemy Inside" mě napadne, že doma jsem už mohl přijít o svetr (stalo se). Což se asi stane v tom případě plusem tím, že venku je zima a sněží. Ale jsme tu, abychom mluvili o hudbě.

Live-akt pětičlenné skupiny - jedna z hlavních událostí pražské hudební sezony – se představuje jako tříhodinový maraton celé kariéry Američanů. Tento rok jejích vrcholná díla "Awake" a "Metropolis pt. II" slaví dvacet a respektive patnáct let – strukturou exhibice je oslaví ve stejné míře. Dělí se do dvou částí a zavírá se monumentálním čtyřicetiminutovým encore. První část představuje nejnovější skladby z loňského stejně jmenovaného alba Dream Theater a z předposledního "A Dramatic Turn of The Events" (2011). Druha část je věnovaná albu "Awake" a zakončí se suitou "Illumination Theory".

Úroveň exhibice je samozřejmě vynikající, a nový bubeník Mike Mangini ukazuje, že nahradit Portnoye je možné. Kladnější reakci vzbuzuje Labrie, jehož hlas vyvolává velkou debatu už od 1994. Nezpívá špatně, nelze pochybovat, ale dojem je, že Kanaďan už nezvládne nepřetržitý zpěv: postaví se na podiu, udělá svou skvělou práci a potom mizí, nechá celý prostor Ruddesovým, Petruccímu a jejích nekonečným sólům. I kratší pisničky jako "Along For the Ride" a "The Looking Glass" jsou sledované dlouhými prology, než další skladba začne. Z toho performance se houpá mezi živými a méně živými momenty, v podstatě je trochu těžká a často se registruje úpadek adrenalinu. V samém encore, zcela věnovaném "Scenes of a Memory", najdeme dva instrumentální akty.

Ale v encore adrenalin neupadne. Ty skladby jsou legenda, máme je v paměti od první do poslední vteřiny. Nevadí, že v setlist není "The Spirit Carries On". Poprvé mám šanci poslouchat živě "Strange Dejá Vu" (s "Ouverture") a "Finally Free". Možná minulé koncerty byly lepší, možná byly živější, samozřejmě, čím dál, tím víc budu srovnat nové akty se staršími, kdy jsem měl méně očekávání. Ale i tentokrát Dream Theater udrželi svou slávu.


Nahoru 24. Dream Theater - Along For The Ride tour
DREAM THEATER 29.1.2014, Praha, Tipsport Arena
Autor: LordSnape, 04.02.2014

[Zdroj: http://www.marastmusic.com/Clanky/DREAM-THEATER-Along-For-The-Ride-tour]


Dream Theater během skoro tří hodin neutuchajícího hraní představili i věci, které v jejich setlistu normálně nebývají. A i přesto, že se jedná jen o pětici hrajících chlapíků, připadal jsem si chvílemi jak na filharmonii.

Nebudu zastírat a rovnou řeknu, DREAM THEATER jsem naživo ještě neviděl. Lístek jsem dostal jako vánoční dárek, protože je to kapela, kterou jsem vždycky chtěl aspoň jednou vidět. Nemá ani cenu tvrdit, že jsem kdovíjaký znalec jejich tvorby, takže jsem neměl ani zvláštní očekávání. Dopředu jsem ale věděl, jak to asi bude probíhat. Videí na youtube jsem viděl dost, poctivě jsem byl připraven na starší i novější tvorbu, kterou na milost beru pořád tak nějak zpětně a s velikou časovou rezervou, ačkoli jsem je poslouchat začal v době, kdy jim vyšlo album Octavarium. Dodnes ale mou nejmilejší je "Images And Words".

Když jsem dorazil do haly, ještě do startu chybělo dobrých 40 minut. Místa k sezení byla tu a tam volná, v zadní části haly bylo pár páprdů ze staré školy ve vestičkách, ale stání před pódiem, kam jsem mířil já, už bylo docela zaplněno. Při pozorování projekce hvězdného nebe na plátně, jež zakrývalo stage, jsem přemýšlel, jaký bude zvuk. Odpověď přišla o chvilku, začalo se na čas.

Jen se spustila projekce symbolizující obaly všech alb, začal tak intenzivní řev, jaký jsem slyšel naposledy při koncertu KORN. DT začali nepřekvapivě singlem The Enemy Inside z poslední řadovky a jak jsem psal výše, poslední desky dostávám do paměti poněkud komplikovaněji a výrazně pomaleji. A ani novince jsem na chuť ještě úplně nepřišel. Nové věci však živě měly sílu. Zvuk byl naprosto vyvážený, Petrucciho kytara měla potřebný tlak, a když se setlist přehoupl k jedinému zástupci desky Black Clouds & Silver Linings v podobě skvělé The Shattered Fortress (refrén mi ještě zní v hlavě), kde miluji ten nájezd a kde tomu klávesy dodávají potřebný grif, uvědomuji si, že sem tam lidi hecující James LaBrie (zpívalo mu to skvěle, i když je na jeho vizáži vidět už nějaká ta vráska) tady neplní roli úplného frontmana. V ní tu jde o všechny - každá persona na pódiu na tom má svůj díl, dokonce i bubeník.

Jako zastánce Portnoyova odkazu jsem až do této chvíle neměl Manginiho moc v oblibě. Pochopil jsem proč. Je to dáno zvukem posledních dvou alb, které bicím oproti koncertu, kde bylo vše v pořádku, nedávají potřebný náboj. Bicí naživo však zněly skvěle a Mangini, ač není Portnoy, dokazoval, že také není z této planety, což samozřejmě potvrdilo i jeho, do skladby "Enigma Machine", vklíněné sólo. A vše navíc zdůrazňovaly nad bicí soupravou a klávesami umístěné kamery, které na obrazovce zpoza kapely vše detailně ukazovaly. Vůbec nejcennější ale byly záběry, kdy klávesy sólovaly s kytarou. Na deskách to člověk už bere bez povšimnutí, ale vidět naživo, jak jejich ruce dokáží souběžně kmitat, je úplně něco jiného. Jen mě trošku mrzelo, že i přes LaBrieho snahy vyzněly zpěvy ze strany publika spíše naprázdno, a to i přesto, že se jednalo o nové věci.


Co se týče skladeb, v první půli se DT prakticky věnovali přehlídce posledních dvou alb, s výjimkou skvělé věci "Trial Of Tears" z poněkud - v rámci diskografie - zastrčené "Falling Into Infinity". Zpočátku jsem tomu nevěřil a bál se toho, ale i tak dlouhé věci jako Breaking All Illusions zněly parádně a nenudily, ač by to v případě tak kompozičně vláčné skladby někdo možná namítl. Následovala pauza patnácti minut vyplněná reklamami na nové figurky se členy kapely a covery z youtube, kde jednoznačně vládl Triangle guy.

Poté už následuje takzvaná "Awake" sezóna. Kapela na tour slaví 20 let výročí od vydání tohoto alba a při pohledu na playlist bylo jasné, že oslava to byla pořádná. Kromě tradiční Lie došlo i na super věc "Space-Dye Vest" a přehlídku přetrhla už jen nejdelší věc večera v podobě další ukázky z nové desky - "Illumination Theory", kde stačí jen její strhující, temný úvod, ale jakmile se rozjede Petrucciho kytara, je vystaráno; pořád vlastně nemohu uvěřit, že to vše hraje sám - ta síla vás nutí minimálně kývat se do rytmu. V půlce této více jak 20minutové skladby, která utekla velmi rychle, je skvělá ambientní mezihra, ale co úžasně a krásně vyniklo, byla následující orchestrální pasáž, až se začal smývat dojem, že jsme byli na rockové muzice - tohle byla téměř meditativně operní záležitost: v pozadí hraje orchestr a hudba vypráví příběh, který promlouvá skrze zpěvákova slova… srdíčko zaplesalo, slzely mi oči. (Naposledy jsem toto zažil při koncertu WINTERSUN).

Pak se kapela rozloučila, řev neustával, ale všichni věděli, že tohle „good night“ nebylo poslední. Po další animaci, kterou na led-panelu střídaly vizualizace jak ze starého Winampu, začala, a to se už blížila téměř neuvěřitelná třetí hodina neutuchajícího hraní, vzpomínka na další nezapomenutelné album - "Metropolis Pt.2: Scenes From A Memory". Ani z téhle desky nezazněly tak úplně známé věci jako "The Spirit Carries On", takže slib, který DREAM THEATER při plánování turné dali, dodrželi - v průběhu večera tak zazněly věci, které nehrají až tak často, anebo nezazněly téměř vůbec (aspoň ne v tomto desetiletí). Z extáze už všechny, nás i kapelu, pak osvobodilo "Finally Free", po které následovaly úklony a děkování, při němž všichni sedící na ochozech vstali a tleskali; po rozhlédnutí se to byl pohled, na který asi nezapomenu... a nic na něm nezmění ani to, že jsem se nedočkal pro mě naprosto zásadních tracků jako "Pull Me Under", "Another Day" nebo "Answer Lies Within".

DREAM THEATER jsou prvotřídní muzikanti a jejich hráčské výkony byly samozřejmě neuvěřitelné. Navíc měli k publiku příjemný přístup a jejich přátelské vystupování vytvořilo ojedinělou, až nadpozemskou atmosféru. Budu vzpomínat ještě dlouho.


Nahoru  23. Dream Theater v Praze dostáli svému názvu
Autor: Eva Makovská, 30. 1. 2014
Zdroj: http://musicweb.cz/reporty/dream-theater-v-praze-dostali-svemu-nazvu


Do Prahy se po necelých pěti letech vrátila americká prog-metalová kapela Dream Theatre. V rámci světového turné představují novou desku s jednoduše nazvanou Dream Theatre, která vyšla ještě v loňském roce. Jejich koncert v pražské Tipsport areně 29.ledna 2014 byl opravdu snový.

Pokud si některá z kapel zakládá na vytříbeném zvuku nástrojů a během sladeb složitě střídá nejen melodickou linku ale i rytmy a takty, přechází od divokých partů do pomalých až odpočinkových - pak jsou to právě Dream Theatre. Je známo, že tato partička je složená z brilantních studiových hráčů a jejich tvorba je pro rockové či metalové fajnšmekry. Někdy však až tak složitá a překombinovaná, že odrazuje klasické pohazovače hlavou v prvních řadách, pro které je až nestravitelná. Jejich tvorba však má hlavu a patu a spoustu fanoušků, ze kterých asi málokdo odešel z pražského koncertu, neboť byl opravdu strhující od začátku až do konce.
Přesně v osm večer podle plánu zhasla světla v sále zaplněném zhruba pěti tisíci návštěvníky. Podium bylo ještě skryté oponou po celé délce a na ní jsme za zvuku intra mohli sledovat obrazový průřez jednotlivými alby, které DT vydali. Za ní se připravili hudebníci a jakmile opona spadla, rozjela se téměř tříhodinová brilantní audiovizuální podívaná, napěchovaná těmi nejlepšími hity. Jako první zazněla titulní píseň z nového alba "The Enemy Inside", hoši se do toho opřeli naplno a hned po prvních pár taktech dali všem jasně najevo, že jsou mistry svých nástrojů. Zpěvák James La Brie byl evidentně ve formě a celý koncert zpíval naplno, snad i lépe než na studiových nahrávkách. Následovala skladba "Shattered Fortress" z alba "Black Clouds and Silver Linings".

Po rychlém úvodu tempo zvolnilo u další z písní z nového alba s názvem "Looking Glass". Diváci v sále byli nadšení a každou další píseň odměňovali ne jinak než bouřlivým potleskem. Není se čemu divit - perfektní hudba byla doplněna velkoplošnou projekcí, při které se abstraktní obrazy a příběhy střídaly se záběry z podia tak bravurně, že člověk pomalu ztrácel hranici mezi snem a skutečností.
Všichni byli jistě zvědaví na nového bubeníka Mikea Manginiho, který v roce 2010 v sestavě nahradil Mikea Portnoye. Předvedl, že i on je mistrným hráčem na početnou bicí soupravu a do svého sóla ve skladbě "Enigma Machine" se opřel plnou parou.
Následoval návrat do roku 1994 se skladbou "The Mirror" a navazující "Lie". Opravdu strhující projekce ve spojení se sugestivními tóny písně "Illumination Theory" až brala dech.
Nutno upozornit i na skvělý zvuk - samozřejmě názory diváků se budou jako vždy různit podle toho, kde kdo stál. Kolem mixážního pultu bylo vše naprosto vyváženo asi i díky zvukaři, který si celé představení nesmírně užíval a doslova tančil mezi svými "šavlemi".

V půl jedenácté se zdálo, že se kapela již loučí, ale jistě pečlivě plánovaný přídavek se protáhl na další půlhodinu - aby taky ne při délce jejich skladeb. První byla "Metropolis Part 2" (poz. není to skladba, jen část názvu desky, jednalo se o skladby "Overture 1928", "Strange Deja Vu", "The Dance Of Eternity") a velké finále patřilo písni "Finally Free" naprosto právem. Podle útržků z rozhovorů odcházejích diváků můžeme soudit, že večer s Dream Theatre rozhodně nebyl promarněným časem.


Nahoru  22. DREAM THEATER - Praha, Tipsport Aréna - 29. ledna 2014
Autor: Darkmoor, 30. 1. 2014
Zdroj: http://metalopolis.net/art_concerts.asp?id=7142


Pořád mi vrtá hlavou, proč jsou zrovna DREAM THEATER tou kapelou, na které se shodne taková spousta jinak konzervativních příznivců přímočařejších hudebních žánrů. Snad je to těmi zpropadenými výškami Jamese LaBrieho, snad častými citacemi z repertoáru ikon, nebo jen mikroskopicky se proměňujícím projevem kapely, každopádně i v mrazivý lednový podvečer jich do Velké sportovní haly na Výstavišti dorazil pořádný zástup.

Akci předcházela jen ta nejpozitivnější šeptanda. Pouštět do haly se začalo načas, nikdo tedy zbytečně nevymrzal venku, byť ten, kdo chtěl ukořistit sedačku co nejblíže u pódia, si musel setsakra pospíšit. Bylo totiž plno, i když ne narváno. Odhadem tak čtyři tisíce lidí, možná i víc, tedy vizuálně musela mít kapela ze zaplněného prostoru dobrý pocit.

Při příchodu pozornost upoutalo velké projekční plátno, na němž běžel "spořič z Woken" - tedy hvězdičky se hvězdili a vesmír se vesmířil, to vše v barvách přebalu aktuálního počinu pojmenovaném lakonicky jen jménem kapely. Mimochodem, pódium bych si na akci v tak velkých prostorách představoval přece jen o nějakých pár desítek centimetrů vyšší. Takhle stačila jedna jediná vytrčená hlava a o zábavu bylo postaráno.

Téměř na vteřinu přesně s úderem osmé hodiny se hala rozezvučela pouštěnou „False Awakening Suite“ a stejně jako na desce ji těsně následovala "The Enemy Inside", ta už pochopitelně živě odehraná celou pěticí právě se zjevivších hudebníků. Zvuk zpočátku za mnoho nestál, ještě při "The Shattered Fortress" to bylo místy dosti hrubé a nečitelné, naštěstí nejpozději od „On the Backs Of Angels“ se poměrně vyčasilo. Drobnějších výkyvů (především zalézajících bubnů, či zpěvů) jsme sice ušetřeni nebyli ani pak, avšak vše už v rámci tolerance a připravený posluchač si tak mohl přijít na své.

První část koncertu, jak vidno z playlistu dole, patřila nejnovější tvorbě kapely, především tedy již zmiňované novince "Dream Theater" (bez tří skladeb byla nakonec odehrána celá). A fanoušci dostali v míře vrchovaté všechno, pro co na divadelníky chodí. Petrucciho preludování, Rudessovo klávesové šílenství a udělátka (hnidopišsky musím přiznat, že když v sólíčku odehraném na iPad udělal přehmat, nesmírně to zahřálo u srdce, neboť jak víme, i mistr tesař se někdy "u-ajPedne"), upozaděnou basovou virtuozitu Myunga a stále ještě nově i bleskurychlé ruce Mika Manginiho. Ten sice neprokládá bubenickou exhibici opičkami, jak to činil jeho předchůdce Mike Portnoy, jinak však za ním rozhodně v ničem nezaostává, což nám dokázal nejen v instrumentálce "Enigma Machine". Na závěr jsem si nechal, v posledních letech čím dál častěji propíraný, hlas zpěváka Jamese LaBrieho, a pokud jste snad zaslechli něco o jeho více než dobré formě na aktuálním turné, nutno zvěsti jen potvrdit. Nějaké větší problémy se daly zaregistrovat až v druhé půli koncertu, a to se hrálo podle starých not a vokální linky měl tehdy soubor často skutečně "kuletrhající".

Po "Breaking All Illusions" prozatím padla, pauza na párek, a na plátně (které v průběhu koncertu sloužilo nejen na promítání klipů dokreslujících skladby, nýbrž nezřídka přibližovalo i údy jednotlivých hudebníků v sólových honičkách – často velice akčně a s pěkně detailním prostřihem jednotlivých nástrojových "soubojů" nebo "šidítek" páně Rudesse) začalo patnáctiminutové odpočítávání. Maličko jsme si vydechli, pobavili se u připravených skečí (především "rozhovor" Petrucciho se Satrianim byl v tomto ohledu divácky hodně vděčný) a znovu do boje.

Už v první části připomněl LaBrie výročí dvou skvostů v diskografii souboru (20 let "Awake" a 15 let "Metropolis Pt.2"), no a právě jejich režie opanovala (téměř) celou druhou část koncertu, včetně řácky dlouhého přídavku. A nebyly to žádné ořezátkové záležitosti, však posuďte sami – "The Mirror", „Lie", "Lifting Shadows Off A Dream" nebo "Scarred". Když pak došlo i na "Space-Dye Vest", tedy jednu z nejsilnějších a nejatmosféričtějších věcí souboru vůbec, nebylo co řešit. V závěru regulérního setu ještě trocha současnosti s monumentem "Illumination Theory", ovšem tu předlouhou prostřední pasáž, nudnou už na nahrávce, nezachránilo ani promítání příšerek se světýlky. Na přídavky zase povstali Nicholas, Victoria & spol. a přenesli nás někam do zlínské Novesty, kde před těmi 14 lety byl jejich příběh kapelou odvyprávěn poprvé. A zase to bylo skvělé a parádní.

Závěr je jednoznačný. Ač jsem od lednové zastávky DREAM THEATER u nás nic moc neočekával, musel jsem v průběhu koncertu přepnout na: *mile překvapen*. Ano, první část pod kůži zrovna dvakrát nelezla, stejně jako poslední (minimálně) čtyři alba souboru, ovšem se všemi těmi zastávkami u dvou subjektivně nejsilnějších alb moje spokojenost jen a jen sílila. Jistě, člověk nenávidějící prostocviky na strunách, klapkách či blánách by si okousal ruce nudou do krve, ovšem proč by někdo takový na koncert DREAM THEATER vůbec chodil, že? Tohle byl jednoznačně povedený večer a uvidíme, zda a s čím se u nás kluci amerikánský ještě ukáží...

Playlist:
První část (Dream Theater):
False Awakening Suite (Intro)
The Enemy Inside
The Shattered Fortress (Black Clouds & Silver Linings)
On The Backs Of Angels (A Dramatic Turn Of Events)
The Looking Glass
Trial Of Tears (Falling Into Infinity)
Enigma Machine
Along For The Ride
Breaking All Illusions (A Dramatic Turn Of Events)

Druhá část (Awake):
The Mirror
Lie
Lifting Shadows Off A Dream
Scarred
Space-Dye Vest
Illumination Theory (Dream Theater)

Přídavky (Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory):
Overture 1928
Strange Deja Vu
The Dance Of Eternity
Finally Free
Illumination Theory (Outro)

Nahoru  21. Dream Theater jsou rockoví kouzelníci
Autoři: Jaroslav Špulák, Právo, 30. 1. 2014
Zdroj: http://www.novinky.cz/kultura/326080-recenze-dream-theater-jsou-rockovi-kouzelnici.html


Americká skupina Dream Theater se těší v České republice velké oblibě. Od konce osmdesátých let, kdy začala vydávat svá po všech stránkách propracovaná alba, si získala na svou stranu řadu zdejších příznivců. Podstatná část z nich tvořila ve středu večer v pražské Tipsport Areně pětitisícový dav, který si přišel poslechnout, jestli v kapele všechno funguje jako za starých časů.

V roce 2010 totiž opustil formaci fenomenální bubeník Mike Portnoy. Na jeho místo přišel Mike Mangini a loňské album nazvané Dream Theater je druhé, které se skupinou natočil. V její obsáhlé diskografii je již dvanácté, nicméně nijak nevybočuje z jasně nastoupené cesty. Nová etapa s novým členem to ale rozhodně je.

Dream Theater se pohybují v oblasti progresivního rocku až metalu, což v jejich případě znamená, že nahrávají a na koncertech hrají aranžérsky a hráčsky náročné kompozice, jejichž stavba je natolik členitá a složitá, že při jejich poslechu fanoušek nevystačí pouze s obvyklou pozorností. Přinášejí tolik aranžérských zajímavostí, zvratů, instrumentálně náročných pasáží a rytmických překvapení, že je lze opravdu cele vychutnat jenom s obrovským posluchačským zaujetím. Dream Theater působí trochu jako rockoví kouzelníci.

Koncert ukázal, že jsou naživo naprosto strhující. Už úvodní intro se skoro až artovým filmovým doprovodem nastínilo, o co v následujících třech hudebních hodinách půjde. S prvními akordy koncertu se pak v celé své kráse vynořila výše popsaná filozofie kapely, která se s léty zdokonaluje především zvukově, vždy podle toho, jak se modernizují nástrojové i nahrávací technologie.

Kytarista John Petrucci je něco jako kapelní zlato. Zvuk jeho nástroje většině skladeb vládne, on pak během koncertu vystřihl mnoho pasáží, jejichž odehrání vyžaduje nejenom zručnost, ale i vytříbený muzikantský cit a vkus. Baskytara Johna Myunga a zpěv Jamese LaBrieho byly ve zvukové vlně v hale přece jenom poněkud utopeny, nicméně onen LaBrie podal velmi solidní výkon, což u něho nebývá vždy pravidlem.

Manginiho hravé bubenické sólo v první polovině koncertu potvrdilo, že je za Portnoye náhradou postačující a klávesista Jordan Rudess hrál ve skladbách důležitější roli než vizuálně na pódiu, kde stál za kytaristy a zpěvákem v první linii.

Vedle několika skladeb z posledního alba zazněly i starší kompozice. Večer byl rozdělen na dvě části, které byly přerušeny patnáctiminutovou přestávkou. Instrumentální a pěvecké výkony pak doprovázely pozoruhodné projekce, do nichž se občas na videostěně přímo na pódiu zjevily detailní záběry na hrající členy kapely. Jinými slovy bylo dokonalé i to, co nebylo v rukou, prstech a hlasivkách hudebníků.

Byť je muzika Dream Theater profesně náročná, pro pětici na pódiu byl pražský koncert především další čas strávený podle nejlepších představ o životě.
Hodnocení: 85%

Nahoru  20. Dream Theater - 29.01.2014, Praha, Tipsport Arena
Autoři: iDNES.cz, ČTK
Zdroj: http://kultura.idnes.cz/dream-theater-zahrali-v-praze-djb-/hudba.aspx?c=A140130_094651_hudba_ob


Americká skupina Dream Theater nabídla ve středu ve sportovní hale na holešovickém Výstavišti v Praze koncert jako z učebnice stylu nazývaného progresivní metal.

Pětice označovaná za jeden z nejsehranějších souborů světa divákům mimo jiné představila eponymní studiovou novinku, na které kapela poprvé (pozn. ne porvé, ale už podruhé) spolupracovala s bubeníkem Mikem Manginim. Program složený ze dvou částí s názvem An Evening With Dream Theater navštívilo podle pořadatelů přibližně 5 000 lidí, mezi nimi mnoho aktivních muzikantů, například Michael Kocáb, který před časem hudbu Dream Theater označil za "jeden z divů světa".

Koncert plný ostrých metalových riffů i romantických ploch Dream Theater zahájili skladbou The Enemy Inside z loňského eponymního alba. Píseň nominovanou na cenu Grammy, jejíž text se zabývá osudem vojenských veteránů, doprovodilo video na velké projekční ploše za zády muzikantů. Na něm se v průběhu koncertu střídaly záběry k textům písní, efektní grafika nebo detailní prostřihy na pětici ostřílených hudebníků pocházejících z akademického prostředí.

V kompozici The Shattered Fortress z pět let starého alba Black Clouds & Silver Linings si tak například mohli fanoušci vychutnat umění klávesisty Jordana Rudesse. Bubeník Mangini, který v roce 2010 v kapele nahradil Mikea Portnoye, zase ovládl jeviště i obrazovku při instrumentálce Enigma Machine.

Druhou část koncertu Dream Theater otevřeli skladbou The Mirror z ceněné nahrávky Awake z roku 1994. V závěru vystoupení pak mnohaminutovou kompozicí Illumination Theory opět nadšeným posluchačům připomněli loňské album.

Za počátek své existence považují Dream Theater podzim roku 1985, kdy ještě pod názvem Majesty začali zkoušet v prostorách proslulé bostonské hudební školy Berklee College of Music. Jejich popularita vzrostla s příchodem operně školeného kanadského zpěváka Kevina Jamese LaBrie a později s příchodem klávesisty Jordana Rudesse.

Za klíčové album je považováno Images and Words z roku 1992. Dream Theater prodali ve Spojených státech přes dva miliony alb a více než šest milionů po celém světě. V České republice poprvé vystoupili v roce 2000 ve Zlíně a v Praze. Skupina je známá díky vysoké technické zdatnosti všech hráčů, kteří získali mnoho ocenění od různých hudebních časopisů.


Nahoru  19. Benátská noc - Malá Skála - 29. července 2011
Autor: Hooya, 3.8.2011, Zdroj: http://pda.metalopolis.net/articles.asp?id=5929

Že navštívím Benátskou noc jsem se definitivně rozhodl až 2 týdny před jejím konáním. Jediné velké lákadlo pro mě představovali američtí nástrojoví maniaci DREAM THEATER, které jsem zhlédl již na minulé zastávce v Praze před 2 lety, kde s nimi kouzlili kolegové CYNIC a tehdy jsem si domů odnášel velmi dobré a příjemné pocity a úsměv na rtech. Letos jsem si po přemluvení pár přátel usmyslil, že se za Snovým Divadlem vypravím podruhé. A dobře že jsem tak učinil! Ale nepředbíhejme.

Čtyřdenní festival Benátská noc se tradičně konal na Malé Skále, v krásném prostředí Českého ráje. Skalnatá panoramata, hrad Vranov či Frýdštejn nebo např. Suché skály by určitě stály za bližší prozkoumání. Bohužel rosničky a žabáci v řece Jizeře slibovali déšť, mé kroky tedy vedly rovnou do areálu. Ten mě vítal četnými stánky s velkým výběrem jídel a piv, triček, náramků a jiných suvenýrů, tak jak to na festivalech bývá zvykem.

Na stage Oresi právě končí vystoupení slovenské popové hvězdičky KATARINY KNECHTOVÉ, pějící vlezlou a z rádií notoricky známou „Za tebou“, vedle zvučí OLYMPIC a ve stanu se připravuje česká stálice DOGA. Izzi a jeho kumpáni předvedli naprosto suverénní téměř hodinovou uvolněnou jízdu a museli pobavit každého přihlížejícího. Na rozjezd a zasvěcení do festivalové nálady ideální. V tu dobu areál začal skrápět ukázkový zahradnický déšť.

Dav dobře bavících se lidí to nijak nerozhodilo, pláštěnka všechny kapky pochytá a na Banea stage se rozehříval DAVID KOLLER & BAND. Ten se rozhodl, že krom jeho nové tvorby do vínku zamíchá i pecky z časů LUCIE. „Chci zas v tobě spát“ nebo“ Šrouby do hlavy“ jsou věci, které lidi berou, a David to moc dobře ví. Na pódiu měl svého starého známého baskytaristu Marka Mináríka, který čtyři struny trápil v časech „Černých kočky mokrých žáb“. Ne nadarmo z této placky zazněly: „Vona říká jó“, „Sen“ a „Amerika“. David v rukou střídal stojan mikronu, elektrickou kytaru, španělu i bubenické paličky a působil pohodovým dojmem, byť mezi písněmi prakticky nekomunikoval. Po přídavku v podobě „Černých andělů“ jeho set definitivně skončil. Byla to velmi pěkná a nostalgická hodinka, zvukově pěkně ošetřená.

Pod pódium se nahrnulo osazenstvo z většiny tvořené muzikanty a všichni věděli, co má přijít. Celé to hodinové čekání na hlavní hvězdy zpříjemňovaly vášnivé debaty fanoušků. Řešily se LaBrieho výkony na pódiu, Johnyho nehratelná sóla, cena Rudessových kláves, Myungova „výřečnost“, odchod duše ansámblu Mika Portnoye a samozřejmě jeho náhradník Mike Mangini. Nebudu chodit kolem horké kaše. Ač jsem měl Mika velmi rád a nějakou dobu jsem se nemohl smířit s jeho odchodem, druhý Mike je náhrada absolutně rovnocenná. Z instrumentálního hlediska mu nebylo co vytknout. Vše zvládal levou zadní a byl to opravdu požitek ho sledovat. Působil velice mile a dalo se z něj vycítit, jak ho celá show baví. Podobně jako to vyzařovalo z jeho předchůdce před 2 lety v Praze. Jsem ve velkém očekávání, jak nahradí i jeho charisma a důležité postavení při tvůrčím procesu.

Vše vypuklo v přesně v 21:30, jak sliboval časový harmonogram, mistrovským kouskem z desky „Images And Worlds“ – „Under The Glass Moon“ s legendárním Petrucciho sólem. Zvuk se prakticky okamžitě dostal do ideální polohy, snad jen LaBrieho zpěv byl zpočátku maličko utopený. Obavy z jeho častých intonačních problémů nebyly na místě a to i přesto, že tento chlápek s bradkou a Max Paynovským pláštěm párkrát nešel do úplných výšek. Jelikož ale bylo vsazeno na zpěvné písně s hitovými ambicemi („These Walls“, „Forsaken“, Endless Sacrifice“), z ruky zobající publikum mu v refrénech bez přemlouvání vypomohlo. Po jeho levici veškeré vokální party odvedl evidentně dobře naladěný John Petrucci. Hlavně však bez jediného přehmatu sjížděl hmatník své kytary tak dobře, jak se u něj předpokládá. Na druhé straně vládla Myungova šestistrunka a vzadu úřadoval již zmíněný Mike Mangini, kterého po LaBrieho představení uvítala Malá skála bouřlivým potleskem. Šedovousý holohlavý stařík s bestiálně rychlými prsty Jordan Rudess samozřejmě v ničem nezaostával. Jednou dokonce vytasil svého klávesového „žraloka“ a vydal se kontrovat Johnyho kytaře, tak jako to předvedl při přídavku v Praze. Celá sestava působila velmi lidsky a uvolněně.

Velmi příjemný večer nenarušila ani první vypuštěná píseň „On The Backs Of Angel“ z připravované desky „A Dramatic Turn Of Events“. Vrcholem celého setu byl pak trojblok „Caught In A Web“, „Through My Words“ a „Fatal Tragedy“. Poté už jen následovala majestátní „The Count Of Tuscany“ a v přídavku poměrně překvapivě (setlisty jsem před koncertem nesledoval) „The Great Debate“. Právě tato kompozice představovala jediný moment, který mi zde neseděl. Není to má oblíbená píseň a na přídavek mi rozhodně vhodná nepřipadá. Fanoušci si ještě žádali „Pull Me Under“, ale to už probíhaly poslední děkovačky a mávání šátečků. Hodina a půl uběhla jako řeka Jizera, do které po celou dobu nepřestalo přibývat dešťové vody. I přes to jedno hlušší místo jsem odcházel velmi spokojený a opět s úsměvem na rtech. Na příští zastávce budu zase mezi těmi muzikanty vepředu debatovat a těšit se, jak mě svým umem kluci okouzlí.

Italové LACUNA COIL opravdu nepatří mezi kapely, které mě někdy jakkoliv zaujmuly a proto jsem neměl žádnou motivaci jejich set sledovat. Před stage jsem se vrátil někdy v půlce show německých IN EXTREMO. Ze své vlastní zkušenosti vím, že se koncerty této sebranky musí především vidět. Zajímavou podívanou totiž zajišťují hlavně dělobuchy a plameny. Rtuť teploměru jejich zásluhou šla nahoru, hudba tradičně nezaujala.

Tečkou za návštěvou Benátské noci bylo vystoupení českých matadorů ARAKAIN. Novou tvorbu s Honzou za mikrofonem nemám moc nastudovanou, jednotlivé písně mi po čase začaly splývat. Honza se každopádně projevil jako schopný frontman a pěvecky byl velmi přesvědčivý. O instrumentálních výkonech se netřeba rozepisovat, vše bylo zvládnuto úrovní profesionálů. Snad jen trošku vadila statičnost kytarového mága – „culíkového vlasáče“ Mirka Macha, který se prakticky nepohnul z místa. Úmyslně jsem sledoval obrazovku a Mirka kamera opět nezabírala. Při jeho sólech byl snímán riffující Urban nebo Zdeněk Kub. Kapela zahrála tradičně kvalitní hodinový set, ve kterém potěšily především staré kousky z Brichtovy éry – namátkou „Amadeus“ nebo závěrečná hitovka z největších „Apage Satanas“. Zbývá zmínit zvuk, který byl skutečně výborný od první do poslední písně.

Vyplatilo se do Českého ráje přijet, byť jen na 1 den. Hlavní lákadlo DREAM THEATER na své páté zastávce v České republice rozhodně nezklamalo a opět do posluchačských myslí přineslo mnoho zážitků. Muzikantům pak určitě spoustu inspirace při jejich hodinách zkoušení. Tak zase příště, kdekoliv a kdykoliv.


Nahoru   18. Dream Theater – Whiplash... Recenze... Live
Zdroj: http://www.whiplashmag.net/index.php?id=2&subid=4&p=&rec=218
Autor: Josef Brožík, 30.6.2009 Praha, Tesla aréna

Přestože jsem se kdysi zařekl, že nebudu chodit na koncerty dražší než 300,- a že nebudu chodit na koncerty do velkých hal, v případě těchto dvou velikánů mi netrvalo dlouho a rozhodl jsem se k přepočtu 400,- na kapelu s tím, že se stovka navíc dá (zrovna) vydržet, a s tím, že taková událost by šla velice těžko realizovat po malých klubech… I šel jsem tam. Náhlé a prudké bouře tak typické pro nynější léto mě, žel, znemožnily vidět celý koncert od začátku, i když při příchodu do haly už nastal krásný jasný letní večer po dešti, na nebi se stále vyskytovaly příznačné „Black Clouds And Silver Linings.“ Z floridské Miami pocházející CYNIC jsem tedy k mé škodě nestihl od začátku, ale naštěstí jsem stihl alespoň dvě třetiny tohoto vynikajícího představení. Údajně měli velmi zdařilé intro. Lze prohlásit, že během vystoupení zahráli téměř celý materiál z jejich jediných, avšak za to dle mého názoru geniálních alb „Focus“ (1993) a o patnáct let novější "Traced In The Air". Hudebníci (stejně tak i prosté, červené osvětlení) vyzněli velmi skromně (a dlužno dodat v hudebním projevu upřímně a autenticky), moc toho mezi skladbami nenamluvili, jen občas poděkovali publiku a prohodili několik málo vět (např. Paul Masvidal řekl aplaudujícímu obecenstvu: „Jestli se vám tato hudba líbí, tam a tam si můžete koupit nějaké nahrávky, a tak.“). O to neskromější byla a je však jejich produkce. Fascinující, majestátní a mystické, (ambient –jazz- death metal, nebo jak hudbu, kterou Cynic dělají, chcete nazvat) kompozice burácely v takových rozměrech, že se to nedá dost dobře vyjádřit slovy, lze pouze odkázat na poslech. Vše se odehrávalo jakoby v komorní atmosféře před sportovní halou. Po přídavku pro několik tisíc příznivců se kapela loučí a já jsem bezmezně nadšen. Po delší, obecenstvo napínající přestávce následovalo orchestrální intro s úryvky slavných hitů, načež začalo velké představení slavných mistrů progresivního metalu DREAM THEATER. Kapela předvedla průřez svou rozsáhlou tvorbou, přičemž nejvíce skladeb pocházelo z posledních nahrávek "Systematic Chaos" (2007) a nové "Black Clouds And Silver Linings". Musím přiznat, že neznám tvorbu DT nějak podrobně, můžu napsat, že z těchto zazněly např. „Constant Motion“, "Rite Of Passage", z druhého zmiňovaného skladba "Repentance", ze starších pak např. "Erotomania" a "Voices" z alba "Awake" (1994), "Panic Attack" z "Octavarium" (2005), ke konci pak improvizací přetvářená velmi oblíbená "Learning To Live" z "Images And Words" (1992), a další, mnohdy dlouhé, ovšem v žádném případě nudící, překrásné kompozice. Zpěvák James LaBrie kromě pozdravů a poděkování neříkal skoro nic, vše bylo maximálně soustředěno na hudbu, nicméně projev hudebníků byl velmi sympatický, uvolněný. Mike Portnoy si během jedné skladby házel paličkou s někým v zákulisí. Na DT je podle mého názoru právě to vzácné, že přes jejich proslulé hudební schopnosti nevyzní jejich tvorba jako vytahování se hráčským umem. Jejich skladby mi znějí jaksi přirozeně, dynamicky, stále někam pokračují, tak jako často značně napínavé drama lidského života, které tato americká pětice dovede ve své hudbě tak zdařile ztvárňovat. K tomu mi tyto symfonické party znějí, jako by vyznávaly, že ten život stojí za to, poukazují na jeho vzácnost a dodávají mu sílu. Byla to opravdu velká událost pro mne i pro několik dalších tisíc návštěvníků. Zároveň je velkým důvodem k radosti skutečnost, že tato náročná hudba má stále hodně příznivců, a že se společně s nimi dále vyvíjí a žije. Vivat.
Případné další informace o kapelách na http://www.cyniconline.com a http://www.dreamtheater.net.
www.whiplashmag.net

Nahoru   17. Dream Theater – Potrava pro napjaté uši
Autor: Jan, 7. července 2009, Zdroj: https://www.tesla-arena.cz/


Formule 1 současného progresivního metalu, jejichž vystoupení naštěstí nemohlo být zrušeno kvůli intenzivnímu dešti, který se 30. června 2009 rozpoutal nad Prahou.

Díky tomu ani nebyla nálada na postávání venku a pozorování frmolu, čímž se i koncertní prostory plnily svižněji.

Letmý první pohled na jeviště ukázal skromně zařízenou scénu o dvou „Cynických“ vlajkách a jedné slušně pestré bicí soustavě. A právě ta patřila Seanu Renertovi, bubeníkovi první kapely toho dne – Cynic . Na tu jsem se opravdu těšil, jelikož jejich poslední album dávalo tušit, že koncertní vystoupení by mohlo stát za to.

A to se za zvuků úvodu z alba „Traced in Air“ rozjelo vcelku na čas. První písní pak byla „The Space For This“ ze stejné nahrávky, díky které mohli návštěvníci neznalí této kapely pochopit, proč právě ona hraje před Dream Theater. Spadá totiž pod stejné hudební zařazení progresivního metalu. V podání Cynic je navíc patrnější inklinace k tvrdší „metalové“ složce. A to nejen kvůli chraplavému vokálu Tymona Kruideniera, který hrál zároveň na kytaru, ale právě také díky samotné drsnější kytarové hře. Onen „chraplák/chropot “ hezky rozčesával preciznost bicích a jemnost čistých vokálů Paula Masvidala. Ten také zároveň v rukou třímal kytaru. Basová linka byla pro mne však dost nečitelná, což bylo zejména díky místu, ze kterého jsem koncert pozoroval. Totiž – sedět na straně, navíc ve výšce nad úrovní pódia není příliš dobrý nápad. Tento kámen úrazu mi už „v botě“ zůstal po celou noc...

Ale zpět ke koncertu. Celková produkce americké čtveřice vyznívala jednoznačně positivně, i když co do vizuální stránky byla ochuzena o výraznější spolupráci se světly, což byla celkem škoda. Jako by tato kapela byla nesmyslně vměstnávána do pojmu „předkapela“, kterýžto název jí, díky jejím hudebním schopnostem, prostě nenáleží.

Zhruba po čtyřiceti minutách svého hravého hraní, které kombinovalo atmosféričnost s úderností, jenž se místy dotýkala až death metalových postupů, však museli svou produkci zakončit. Nechybělo málo a diváci by si vytleskali i přídavek. Důvod, proč se tak nestalo, byl jednoznačný – Dream Theater.

Nevyprodaná, ale i tak slušně zaplněná Tesla Arena začala nejdříve vibrovat pod původně smyčcovým úvodem, které záhy skončilo, aby mohla začít první píseň. A to konkrétně "In The Presence Of Enemies“. Světla se rozblikala a rozpohybovala naplno. Stejně tak zakládající člen kapely a bubeník v jedné osobě Mike Portnoy, který hned od začátku energicky vstával ze židličky a protáčel paličky, jako by snad chtěl vizuálně naznačit, že má instrumentálně ještě na víc.

Diváci neskrývali své nadšení a lehce se již v úvodu koncertu rytmicky roztleskali.

Následuje druhá píseň s výborným svižným nábojem – „Beyond This Life“. Pokud snad někdo dosud nezaznamenal precizní kytarovou hru Johna Petrucciho, zde jí opravdu nemohl přeslechnout. Ta se vynořovala v podobě sól a zase zanořovala zpět, do vyrovnané hry všech nástrojů, také za zvuků baskytarové linky, kterou měl na starost John Myung. A samozřejmě také kláves v podání Jordana Rudesse.

Hudba, kterou takto všichni pánové dávali dohromady, byla jednoznačně instrumentálně na výši. Co se pak týče nápadů a kompozic, tak dokazovali, že jim nejsou cizí jak klasické rockové (hard-rockové) postupy, tak i lyričnost (náladovost) a jemnost. Dokonce se v určitých pasážích dotkli takových hudebních postupů, které jsou typické pro black metal.

Tím myslím píseň "A Nightmare To Remember", ve které si dokonce zazpíval i bubeník Portnoy, obklopen svým velmi rozlehlým „svatostánkem“. Totiž – součet ploch všech bubnů a činelů by odpovídal rozloze fotbalového hřiště, a délka součtu obvodů všech částí zmiňované bicí soupravy by obepnula zeměkouli … Nadsázka, ale opravdu nevím k čemu to přirovnat, ale byla to jedna z největších bicích souprav, jaké jsem kdy viděl.

Ovšem – zpět ke zpěvu. Ten měl na starosti od začátku až do konce koncertu James LaBrie. Musím přiznat, že jsem mu nikdy nepřišel na chuť. Vidím to však spíše jako osobní problém, jelikož bylo slyšet, že po technické stránce byl zpěv zvládnut výborně. A asi nejlépe mi zněl v klidné písni "Hollow Years", kde se poněkud z hlasu vytratila heavy-progresivita a byla více slyšet osobitost.

Pomalých písní a vyslovených jinak bylo pomálu. Ve skladbách se přelévaly klidné pasáže s ostřejšími a LaBrie co chvíli zmizel v útrobách pódia i se svým stojanem na mikrofon, který si sám vlastně ani moc nepostál, jelikož byl použit spíše jako rekvizita, která v jistých chvílích působila až nebezpečně.

Fanoušci potleskem a souhlasným pískotem intenzivně dokazovali své nadšení. Ale i tak se nikde nevytvořil skákající „kotel“, ačkoliv k tomu hudba místy vybízela. Ale co, zase si nikdo nemohl stěžovat, že ho při poslechu někdo ruší.

A tento poslech trval něco kolem dvou hodin, které rychle utekly. Vskutku bylo na co se dívat a co poslouchat. Ke koukání snad chyběla jen obrazovka s přenosem detailů rukou všech hudebníků, aby si i diváci v zadních řadách mohli vychutnat pohled na hbité prsty a ruce, které ovládaly své nástroje.

Poslechu repertoáru sestaveného převážně z novější tvorby nechybělo nic zásadního, vše bylo výtečně zahráno. Možná ale, že až moc „sterilně“. To není žádné mínus, jen spíše takový pocit, který se snaží najít důvod, proč mi „něco“ trochu chybělo… Bylo to snad tolik diskutovanou otázkou, zda se v hráčské preciznosti trochu nevytrácí hudební nápady jako takové? Možná. A možná to bylo něčím jiným. Každopádně to byl rozhodně výborně odehraný koncert a to i s kapelou, která hrála před zde popisovanými Tream Theater.

https://www.tesla-arena.cz


Nahoru   16. Dream Theater: Metalové divadlo pro náročné
Autor: Jan Němec, 2. července 2009, Zdroj: https://www.i-legalne.cz/

Po několikaleté pauze a s novým albem na účtu se do Prahy opět dostavila americká legenda Dream Theater. Kapela, která se s hrdostí označuje za instrumentální vrchol metalu, obsadila holešovickou Tesla Arenu a přestože hlavně palubovka v hale rezervovaná pro "plebs" (kde jsem stál i já) zdaleka nebyla našlápnutá na maximum, návštěva namixovaná ze všech generací a pohlaví byla rozhodně velmi slušná. Předkapela Cynic spustila intro těsně před osmou a v následujících zhruba čtyřiceti minutách se snažila napumpovat do diváků tolik svého progresivního rock-metalu, kolik se jen dalo stihnout.

Ústřední postavou byl pochopitelně Paul Masvidal, který potěšil příjemně čistým zpěvem. Přestože Cynic disponují na předkapelu velmi zvučným jménem, bylo jejich vystoupení poznamenáno příliš tichým zvukem, a i světelná show si prozatím vybírala oddychový čas. Když si k tomu připočtete, že se Cynic museli vměstnat do přední části pódia před plachtu, ukrývající nádobíčko hlavních hvězd (bubeník kvůli tomu seděl úplně vlevo), vycházejí z toho nepříliš důstojné podmínky. Přesto kapela dle ohlasu měla v hale stovky nadšených fanoušků.

Profesionální kapela potřebuje profesionální přípravu, a proto nikdo ani neremcal nad více než půlhodinovou pauzou, která po vystoupení Cynic následovala. Skončila deset minut po deváté a utnuly ji zneklidňující smyčce, jimiž drásal nervy divákům Hitchock ve filmu Psycho. Během intra se na pódium dostavili i Dream Theater v čele s Johnem Petruccim a odstartovali svou show skladbami "In The Presence Of Enemies" a "Beyond This Life". Zvukové podmínky i světelná show se oproti předkapele zlepšily minimálně o padesát procent a instrumentální orgie tak mohly propuknout naplno.

Rozhodně se nepočítám mezi skalní fanoušky Dream Theater a bez mučení se přiznám, že jestli mi na této kapele něco opravdu nesedí, je to vokál Jamese LaBrieho. Také naživo byl z mého pohledu jediným rušivým elementem a pokaždé, když se po dechberoucí instrumentální pasáži LaBrie vynořil zpoza reproduktorů na pódiu, mávaje stojanem mikrofonu, jsem si zklamaně povzdechl. Přesto musím objektivně smeknout před jeho úterním výkonem; až na několik málo momentů, kdy posluchače popotáhl falešným tónem za uši, zpíval nečekaně čistě.

Rozebírat instrumentální výkony zbylých členů kapely by bylo nošením teenagerů na koncert Slipknot. Milovník každého z nástrojů v publiku si přišel na své. Osobně jsem si nejvíc vychutnal exhibici kytaristy Johna Petrucciho, který předváděl kousky, jaké jsem naživo pravděpodobně ještě neviděl. Dech vyrážely ale i hromové bicí Mikea Portnoye (a samozřejmě jeho vylomeniny s paličkami), klávesové úprky Jordana Rudesse otáčejícího se na speciální plošině a ani bránice nezůstala chvění ušetřena - to díky basovým kreacím Johna Myunga.

Burácivý potlesk si vysloužila každá odehraná skladba, pořádná gradace koncertu ale začala teprve po dobré hodině hraní, kdy přišla na řadu vynikající instrumentální skladba Erotomania a po ní kousek Voices, v němž dal LeBrie svým hlasivkám v nebetyčných výškách opravdu pořádně zabrat. Velmi slušného ohlasu se dočkala také novinková A Rite Of Passage střídající sladce melodické a od podlahy riffované pasáže.

Vrcholu dosáhla rozněžnělost nicméně až při ploužáku The Spirit Carries On, který roztancoval a rozezpíval jak páry, tak jednotlivé postavy. Na můj vkus už se atmosféra začínala trochu moc "lepit", naštěstí ale hned vzápětí přišel vůbec nejtěžší a nejtemnější riff celého večera: "As I Am". Jako by vás někdo po romantickém lechtáním pírkem pod nosem vzal přes obličej kladivem. Co lepšího si přát na závěr?

Dream Theater pak povinně odešli na pár minut do zákulisí, aby se po chvíli ohromujícího skandování a potlesku vrátili zpátky na pódium a ukončili večírek téměř dvacetiminutovým troj-přídavkem. A s ním přišel lahodný bonbónek v podobě "přestřelky" Johna Petrucciho s Jordanem Rudessem, který si pro tuto příležitost přehodil klávesy přes rameno. Oba pánové si mezi sebou přehazovali prstolamné sólo jak horkou bramboru a předháněli se v tom, kdo vymyslí zapeklitější melodii. Deset minut po jedenácté se ale světla definitivně rozsvítila a i přes další frenetický potlesk přišel opravdový závěr.

Asi není nutné dále zdůrazňovat, že Dream Theater v Praze sklidili úspěch. Soudě dle ohlasů cestou z haly si asi nejvíce užili právě muzikanti. Není totiž pravidlem, aby člověk v tramvaji po metalovém koncertě slyšel zasvěcené komentáře k tomu, jaké vybavení členové Dream Theater oproti poslednímu koncertu v Praze změnili či jaké zkreslení zrovna používá kytarista. Celkově vzato to nebyla nejlevnější dvouhodinová lekce z hudebního perfekcionismu, ale nevšiml jsem si, že by někdo investovaných peněz litoval. Spíš naopak.

Dream Theater, Cynic, Tesla Arena, Praha, úterý 30. 6. 2009
https://www.i-legalne.cz/jnp/cz/magazin/reportaze/dream_theater_tesla_arena_praha_30_06_09_reportaz.html?cookieCheck=true

Nahoru  15. Dream Theater: Metalové divadlo pro náročné
Autor: RICHARD WINTER, 30. července, Tesla Arena, Praha, Zdroj: http://www.play.cz/nazivo/

Po jednom z nejhorších koncertních zážitků tohoho roku, který mi svým odfláknutým pražským koncertem připravili Limp Bizkit, jsem na americké Dream Theater šel s mírnou nedůvěrou. Mé obavy v poměrně nabouchané Tesla Areně naštěstí rozehnali už předskakující Cynic.

Tahle taktéž americká partička, která v roce 1993 vydala jedno ze základních deathmetalových alb Focus, se nedávno vrátila na pódia i do nahrávacího studia a jejich album Traced in Air je zatraceně dobrým comebackem. A zakládající členové seskupení Paul Masvidal a Sean Reinert se spolu s kytaristou a vokalistou Tymonem Kruidenierem v Praze vytáhli. Jejich zhruba půlhodinový set byl plný pestré metalové muziky s lehkou příměsí jazzu, která svou progresivitou dobře naladila vstřícně reagující fanoušky na hlavní hvězdy večera.

I kdyby Dream Theater za nic nestáli, ta chvilka s Cynic za cestu do holešovické haly stála, napadlo mě během jejich vystoupení. A to jsem ještě netušil, že mě čeká více než dvě hodiny dalšího solidního a hlasitého zážitku s Dream Theater.

Kapela, kterou provází pověst jednoho z nejsehranějších souborů světa v žánru progresivního metalu, nedávno vydala album "Black Clouds & Silver Linings" označené bubeníkem Mikem Portnoyem za "třaskavou nálož". Většina jejích věrných příznivců, kteří do Tesla Areny dorazili v pestrých tričkách s logy Dream Theater, však tvrdí, že pořádně třaskavá je celá jejich diskografie.

Skupina ve složení James LaBrie (zpěv), John Myung (baskytara), John Petrucci (kytara), Mike Portnoy (bicí) a Jordan Rudess (klávesy) nenechala posluchače ani pořádně vstřebat zážitek z předkapely a spustila smyčcové intro. Za chvíli už v hale svítily stovky mobilů v rukách návštěvníků vítajících borce, kteří prodali ve Spojených státech přes dva miliony alb a více než šest milionů po celém světě. Ti přiměli přední řady ke křepčení už mohutným nástupem v podobě skladby In The Presence Of Enemies, Pt. 1 z dva roky starého předposledního alba Systematic Chaos.

Zvuková koule, která se vytvořila nad pódiem, mě trochu vylekala, ale zvuk se velmi rychle srovnal, takže jsem nepřišel o jedinečný zážitek, který od prvních minut sliboval poslech hlasivek operně školeného kanadského zpěváka Kevina Jamese LaBrieho.

Kdo přišel na pestrou paletu ostrých metalových riffů, romantických ploch a, nebojme se toho slova, také popu, nemohl být zklamán. Jako ostatně každý, kdo ten večer nebyl zvědavý na nekomplikované krátké a lehce čitelné písně. Něco takového totiž od Dream Theatre očekávat nelze, což potvrdila i ochutnávka z jejich dva měsíce staré novinky Black Clouds & Silver Linings. Skladba A Nightmare To Remember totiž přesně odpovídala tomu, co k hudbě Dream Theater prohlásil fenomenální klávesák Jordan Rudess: "Tahle kapela už vytvořila docela dost muziky a vytvořila si jasně rozeznatelný rukopis, v jehož rámci experimentuje."

Jinak byli návštěvníci Tesla Areny svědky procházky různými alby a obdobími mnohaleté kariéry Dream Theater. Vychutnali jsme si "Beyond This Life" z deset let starého koncepčního alba "Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory", s úžasem sledovali technickou suverenitu muzikantů v "Hollow Years" z roku 1997 a alba "Falling Into Infinity", dočkali se i "erotomani" (patnáct let stará Erotomania z Awake), část publika si zazpívala The Spirit Carries On a spokojeně jsme si podupávali při rockovém kousku "As I Am" pocházejícího z "Train Of Thought" z roku 2003. Kapela naštěstí vůbec nezněla akademicky jako na některých svých nahrávkách.

Když došlo na přídavky tvořené směsí skladeb ze stěžejního alba Images And Words, objevila se v předních řadách nad hlavami diváků vlajka s logem Dream Theater inspirovaným pečetí skotské královny Marie. Aby ne, tohle bylo nejen pro milovníky metalu opravdu královské představení. Věřím tomu, že přítomní aktivní muzikanti měli buď chuť rozdupat své nástroje, nebo jít okamžitě do zkušebny a cvičit, a cvičit, a cvičit...

http://www.play.cz/nazivo/dream-theater-metalove-divadlo-pro-narocne

Nahoru  14. Dream Theater dobyli Prahu
Autor: Ilja Kučera ml., Právo, středa 1. července 2009, 17:49 - Praha, Zdroj: http://www.novinky.cz/kultura/

Na sedm tisíc nadšených fanoušků progresivního rock metalu přilákali v úterý do pražské Tesla Areny čelní představitelé tohoto stylu, američtí Dream Theater.


Výbušný a pořádně hlasitý koncert zahájili po dvacáté hodině jejich krajané Cynic, čtveřice z Miami na Floridě. Stylově vhodně volená předkapela, která kombinuje bezpočet vlivů od jazzu až po heavy metal, ovšem přece jen nedosahuje takové hráčské bravury a suverenity jako jejich hostitelé Dream Theater.

Ti ovládli kvalitně ozvučenou halu krátce po jedenadvacáté hodině a jejich více než dvouhodinové vystoupení čítalo celkem čtrnáct rozsáhlých skladeb včetně závěrečného třípísňového medley.

Set otevřeli titulem "In The Presence Of Enemies Pt.1" z předloňského alba "Systematic Chaos". Došlo ovšem i na naprosto čerstvou albovou novinku "Black Clouds & Silver Linings", vydanou pouhý týden před pražským koncertem. Ta byla zastoupena šestnáctiminutovým opusem "A Nightmare To Remember", který dle mínění přítomných skalních fanoušků dostal právě na pódiu tu pravou sílu.

Středobodem koncertu byla hudba, zpěvák James LaBrie na sebe nestrhával pozornost samoúčelnou komunikací s publikem. Diváci byli i tak dostatečně fascinováni kytarovou virtuozitou Johna Petrucciho, ekvilibristikami Jordana Rudesse za otočnými klávesami či obdivuhodnou prací Mikea Portnoye za zdvojenou bicí soupravou.

Vybroušený muzikantský zážitek tak provázela i patřičně rocková show.
http://www.novinky.cz/kultura/172685-dream-theater-dobyli-prahu.html

Nahoru  13. DREAM THEATER 30.06.09, Praha, Tesla Arena
Autor: mmikk, 02.07.09 Zdroj: http://mmikk.baskytara.com/

Inu další sen se splnil. Dream Theater nepatří sice mezi moje úplně nejoblíbenější kapely, ale rozhodně jsem stál o to, shlédnouti jejich živé vystoupení. Co na tom, že zlí jazykové tvrdí, že James LaBrie to neuzpívá, že hudba DT je bez emocí, že jsou to jen bohapusté onanie a tak dále. Jednou jsem se vybodl na předsudky a vyrazil jsem na koncert netížen velkým očekáváním.

Nebo vlastně ne, očekávání jsem měl velká. A to od Cynic. Na třetí setkání s touto naprosto výjimečnou a geniální partičkou jsem se opravdu těšil. Hlavně taky proto, že jsem již jejich desky skutečně naposlouchal a věřil jsem, že nyní si budu moci tu dokonalost konečně vychutnat plnými doušky. S úderem dvacáté hodiny se rozeznělo nádherné intro. Byla to nějaká mantra, která navodila meditativní atmosféru a poukázala na duchovní rozměr, který je v hudbě CYNIC obsažen. Je však třeba podotknout, že hudba Cynic opravdu není určena pro masy a je třeba jít na koncert takové kapely opravdu připraven, aby byl zážitek maximální. Je také faktem, že takové hudbě spíše sedí klubové prostředí a publikum složené opravdu jen z lidí, kteří vědí oč jde. Překvapivě však byli CYNIC přijati velmi vřele, což jsem ani nečekal. Zpočátku mě vyděsil zvuk, neboť kopák byl tradičně přebuzen, až to vibrovalo celou halou. Vybavil se mi opravdu nepříjemný zážitek z Unholly alliance tour (Slayer, Trivium, Mastodon...), kde tento příšerný neduh provázel celý večer. Tady se zvuk naštěstí během první skladby dostal na velmi solidní úroveň, dokonce i Tymonův doprovodný growling začal být slyšitelný, takže nadpozemskému zážitku nic nebránilo. Po úvodní mantře tedy došlo na "The Space for This" a postupně vlastně byla přehrána celá aktuální deska "Traced In Air". Rozepisovat každou skladbu zvlášť nemá cenu, protože pokud člověk ví oč jde, nechá se tou genialitou a zvláštním duchovním rozměrem zaplavit. Zbylí budou jen tupě stát, čumět a nechápat. Já při zavřených očích prožíval ten první popsaný stav. Čertík Masvidal působil opět velice civilně a příjemně a mile překvapilo poměrně střídmé využití vokoderu. Božských 40 minut uplynulo velmi rychle. Málokdy se poštěstí setkat se s tak kvalitním special guestem (termín předkapela v případě Cynic rozhodně není na místě).

Inu vychutnávajíc si záplavu z této naplňující hudební smršti jsem začal vpravdě i netrpělivě očekávati relativní "hlavní" hvězdy večera. Zhruba po půl hodině příprav mělo vše vypuknout. Hala byla slušně zaplněná. Vyprodáno nebylo, ale lidí se sešlo vskutku dosti. Nadrženost publika byla řádná, s takovou jsem se dlouho nesetkal. Několikeré skandované vytleskávání před začátkem a následný řev, který vypukl při spuštění intra, byl doslova ohlušující. Setlist jsem víceméně znal, přesto DT překvapili zařazením "A Nightmare To Remember" z aktuálního alba. Jednalo se vůbec o světovou premiéru této skladby naživo. Deska jako taková je poměrně nudná a obyčejná v rámci diskografie kapely, ale právě díky své nevýjimečnosti a jaksi již několikrát obehrané a opakované struktuře skladeb fungují tyto věci živě spolehlivě a zapadají do setlistu. Nápady již zřejmě docházejí, ale živě kapela jede opravdu skvěle. Jakmile skončí jedna skladba, hned navazuje další. Žádné zdržování, žádné nudné a hloupé kecy. Vrchol koncertu pro mě přišel asi v půlce, když na řadu přišla první balada, tedy "Hollow years".

Krásná skladba, kterou zpívala téměř celá hala. Poté následovala metallicovská vypalovačka "Constant Motion" a záhy vynikající instrumentálka "Erotomania". Při další pecce "Voices" mě velmi potěšil James LaBrie, protože ji odzpíval bravurně. Vůbec jeho výkon byl ten večer velmi dobrý. Však také 3/4 času na podiu nebyl :) Ale ne, myslím to vážně, tenhle večer mu to zpívalo opravdu dobře a dal zapomenout na to, že bývá označován za nejslabší článek kapely. Dream Theater se také často vytýká, že jejich hudba je bez emocí. Technicky bravurní, instrumentálně bezchybná, ale bez emocí. Nemyslím si, že tomu je tak zcela, nicméně na každém šprochu pravdy trochu. Místy je toho sólování opravdu moc a byť se na to kouká opravdu nádherně a poslouchá se to ještě lépe, myslím si, že by prospělo více písniček, na úkor těchto onanií. Vždyť DT mají skvělý cit pro melodie, umí, nebo spíše dříve dokázali, tvořit výborné a dokonce i chytlavé skladby. Méně je někdy více. Nicméně "The Spirit Carries On" opět odzpívala celá hala a nelze říci, že by tato skladba postrádala emoce a atmosféru. Na závěr pecka "As I Am" a čekání na přídavek. Opět se v publika strhla nevídaná bouře. Bylo vidět, že DT mají své fanoušky v hrsti a ti je bezmezně obdivují. Však ono také tomu koncertu nebylo příliš co vytknout. Zvuk se udržel po celou dobu na solidní úrovni, kapela šlape samozřejmě perfektně. Jen ta absence emocí a jakýsi nedostatek entuziasmu, či jak to mám vhodně vyjádřit. Nicméně to jsou věci o kterých se ví a tak nějak se s nimi počítá. Takže na přídavek jsme nemuseli dlouho čekat. Kapela se vrací na podium a přidává tradiční medley tvořené z "Metropolis Pt. 1/ Learning to Live / A Change of Seasons". To je již tedy definitivní konec výborného koncertu, který trval něco přes dvě hodiny. Krásný čas.

Takže co dodat závěrem? Prostě další vynikající koncert...

http://mmikk.baskytara.com/220/dream-theater-cynic-tesla-arena-30-6-2009

Nahoru  12. DREAM THEATER 30.06.09, Praha, Tesla Arena
Autor: Darkmoor, 01.07.09 Zdroj: http://www.metalopolis.net/

A pršelo, jen se lilo. Alespoň tedy zpočátku. Byl to ten slavný den, kdy ráno mládežníci vyrazili do škol pro vysvědčení a byli-li dostatečně pilní, mohli se večer za odměnu zúčastnit instrumentálních orgií ve staré dobré Sportovní hale, tedy dnes už vlastně Tesla Aréně (a jsem opravdu zvědav, jak se ten prostor bude jmenovat třeba příští rok). Krom školou povinných se sešla pestrá směska návštěvníků obojího pohlaví a všech věkových skupin, převahu samozřejmě drželi muzikanti, každopádně, ať už s lístkem do VIP, k sezení, či stání, většina dorazila pěkně promoklá.

Zamýšleli jste se někdy, proč zrovna DREAM THEATER? Proč tahle kapela (a ne jiná) plní sály i v naší republice, kde jinak podobné muzice pšenka zrovna nekvete? Král teorií, kolega Loužecký, by jistě přispěchal s převratnými myšlenkami, že kapela hraje super ploužáky, má vypalovačky k sežrání (co opsala od METALLICY) a taky zpěváka, co umí vyjet do kulotržných výšek, ovšem já nevím. Snad jakási míra zbožštění neuvěřitelných instrumentálních dovedností spojená se schopností podat melodické linky srozumitelně pro všechny, určitě je v tom i trocha štěstí, že zrovna Divadelníci zařezávají do uší i lidem poslouchajícím běžně něco úplně jiného. Ať tak či onak, velká Sportovka byla jejich. Pravda, ne úplně hlava na hlavě, ale vizuálně plno bylo, to se musí nechat.

Začátek však patřil CYNIC. Málokdy se stane, že je předkapela tak příznivé přijata, na druhou stranu, málokdy je předkapela takhle dobrá. Masvidal, Reinert a kolektiv se z pochopitelných důvodů zaměřili především na novou tvorbu, čili jsme si prosvištěli většinu z comebackové nahrávky „Traced In Air“ („Nunc Fluens“, „The Space For This“, „Evolutionary Sleeper“...), ale dostalo se samozřejmě i na přelomový „Focus“ („Veil Of Maya“...). Celá čtyřka se musela vyskládat vedle sebe před závěs zastiňující scénu, světýlka sotva párkrát blikla, ovšem zvuk byl překvapivě slušný. Nepřipravené posluchače mohly možná zarazit hodně výškové kytary, ale ty prostě ke kapele neodmyslitelně patří a srovnám-li vystoupení s předloňskou půlhodinkou na Brutal Assaultu, vychází mi aktuální čtyřiceti minutovka jako jasný vítěz. Navíc konečně, bez tuny vokoderu kolem, bylo poznat, že Masvidal i živě jako zpěvák ujde a krom pár nejvyšších tónů dá přesvědčivě všechno, co známe z desek. S nezbytnou pomocí chropotu Tymona Kruideniera, jasně.

Čas nelze zastavit a je to vidět i na DREAM THEATER. Vlasy řídnou, vrásek přibývá, nic to však naštěstí nemění na instrumentální preciznosti a dokonalosti. Ať už budeme mluvit o eskapádách Mikea Portnoye (ano, zase při bubnování víc stál, než seděl a plival kolem sebe jak Tašunko Sapa po bledých tvářích), kytarovém čarování Johna Petrucciho, klávesovém řádění Jordana Rudesse (s holou hlavou a bílým plnovousem mu chybí jenom čepička do stroprocentní podoby s východoněmeckým Večerníčkem) či basových prstolamech Johna Myunga. I často kritizovaný James LaBrie měl dobrý den a své na tom jistě odvedl i fakt, že v novější tvorbě už se nepouští do těch nejvyšších pater, kde dříve tak často ztrácel dech a propadal v intonaci.

Po nezbytném intru (Střihoruký Edward?) začínáme skladbou „In The Presence Of Enemies“, což je otvírák předchozí řadovky „Systematic Chaos“. Zvuk se během ní pěkně ustálí, zůstane po celé dvě hodiny programu poměrně čitelný, snad jen při dvojkopákových smrštích zahuštěných propletencem sólových šlehanců se drobet zakulatí, ale nešť. Nevím, zda-li je skutečně stoprocentní pravda, že DT v žádném městě nezahrají tutéž skladbu dvakrát, klidně bych tomu ale věřil. Přes prognózy, že z novinky zazní pouze klipovka „A Rite Of Passage“ došlo i na druhého zástupce v podobě „Noční můry hodné zapamatování“ a jestli mě nebavila z desky, živě jsem ji přímo nenáviděl. Naštěstí pak už dojmy jen napravovaly záživnější kousky (no dobře, tak ještě ta METALLICA v „Constant Motion“ být nemusela, ale to je vážně všechno) - instrumentálka „Erotomania“, „Voices“ a další. Nezdálo se to, ale skoro dvě hodiny vítězství člověka nad hudebními nástroji utekly jako voda. Trocha toho skandování a máme tady závěrečný přídavek v podobě „drobného“ medley, které potěšilo zejména návratem k „Learning To Live“, přičemž do té doby jen na plošině točící se Rudess navlékl klávesky na pás a vyrazil dopředu na instrumentální souboj s Petruccim. V jiných zemích jsou tím možná šokováni, ovšem náš národ, vychovaný růžovými Rolandy Majkla Dejvida, dobře ví a zná. Skvělá tečka za příjemným večerem.

Ani čtvrtá koncertní návštěva DREAM THEATER v České republice tedy nebyla marná. A i když v mých očích určitě nepřekonala Zlín či Brumlovku, nepopírám, že hlavním důvodem je hraný aktuální materiál z posledních dvou CD. Jinak totiž každé vystoupení téhle vypečené pětice slibuje zajímavý zážitek. Tak zase příště.

http://www.metalopolis.net/art_concerts.asp?id=4741


Nahoru  11. Prog-metaloví profesoři vyučovali !!!
Autor: 01.07.2009 16:08, Viktor Palák, Zdroj: http://musicserver.cz/

Američtí hrdinové progresivního metalu Dream Theater u nás nehráli hojně let, a tak byl jejich koncert vyhlížen nadmíru dychtivě. Papírová očekávání byla naplněna zejména bilančním charakterem jejich setu a oslnivostí bicí sestavy Mika Portnoye. Pamětihodným se ale koncert nestal.

Na rozdíl od stadiónových heavymetalových legend typu Iron Maiden, které se těší širokému uznání, musí podobně populární Dream Theater čelit vcelku razantní opozici. Ta jejich takzvaně progresivní směřování obviňuje - zejména v případě nedávných desek - z nabubřelosti a hraní na efekt. Pohlcen proměnlivými melodiemi "Octavaria" i metallikovskou drsností "Systematic Chaos", takovýchto jednoznačných odsudků jsem se vždy zdráhal. Nikoliv však poté, co se pompézní Američané odhalili až na holou kůži v pražské Tesla Areně. Nostalgii stranou. Že u nás zahráli poprvé od roku 2002 nemůže zastřít fakt, že tentokrát působili spíš jako nájemný metalový cirkus než jako výlučné osobnosti žánru.Předskakující prog-deathmetalisté Cynic si nejen díky subtilnímu Paulu Masvidalovi udržují auru skromných a nevinných studentíků. A ač se od dob zlomového alba "Focus" těší v okruhu progresivních metalistů podobnému uznání jako hlavní hvězdy, právě spíše klubová intimita jejich hudby způsobila, že se velké hale až příliš ztráceli. Takže jejich vystoupením byli zasaženi spíše jednotlivci než davy.

Za jeden z největších neduhů metalových koncertů považuji navozování atmosféry těsně před (pomyslným) pádem opony za pomoci klasiky. Netuším, proč si tolik metalistů bere jako rukojmí Wagnera, Orffa anebo Herrmanna, když tím nedokáží nic jiného než neschopnost přijít s originálnějším úvodním výstupem. A jelikož se Dream Theater pokoušeli zahustit atmosféru motivem z Hitchcockova "Psycha", semínka pochybností ve mně byla zaseta hned ze začátku. Proč se, probůh, spoléhat na filmový soundtrack zcela nesouvisející s vlastní tvorbou, která nabízí dostatek možností, jak začít velkolepě?Bavit se o tom, že Dream Theater odehráli řemeslně bezchybný set, je irelevantní. Jejich virtuozita je jednou z příčin, proč kapelu následuje tolik fanoušků. Falešné tóny se Dreamům příliš neodpouští. Na druhou stranu ani "dokonalost" není brána za samozřejmou, jak o tom svědčí jednohlasné ocenění vokálního výkonu Jamese LaBrieho na pražské štaci. Pouze ve virtuózním zvládnutí však nelze hledat uspokojení - koncert by měl být něčím víc než naprogramovaným jukeboxem. A kritériem jeho hodnocení by mělo být něco jiného než počet bezchybně odehraných sól a délka progresivních eposů. A v tomto ohledu bylo pražské vystoupení odtažité, nepřekvapivé a dojem z něj oproti poslechu alb bezmála poloviční.

Rozpačitý úvod zasvěcený zejména novější tvorbě odhalil sterilitu za fasádou některých písní a povznesli-li jste se nad prvotní radost ze shledání s oblíbenou kapelou, akademická struktura písní se odhalila v celé své nahotě. Zážitek z koncertu se tak podobal sledování fotbalového utkání, v němž nelze mužstvu vyčíst špatnou taktiku, ale jehož profesorská hra nepohlcuje. Žádný moment překvapení, žádná spontánnost, ba ani žádná minela, která by oživila taktikou až příliš svázaný výkon. A zdržíme-li se u fotbalových metafor, góly začali Dream Theater střílet až po poločase, kdy vystřídali nové desky za ceněnou "Awake" a jejich hra (i odezva publika) díky tomu doznaly zřetelného oživení. Přestože se DT dařilo křesat staršími skladbami naději, nakonec nejvíce oslnili opulentním bicím kombem Mika Portnoye, jehož hráčská lehkost patřila k tomu nejradostnějšímu z celého koncertu. Nesparťanům, jako jsem já, navíc umožnila i odpuštění za to, že se bubenický gigant před koncem nasoukal právě do rudého (hokejového) dresu. Dojmu značné plytkosti přispívala pódiová světla tak potroublá, že se o nich nelze nezmínit. Kromě toho, že jejich nápaditost končila u zabírání sólujících muzikantů, škodila i gradaci koncertu, když necitlivé a předimenzované stroboskopické efekty rušily poklidnější pasáže. Skoro se chce říct, že tím produkce chtěla něco zakrýt. Upozornění na rotování Jordana Rudesse kolem klávesového pultu by mohla zavánět prvoplánovou škodolibostí, kdyby i ono nepodtrhovalo nevzrušivou mechaničnost. Dream Theater jako by si nalajnovali osnovu s nadpisem "na co nezapomenout na pravém metalovém koncertě" a neuhnuli z ní ani o centimetr. U kapely tak živelné, jako jsou oni, to ale bylo jen na škodu.

Ne, nebyl jsem na jiném koncertě, jak mi zajisté mnozí budou chtít napsat. Jen se mi před očima rozložila představa o metalovém velikánovi, jehož zásluhy nelze popírat, stejně jako nelze zapřít setrvačnost, s níž v současnosti spěje kupředu. Profesionalita kapely zabraňuje tomu, aby bylo jejím koncertům možno cokoliv vytknout po stránce hráčské techniky, která dokáže při prvním setkání upřímně oslnit. Pamětníci však tohle už dávno ví a pro mladší publikum mám dobrou zprávu: čekají vás ještě lepší koncerty! Solidní odezva, která gradovala s poměrem zařazených starších skladeb, byla zajisté podpořena i skutečností, že se českým zemím Dream Theater dlouhé roky vyhýbali a jejich koncert tak pro mnohé znamenal splněný sen. Po úterním večeru si mohou říct, že spatřili legendu. Ta navíc slíbila, že přijede zase. A něco navíc? Ne.

Zdroj: http://musicserver.cz/clanek/26467/Dream-Theater-Cynic-Tesla-Arena-Praha-30-6-2009/

A jelikož se mi tento článek ani za mák nezamlouval, připojuji diskuzi bezprostředně následující:

KOLIK TI ZA TENTO BLÁBOL ZAPLATILI ????? (pupajz, 01.07.2009 16:17)
KOLIK TI ZA TENTO BLÁBOL ZAPLATILI ?????

no nevim (DAVE, 01.07.2009 16:50)
Pan autor recenze, by měl asi hodnotit koncerty kapel Kiss a jim podobných, kde by si světel a metalových klišé užil dostatek. A nerozumovat nad hudbou Dream Theater.

nesouhlas (Lycan, 01.07.2009 17:17)
Jsem velkej fanoušek Dream Theater, ale nejsem neobjektivní, takže kdyby se mi koncert nelíbil, klidně bych to řekl. Koncert byl ale podle mýho perfektní. V tomhle případě je evidentní, že autor recenze byl "vyslán" na koncert DT, aby o něm následně napsal recenzi a že to rozhodně neni hudba a žánr, kterýmu by rozuměl, jak hudebně tak po stránce živejch performancí. Od toho se taky odvíjí to, jakym stylem je to psaný. Beru tuhle recenzi jako těžce subjektivní názor od člověka, který se nesmírně těší na koncert Rammstein (pro primitivní hudbu a mega giga show) a který je nadšen, když mu na koncertě Maiden přijde 30m Eddie nebo vystřelí nějaká ta rachejtle.

nesouhlas (Viktor Palák, 01.07.2009 17:28)
Věcná poznámka k v zásadě věcnému názoru: na koncert jsem opravdu nebyl "vyslán". Naopak - zatímco na zmíněné Iron Maiden bych se musel nechat "vysílat", na DT jsem se vydal zcela dobrovolně coby člověk, který má pro kapelu množství uznání. Nepouštějme se raději do psychologizujících odhadů, OK?

nesouhlas (Lycan, 01.07.2009 17:37)
Nemám potřebu pouštět se do psychologizujících odhadů, nicméně vyjádřil jsem stejně subjektivní názor na tvou recenzi, tak jako ty na koncert DT. Na druhou stranu - srovnání koncertu DT s fotbalem (?) nebo fráze typu "snaha o zahuštění atmosféry soundtrackem", neni tohle taky psychologizující odhad toho, jak to DT zamýšleli? Myslim, že fanoušci DT jdou na kvalitní hudbu, kterou vážně neni třeba podtrhnout úžasnou světelnou a pokud možno i pohybovou a pyrotechnickou show - myslim, že od toho jsou jiní, kupříkladu výše zmínění. DT jsou o hudbě a myslim,že tak jsou braný i uznávaný nejen jejich alba, ale i živá vystoupení.

nesouhlas (Viktor Palák, 01.07.2009 17:43)
Nesrovnávám koncert DT s fotbalem, ale pomocí fotbalových metafor rozšiřuji vyjádření svého dojmu z něj. V případě "soundtracku" vycházím z toho, jakou roli tyto prvky na koncertech sehrávají - o analýzu záměrů tvůrců se ze zásady nepokouším. A co se týče světel - aby nedošlo k mýlce, já vůbec nevolám po nějakých efektních zběsilostech, ale kritizuju rušivost a nevynalézavost toho, co jsme měli možnost vidět. Myslím, že to je vyjádřeno celkem jednoznačně. Namísto pomyslné pyrotechniky by to chtělo naopak méně strojovosti a více spontánnosti, jakou předvedl Portnoy.

nesouhlas (Martin Lang, 01.07.2009 23:44)
Také mi připadá, že v tomto případě se "šlo psát report z koncertu" jen s tím, že autor kdysi zaslechl něco o "Awake" a těsně před napsáním svého pamfletu si přečetl někde na netu, že poslední dvě alba, ze kterých by mohlo něco zaznít, se jmenují tak a tak. To je totiž to jediné, co ve svém článku zmíní z hlediska faktů. Ale už zde nevidím ani jeden název některé ze skladeb, které včera zazněly, žádnou konkrétnost, jen osvědčené trumfy "Dream Theater hrajou profesorsky, odtažitě, jako jukebox" - tolik novinářské invence v jednom článku? :-) A co se Vám nezdá na "rotování Jordana Rudesse kolem klávesového pultu" - kolik klávesáků ještě rotuje, že je to tady servírováno jako jedno z dalších klišé? ... takže, abych to ukončil stylově: pro všechny, co byli na Dreamech, ne jen z pověření šéfredaktora, mám dobrou zprávu: čekají vás ještě lepší reporty! Po přečtení hlavního článku, stejně jakožto i mého příspěvku, si můžete říct, že jste se jen dozvěděli názor dvou lidí. A něco navíc? Ne.

nesouhlas (Tomas Bednar, 02.07.2009 01:43)
Vidno, ze o DT vies toho velmi malo.. oni nie su ani nikdy neboli "prava metalova kapela" takze si ocividne cakal nieco ine.. a kapela si hranie dost uzivala, videl som ich uz aj omnoho menej sa hybat a o ziadnej strojovosti sa neda hovorit, bol by si radsej keby tie sola stale do*ebavali? nie aby si ocenil, ze to dokazu zahrat aj nazivo, ale este sa tu stazujes, skoda reci

nesouhlas (stano, 02.07.2009 09:03)
Lycan mas uplnu pravdu a suhlasim s tebou DT is the best

nesouhlas (xxx3, 02.07.2009 10:37)
Neobjektivni je v hodnoceni estetickych zazitku uplne kazdy, to je prece normalni. Pokud autora recenze koncert neuchvatil, tak prece nemusi psat, ze byl koncert excelentni.

Nechápu (Zdráža, 01.07.2009 18:23)
Kdo to proboha píše, tys tam nebyl? Já totiž jo a po stránce zvuku, show, světel a válů jsem nenašel bod, kterej by mě nějakým způsobem rušil nebo vadil, jestli sis nevšiml, tak ti kdo byli na konciku byli DT a takovou mjůzik oni dělají, snad jen sólo na škopky jsem trošku postrádal, ale jinak absolutní masakr a jsem z toho vymačkanej, tak na dalších 5let, což jest přibližně freqvence jejich výskytu v ČR děkuju Zdarec.

chápem autora o čo mu ide v recenzii (octagon, 01.07.2009 19:25)
ale očakávať model, ktorý DT nikdy nikomu nesľubovali, a potom to vytýkať mi nepripadá seriózne; pre fandov DT to bol vynikajúci koncert; do toho modelu čo píše by sa hodili asi Queensryche alebo Fates Warning; svetlá boli podľa mňa naopak vynikajúce, žiadne pyrotechnické efekty, jednoduchá svetelná šou, nepôsobila vôbec rušivo, naopak skvelo dopĺňala kulisu; prečítal som si aj iné recenzie autora - súhlasím s recenziou na candlemass - posledný album je geniálny; ale v čom sa z autorom nezhodneme je fakt, že skupinu slipknot ja za metal rozhodne nepovažujem.

chápem autora o čo mu ide v recenzii (xxx3, 02.07.2009 10:41)
Tak nevim, DT znam zhruba 12 let, desky znam vsechny (nektere do posledniho tonu), byl jsem na vsech jejich ceskych koncertech - asi budu taky fanousek a koncert me rozhodne nijak moc nezasahl. Neni dobre mluvit za vsechny.

Pane Palák, na DT už raději nechoďte ... (Mik, 01.07.2009 21:21)
Asi mám oproti autorovi článku výhodu (?) v tom, že jsem DT viděl naživo poprvé, proto se mi koncert líbil. Když ale čtu recenzi stejného autora na koncert Slipknot, kde chválou nešetří, je mi jasné, že pan autor má prostě zcela jiný vkus ...

Koncert Dream Theater - nejvyšší hodnocení (Flekos, 01.07.2009 21:29)
Dream Theater posunuli hranici virtuozity a kompozice na úrověň největších klasiků od počátů hudby, např. jako Paganini hru na housle nebo Chopin svůj chromativký klavír. Nedokážu si představit, kam ještě dál by mohly jít možnosti hraní na elektrickou kytaru, klávesy, bicí, basu, a to v rámci jediné kapely. U této kapely není patrný rozdíl mezi studiovkou a live vystoupením (kromě atmosféry, kvůli které se na koncert chodí). Pokud absolutní virtuozitu (nikoliv bezduchou a samoúčelnou) pan recenzent považuje za samozřejmost, pak by měl raději recenzovat cokoliv jiného než hudbu. Koncert byl od začátku až do konce tak dynamický a našlapaný, že se nám zdálo(bohužel), jako by uběhl za pět minut. Dream Theater je kapela, která má přehled a která i s přehledem hraje. Nejlepší koupel pro naše uši a velká výzva pro všechny muzikanty.

Koncert Dream Theater - nejvyšší hodnocení (xxx3, 02.07.2009 10:48)
Tak tohle je velky nesmysl. Srovnavat virtuozitu DT s Paganinim nebo Chopinem je naprosto mimo. A ze by DT posunuli uroven kompozice na uroven klasiku se neda rict ani omylem. Trebaze maji rozmerne a na bezne pomery (v rocku) slozite pisnicky, tak tohle srovnani musi kazdy, kdo kdy jedinkrat analyzoval treba nejakou skladbu od Beethovena, odmitnout.

...uuuu (james.v6, 01.07.2009 22:52)
... lol pane autor vy jste na tom koncertě snad ani nebyl... nestál jste venku?
Rád bych byl sprostej ale nee budu se držet...
Jinak lycane... pěkně si to sepsal...
Větší blbost sem nečet a to sem se těšil na normální recenzi užasného koncertu ..ale ne to v česku na pár vyjímek není ani možný radši si přeložím něco zahraničního... bye bye

...uuuu (xxx3, 02.07.2009 10:50)
To sis chtel precist jen svuj nazor od nekoho jineho? Ja teda recenze ctu proto, abych se dozvedel o tom, co si mysli autor recenze.

S autorem naprosto souhlasím (Alesh, 01.07.2009 23:03)
Taky patřím mezi dlouholeté skalní fanoušky této kapely, jejich muziky si velice cením, koncert byl po stránce muzikantské v pořádku, musím se ale zastat autora tohoto článku... Jak už jsem psal, jsem skalním fanouškem a proto jsem v minulosti navštívil i řadu koncertů této kapely v zahraničí a bohužel musím konstatovat, že toto byl oproti těmto vystoupením slabý odvar...

Kapela hrála jaksi z povinnosti, chyběla jakási koncepčnost, na které si vždy zakládali, chyběly mi projekce snímající detailní záběry hry, vím že je to jen obrazový vjem, ale ten podle mne hraje na těchto koncertech vždy významnou roli, na víc u kapely jako jsou DT by bylo na co se dívat.

Ovšem největší slabinou celého koncetu byl bezesporu zvuk. Bohužel se stalo trndem koncerty přebuzovat takovým způsobem, že akorát vidím, že kapela hraje náročnou technickou pasáž a já bohužel slyším jen velký kravál, to je velká škoda zrovna u kapely, která má tak propracovanou strukturu skladeb.

S autorem naprosto souhlasím (xxx3, 02.07.2009 10:53)
wow, myslel jsem, ze s nazorem na prehulovani zvuku uz jsem na tomto smutnem svete sam. Podobne, ba jeste hure dopadli v tomto smeru Mars Volta na lonskem koncerte v Roxy. Tam uz mi dokonce chvili trvalo poznat konkretni songy.

Obrana Sokratova (JV, 01.07.2009 23:41)
Jak se zdá, účastnili jsme se já, Alesh i autor recenze stejného koncertu... Přiznám se, že tvorbu DT příliš neznám, jejich včerejší vystoupení však mnou i tak (anebo možná právě proto?) otřáslo. Zdálo se mi "hluché", mechanické a bez atmosféry, která by dokázala případně strhnout i ty, kteří danou skupinu až tak neznají. S těžkým srdcem proto konstatuji, že se jednalo o po technické stránce sice dokonalé vystoupení, ale sama technika vám dobrý koncert bohužel ještě zdaleka neudělá. Takže sportu zdar, a fotbalu zvláště...

zvuk a světla (Gulda, 01.07.2009 23:57)
musím potvrdit, zvuk ostravákum nehrál, jako vždy, světla na větší tancovačku jo ale ne na takovou kapelu, odfláknout to 30ti hlavama je hnus, na pódiu byla tma. to ale zase někdo šetřil, divím se že za takových podmínek (technických) hráli, to mě mrzí. dnešní koncerty jsou jen o výdělku pořádající agentury a na diváky se sere, za pár korun hodně muziky, je lepší obětovat kačky (nebo éčka) a zajet ven, Také mě koncert nenadchnul ... (Jirka Císař, 02.07.2009 06:53)
Musím dát ve většině případů autorovi za pravdu. I když nejsem "metalista", DT obdivuji a poslouchám jejich hudbu. Úterní koncert mě ale rozladil zejména kvalitou zvuku. Přepálené basové bubny při "kulometu" zcela přehlušily vše ostatní a celkově byly jednotlivé nástroje i zpěv ve výsledném zvuku většinou špatně čitelné. Přiznám se že i mě se výkony jednotlivých protagonistů zdály příliš dokonale sterilní a celkově celá show jako zkouška na nějaký důležitější koncert.

no nevim (dadrummer, 02.07.2009 09:54)
Sem fanoušek DT jak sviň a koncík sem si tak z 80% užil. Zvuk byl ovšem hódně nahlas a místama zkreslený a to jsem byl zhruba na urovni zvukaře, kde bych ho očekával trošku míň přebuzenej. Obzvlášť v solové části Metropolis Pt. 1 v přídavku to pan zvukař solidně vyštavil :) Jinak ovšem nasazení členů kapely mi přišlo supr. Je potřeba si uvědomit, že pánům z DT není 20 a ani 30. Pokud jste někdy sledovali fotbalový zápas legend tak můžete v klidu používat metafory jak se vám zlíbí :) nasazení kapely bych hodnotil nadprůměrně(porovnavam s jejich minulym koncikem na kterem sem byl a taky s koncerty jinych hvezd ktere s v CR objevi) - třeba Mike Portnoy bavil publikum celej koncert a svym vykonem me naprosto dostal (narozdil od technicky daleko lepe vybaveneho bubenika z Cynic). Vyber pisnicek byl podle me genialni se skvelou gradací. Otazka svetel je asi dost subjektivni , protoze me se naopak svetla vyslovene libila a to mam s cim porovnavat. Abych to shrnul: rozhodne nejlepsi koncert jaky jsem kdy v Tesla Arene videl! Kdo nebyl nechť propukne v pláč a zpytuje své svědomí!!

Koncert v Tesla Aréně. (Martin Kutnar, 02.07.2009 10:12)
Dobrý den. Dream Theater je mou životní kapelou "number one"! Pražský koncert byl podle mě skvělý. Nevím proč by měli legendy jako je Dream si trhat žíly kvůli nějaké bezvýznamné zemičce jako je ta naše, kde jen všichni kritizují všechno a přitom její hudební produkce nestojí zaníc! To co předvedli jak již je tradičně zvykem Mike Portnoy a John Petrucci bylo brilantní zvládnutí jak hry samotné tak improvizace a "vymýšlení za pochodu!" Prostě jasný je fakt, že kvintet jako je Dream i kdyby zahráli jen skákal pes přes oves, tak to bude nejfamóznější a brilantní kumšt co světová tvorba nabízí!

Dik autorovi (xxx3, 02.07.2009 10:35)
Sam bych to nenapsal takhle prikre, ale ta recenze rozhodne neni hloupa. Na koncertu jsem byl a dojem urcite chladnosti z toho mam dosud take (a to vse bylo u me umocnene jeste mizernym zvukem). Kdyz jsem na DT byl v roce 2002 na Brumlovce, tak ten koncert byl podle me mnohem chytlavejsi.

Souhlas (brownstone, 02.07.2009 10:51)
V zásadě souhlasím s autorem, taky jsem od koncertu čekal víc, přišlo mi to trochu chladné...
Pokud jde o pěvecký výkon, tam bohužel musím smutně konstatovat, že u starších skladeb je to peklo. James se snaží, o tom žádná, ale výšky už nezpívá, ale mečí :-(
Výborný koncert! (Hugo (Boss), 02.07.2009 13:33)
Pravda, na Dream Theater jsem byl poprvé! Chladnosti a odtažitosti jsem se upřímě bál, zejména u novějších věcí. Ale můj dojem byl zcela opačný, na živo to mělo grády a šťávu jako prase! O výkonu kapely se netřeba bavit.... a hlavně DT zbořili malý český mýtus o nenazvučitelnosti Sportovní haly. Byl jsem tady během cca 23ti let na mnoha a mnoha koncertech (poprvé v 10ti na Citronu!) a podle mě takhle dobrý zvuk tahle hala nepamatuje. Nenacházím chyb. Pokud budu chtít metalovou show s efekty, užiju si jí na těch Ironech, kteří jsou zase o něčem jiném.... Tohle byla paráda!

setlist (holatom, 02.07.2009 16:05)
Pro info:
01. In The Presence Of Enemies, Pt. 1 (Systematic Chaos)
02. Beyond This Life (Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory)
03. Panic Attack (Octavarium)
04. A Nightmare to Remember (Black Clouds & Silver Linings)
05. Hollow Years (Falling Into Infinity)
06. Constant Motion (Systematic Chaos)
07. Erotomania (Awake)
08. Voices (Awake)
09. A Rite Of Passage (Black Clouds & Silver Linings)
10. The Spirit Carries On (Metropolis Pt. 2 - Scenes From A Memory)
11. As I Am (Train Of Thought)
12. Metropolis Pt. 1 / Learning to Live / A Change of Seasons (Images And Words, A Change Of Seasons)

??? (Karel, 02.07.2009 17:10)
Kolik jste natočil, prodal alb a vyprodal sálů? Aby jste zpochybňoval výkony někoho kdo je ve svém hudebním stylu zcela sám a bez konkurence (Pain Of Salvation na živo nejsou ani poloviční, protože jsou jen o Gildenlowovi). Tak ticho příště jen šoupejte nohama.

??? (Viktor Palák, 02.07.2009 17:18)
Kolik jste napsal článků a kolik lidí si je přečetlo? Abyste zpochybňoval výkony někoho, kdo se profesně věnuje psaní o tvrdé hudbě. Jak se můžete k něčemu písemně vyjadřovat, když nezvládáte interpunkci ani gramatiku? A tak dále... Chápete zvrácenost této argumentace?

??? (octagon, 02.07.2009 21:26)
pán autor; to že karel nepíše články o tvrdej hudbe neznamená, že v nej nemá prehľad a nemá právo sa vyjadri ku kritickej recenzii - samozrejme že poznámky šoupejte nohama sú v slušnej spoločnosti nemiestne; ale poďme k veci:1. odkiaľ máte že DT majú progresívne smerovanie, máte to od portnoya, alebo myunga? oni označili swvoju hudbu ako progressive metal? 2. nepochybujem, že všetkým aspektom ktoré ste vytkol DT , sa vy vo vašej kapele vyhnete, rád pôjdem na koncert; 3. ktorý koncert z tých čo ste sa zúčastnil, by ste mi odporučil ako koncert ktorý v maximálnej miere naplnil vaše kritériá (pokiaľ možno z oblasti metalu).

Naprostý souhlas (Andrea Baslová, 02.07.2009 17:28)
Autor mi mluví z duše! Splnila jsem si sen, uslyšela Erotomanii , As I am live a "dec ól". Jediná světlá duše na podiu Portnoy. Přesné.

Hlasitost (Kolcok, 02.07.2009 21:58)
Já jsem byl zhruba uprostřed předpdiového sektoru a musím konstatovat, že zvuk byl slušně vyvážený až na klapky, které se poněkud ztrácely. A co se týče úrovně hlasitosti, bylo to přesně akorát. Ve srovnání s loňským koncertem Satrianiho nebyly tak přebuzené výšky. A ve srovnání s tři dny pískání v uších po Slayeru, to byl tentokrát vyloženě balzám na uši

Hlasitost (James, 02.07.2009 22:26)
Přestávám ...přestávám číst recenze!Bo mi akorát kazí náladu... někdo se na ty DT těší jako malej kluk už šest let a když konečně přijedou a já mám z koncertu výborný pocit ..až užasný tak mi ho nějáká poje.aná recenze zkazí ...! LOL! byl to nářez tenhle koncert a oni ..geniální!

Nojo.. další co je zahleděnej do nudných rockerů.... (Mirek, 02.07.2009 23:54)
Hezky napsaný komentář, nicméně jako bys byl na jiném koncertě.... nejspíše to bude tím, že skladby DT neznáš a nedovedeš ocenit jejich strukturu, natož aby sis pamatoval jejich melodie.... když uvážím že hráli písně z roku 1994 a návštěvníci je znali nazpaměť!!! Kam se hrabou umělci co ponich neštěkne ani pes po roce???


Nahoru  10. Praha 30. 6. 2009, HC Sparta !!!
Autor a zdroj: http://dreamtheater.pavelvajner.com/

Podobně jako na turné 2007, i na tomto předcházelo vystoupení DT trapné frdlání, tentokráte to alespoň nebyl ten vyčpělý A string tribute to DT, nebo jak se jmenuje to na CD zaznamenané vrzání dveří, leč znělo to stejně stupidně.
DT dle očekávání odhrábli koncert otvírákem minulé desky – In The Presence Of Enemies Pt.1 – a výborně rozproudili cca sedmitisícový dav. Po ní následovala pro mě již lehce ohraná Beyond This Life (přeci jen už mě nějak nebaví po dvě stě padesáté deváté poslouchat onen provařený příběh o zabité dívce a zoufalém střílení v Echoes hills, stejně mi již dávno došlo, že si naše skutky neseme s sebou a že jsme to, co jsme), takže až na některé pasáže zíf 1.

Nálada mi byla hned vzápětí spravena písní Panic Attack, kterou jsem sice již viděl před dvěma lety v Katowicích, ale s očima přilepenýma na Myunga, otevřenou pusou a výrazem naprostého nechápání jsem si více než vychutnal tento basový masterpiece, jež si mistr dával na černý šestistrunný Bongo bass. Tuto již tak nádhernou basu měl ještě ozdobenou pozlacenou kobylkou. Jelikož já jsem na zlato na base úchyl, láska na první pohled! :-)

Basový technik vrátil Myungovi jeho tradiční stříbrné pětistrunné Bongo a koncert mohl pokračovat. Vážení přátelé ano – my Češi máme opět něco navíc než zbytek světa!! Stalo se tak právě u nás v Praze, kdy Dream Theater poprvé naživo odehráli otvírák aktuální desky "Black Clouds & Silver Linings", song A Nightmare To Remember!! A když trochu přeskočím, mohu i zde sdělit, že jsme stali prvním (a prozatím jediným) městem, kde hráli rovnou dva songy z nové desky. Suverénně H.O. číslo 1!!!* Prostě dokonalost, nemám více slov. Portnoyův "rap" v závěrečné fázi byl ještě víc hustej, než na desce, čímž mě naprosto odrovnal. Jen tak tak jsem se držel svého místa a neupad na zem válejíc se smíchy.

Pódium se setmělo. Přítomní: Rudess a Petrucci, hudba: frdly-frdly. Pro nás, co máme Live at Budokan naposlouchané tak, že se nám prokódovalo do DNA, bylo po prvním tónu jasné, že bude následovat jedna z nejemotivnějších skladeb nejen dnešního večera, ale i celé diskografie DT – Hollow Years. Na tomto turné jí hrají v nějaké extended (či co) verzi, takže mezi Carry me to the shoreline, bury me in the sand, walk across the water a maybe you’ll understand vložili ještě 4 takty s nějakým textem, který mi bohužel v hlavě neutkvěl. Celkově byla "Hollow Years" odehrána hodně "Budokanově", což mi ani v nejmenším nevadilo, ba naopak, Jamesův výkřik "Mr. John Petrucci" u při jednom z nejemotivnějších sól vůbec, které jistě nejen mně nahnalo na koncertě husinu, prostě nesmí chybět, i kdyby čert na praseti po pódiu jezdil. Bez debat H.O. číslo 2!

Voni mě prostě nemůžou nechat chvilku si voddechnout. Nééé, to voni musej rovnou další pecku – Constant Motion. Tuhle skladbu já vysloveně úplně… mám rád. Takže jsem si stejně jako při každém poslechu doma odbékal Portnoyovy party spolu s panem bicmanem.

Možná bych si i došel na WC, ale copak to jde, když dalším kusem byla geniální instrumentálka Erotomania? To jsem ale věděl, že WC není daleko, neb po Erotomanii následuje Voices, což je song, který, a přiznejme si na rovinu, je z celé "A Mind Beside Itself" trilogie suverénně nejslabší, tedy zíf 2. Jako vyslovenou provokaci beru, že nemohli dokončit celé dílo úžasnou skladbou "The Silent Man". Kdyby se mě někdo ptal, která skladba mi na koncertě chyběla, jmenoval bych bez sebemenšího zaváhání právě "tichého muže".

Další flák na pořadu dne byla největší hitovka nové desky, disko A Rite Of Passage. Opět jsem zaměřil svou pozornost na Myunga. Byl jsem totiž zvědavej, jestli i na koncert vytáhne 4-strunnou basu (což mimochodem neudělal pěknou řadu let). Totiž tento song se nahrával na 4ku v dropped D tuning (D-A-D-G). Naživo ji ovšem ten prevít dal na pětku (na kterou krom "Panic Attack" odehrál celý koncert), a to ve standardním ladění.

Následoval song The Spirit Carries On. Pro přečtení mého rozboru této skladby prosím zalistujte zpět k rozboru "Beyond This Life". Jediným spestřením bylo, když se Portnoy za bubny postavil, aby nám všem ukázal svůj sparťanský dres, ve kterém odehrál zbytek koncertu.

Za závěrečný song regulérního setlistu bych klidně klukum drýmáckejm dal hudlana – konečně mi totiž zahráli mou osobní hymnu As I Am. Až mi nějakej jantar bude tvrdit, že z tribuny si nejde koncert do sytosti užít, protože si člověk nemůže pořádně zapařit, pomyslím si asi něco o bednění... Možná spíš zabednění. Headbanging + pogo v sedě – proč ne?! 8-) :-D

Takovou tu obligátní „tak my teda jako deme“ pauzu před encores rozebírat nebudu, přejdu rovnou k závěrečnému medley, které na papíře vypadalo jako docela nuda, takže jsem si řikal „OK, tak svoje ste si vodehráli, tak teď si teda eště ze slušnosti poslechnu to vaše medley, ale vodfrdlejte ho rychle, a můžeme jít domu.“ No to sem se ale kurevsky mejlil!! Prakticky téměř celá Metropolis proložená dechberoucím jamem Johna Petrucciho a Jordana Rudesse, který se evidentně inspiroval u české disko-legendy Michala Davida a taky si nechal zbastlit mobilní klávesy (které měl už na Chaos in motion tour 2007), naprosto plynule přešla v Learning to Live, která se pak nenápadně přelila v závěrečný díl kompozice A Change Of Seasons. Co z celého medley chválím nejvíce, je pochopitelně ona jam část. Opravte mě, pokud se mýlím, ale DT naposled jamovali na "Train of Thought Tour 2003/2004" (viz Budokan DVD).

Závěr? Ten si udělejte sami. Já jsem z koncertu celej vodvařenej, takže mě nerušte, jdu si pustit Dreamy a relaxovat.
Na konec vám sem, že jste to teda jako vy, hodím ucelenej setlist:
In the presence of enemies pt.1
Beyond This Life
Panic Attack
A Nightmare To Remember
Hollow Years [extended]
Constant Motion
Erotomania
Voices
A Rite Of Passage
The Spirit Carries On
As I Am
-----------------------------------------
Medley:
   I. Metropolis [incl. Rudess/Michal David/Petrucci jam]
  II. Learning to live
III. Acos: the crimson sunset


*H.O. = Hudební Orgasmus
Autor a zdroj: http://dreamtheater.pavelvajner.com/

Nahoru   8. DREAM THEATER - 27. června 2002,
REPORT Music & Style 9/2002
Dream Theater - 27. června 2002, Praha, Sky Club Brumlovka

"OPEN YOUR EYES, NICHOLAS," ozve se zcela zaplněnou prostorou zastřený hlas. DREAM THEATER nastupují opět po krátké době na jeviště v zemi, kde si na nedostatek fanoušků opravdu nemohou stěžovat. Úvod je omračující, "Glass Prison" v ohromném tempu a s technickou instrumentální vybaveností, která už tolik let u této newyorské formace udivuje.

TENTOKRÁT SE vše nese v duchu převážně starších, klasických kousků - nechybí "Pull Me Under", "Take The Time" či "Learning To Live", prokládané ukázkami z posledních dvou alb. James LaBrie zpívá hladce a naprosto nenuceně, o vokál se občas podělí s kytarovým mágem Petruccim, na plátně se střídají důvěrně známé obrázky z bookletů. Nemá cenu nad tou divotvornou podívanou zavírat oči, ale muzika je nadoblačná. Po hodině a čtvrt se nedýchatelno v sále téměř nedá zvládnout a patnáctiminutová pauza je i pro samotné muzikanty k nezaplacení.

Poté těžiště playlistu zahrnuje především aktuální album "Six Degrees Of Inner Turbulence" a divoké, přitom neuvěřitelně sehrané orgie s mírně nekonečnými exhibicemi opět neznají hranic. Bravurní muzikanti hrají navýsost přesně i ty rytmicky nejkrkolomější pasáže a když chtějí o půl jedenácté skončit, nemají šanci. Skvostným přídavkem je proto "Home", jejíž orientální rytmus nahání husí kůži. To už zpívá celý sál další perličku "Spirit Cares On", až se srdce naplní emocemi štěstí z té hudby tisíců vůní a barev.

Jordan Rudess náhle zůstává na pódiu zcela osamocen a jeho klávesy rodí tklivou melodii. Přichází znovu James, aby procítěně přednesl "Throw My Words". Mike Portnoy poté opět předvede něco ze svého ďábelského bubenického umění, stejně jako baskytarista John Myung, závěr tvoří něco jako jeden velký šílený jam, aby si člověk opět uvědomil, že celá ta chaotická dokonalost, bezchybnost a vysoká kreativita pocházejí z důsledného secvičování. Výsledkem je pak muzikální nirvána, jaká v tomto typu hudby nemá v současnosti na celém světě obdoby.

Nadlidská lidskost, napadá mě náhle. někdy jde popsat i nepopsatelné. Dream on...
Marcela Petričková


Nahoru   7. DREAM THEATER - 27. června 2002
Ohlasy - ROCK&POP Musiq srpen 8/2002, strana 8
Dream Theater - 27. června 2202, Praha, Sky Club Brumlovka
Novináři, kteří před koncertem čekali na domluvené (nakonec zrušené) rozhovory, mohli zprostředkovaně sledovat, jak se vyvíjí jednání mezi managementem kapely a domácími celníky. Kanadský pas Jamese LaBrieho, zpěváka jinak americké skupiny DREAM THEATER připravil perné chvíle jak pořadatelům, tak i tour managerovi, který nepočítal s tím, že vízová politika České republiky vůči USA a Kanadě je poněkud odlišná. Nakonec skupina dorazila do Prahy půl hodiny před koncertem. Byly by reakce respondentů ještě nadšenější, kdyby věděli, že sdělují dojmy z akce, která byla v ohrožení? To si domyslete po přečtení následujících řádků.
Jan, 40, manager: Líbilo se mi to se vším všudy. Dýlka dlouhá, muzikantsky dokonalý. Tahle kapela je podle mě jedna z nejlepších na světě co se týče muzicírování a koncertování. Na deskách se jim sem tam může něco vytknout, ale na koncertech ne. Možná by projekce mohla být trošku větší, v jejich podání jsem viděl i velkolepější pojetí. Zvuk jako na Brumlovce, ale já jsem stál vzadu a tam byl dobrý.

Lukáš, 28, tesař: Byl jsem na jejich koncertě ve Zlíně, pak před dvěma lety v Praze a dneska to bylo výborný... Zvuk byl velmi slušný. Možná bych zařadil trošku víc skladeb ze starších desek, které mám moc rád. Ještě jsem nepřišel moc na chuť té nové desce, a proto mi předchozí koncert sedl trošku víc - ale když si tu desku poslechnu vícekrát, možná se to změní.

Aleš, 22, čerstvě po konzervatoři: Jsem z toho naprosto nadšený, monstrózní instrumentální výkony, bohužel stál jsem vepředu a tam byl zvuk nečitelný. Jinak jsem slyšel Dream Theater živě potřetí a vždycky mě uchvátili. Byl jsem na nich v únoru v Německu, tam byl kvalitnější zvuk, víc lidí, lepší organizace, ale jinak byl dnešní koncert velmi povedený. Nejvíc se mi líbilo, jak v druhé části zahráli tu dvaačtyřicetiminutovou skladbu Six Degrees Of Inner Turbulence. Navíc jsem při děkovačce získal podpis od Petrucciho.
Rony, 24, student: Jeden z nejlepších koncertů, co jsem kdy viděl. Jsem z Německa a taky jsem si všímal, jak lidi u vás tu muziku prožívají, jsou naprosto crazy. Ta kapela byla dneska dokonalá, technicky se jim nedá nic vytknout, navíc teď vydali svou nejlepší desku. Akorát mi zkazilo náladu to, že jsem si chtěl udělat pár fotek na památku, kdosi se přiřítil a vytrhnul mi film z foťáku, aniž by se mně na cokoliv zeptal.

Petr, 24, úředník: V hlasitějších pasážích jednotlivé nástroje dost splývaly a byl z toho trošku guláš, ale jinak perfektní, až na to horko v sále. Začal jsem je poslouchat nedávno a znám spíš novější věci, ale by jsem uchvácen.

Jiří, 41, majitel cestovní kanceláře: Řeknu ti to tak: Dream Theater jsem dnes viděl po dvanácté a byl to nejlepší koncert ze všech. Teď v pondělí jsem je viděl v Německu, byl to hrozný jazz, ale dneska to bylo hodně syrový a to se mi právě líbilo. Tečka.

Martin, 21, student: Ze začátku mi zvuk přišel trochu přebasovanej, pak už se to vyrovnalo a bylo to super. Viděl jsem je poprvé, v té hale jsem byl též poprvé a jsem naprosto spokojen. Neznal jsem moc dobře nové album a upřednostňoval bych, kdyby hráli víc ze starších desek, ale nakonec všechno bylo moc dobrý.
Dan, 34, dělám v reklamě: Myslím si, že po všech koncertech, co u nás měli, dneska dosáhli největšího úspěchu u fanoušků. Já jsem je viděl od roku 1999 mockrát, byl jsem na nich v Norimberku a v okolí, ale z koncertů u nás byl tenhle jednoznačně nejlepší. Ti lidi, kteří sem dneska přišli, znali tu muziku velmi dobře a reagovali na všechny pecky. Kapela to vycítila a hrálo se ji moc dobře. Bylo vidět, jak jsou potěšeni i z dlouhého přídavku. Výběr skladeb - o tom by se dalo diskutovat. Nikdy jsem nepochopil, jaká je režie Dream Theater, protože každý koncert je úplně jiný - nikdy neopakují stejné skladby, ale myslím si, že fanouškům to vůbec nevadí, jaký je sled skladeb. Stejně všichni znají ty desky tam a nazpátek.

Iveta, 22, studentka: Byla jsem v první řadě a tam byl zvuk mizerný. Líbilo se mi to moc, super show, ale ve srovnání s Mnichovem, kde jsem je viděla na jaře, nezahráli pár skladeb, které tam hráli. Třeba Misunderstood a ještě něco, ale teď si nevzpomenu - já už je viděla tolikrát, že se mi to plete. Dream Theater mám v podstatě nejradši ze všech kapel. S poslední deskou jsem sice měla práci, než jsem do ní pronikla, je to něco jiného než to, co dělali doposavad a zase se posunuli o kus dál. Jsem zvědavá na další album.

Tomáš, 21, na civilce: Bylo to vynikající a tím je vše řečeno. Dream Theater jsem viděl poprvé, ale znám je moc dobře z desek. Byl to regulérní koncert výjimečné skupiny.


Nahoru  6. DREAM THEATER - 27. června 2002
ROCK & Musiq srpen 8/2002
Dream Theater - 27. června 2002, Praha, Sky Club Brumlovka

Místo činu bylo stejné - těžce nazvučitelná Brumlovka. Zde veškeré srovnání mezi pražskou premiérou Dream Theater, která se odehrála přesně před dvaceti měsíci, a letošním koncertem může skončit. Jestliže jsem tehdy byl po půlhodině znuděn nebeskými výškami, které LaBrieho vokál nepřetržitě okupoval a vodopády tónů, jež ze sebe jeho spoluhráči chrlili na střídačku, tentokrát jsem po třech hodinách (s dvacetiminutovou pauzou) stále neměl dost!

Tenhle koncert jasně prokázal, že vrcholné postavení Dream Theater v žánru nestojí a nepadá s muzikantskou virtuozitou pánů Petrucciho, Portnoye, Rudesse a Myunga. Na scéně stál monolitní celek, který díky své technické dokonalosti a muzikantské vyspělosti podnikal nájezdy do všech sfér rockového umění s jediným cílem: dostat ze svého vzájemného hudebního porozumění náročnou hudbu, která je objevná a zároveň lehce přístupná. Dařilo se jim to velmi úspěšně a zdá se, že kapela začala (na rozdíl od minulosti) dodržovat pravidlo, že méně je někdy více.

První část koncertu odstartovala skladba "Glass Prison" z aktuální desky "Six Degrees Of Inner Turbulence" a po ní rychle následovaly "Strange Deja Vu", "Surrounded" a "Burning My Soul" ´96. Hlas Jamese LaBrieho je ve středních polohách určitě stejně živočišný a expanzivní jako ve vysokých a jejich častější střídání mělo za následek větší barevnost a rozmanitost, kterých byl v minulosti občas nedostatek. I přes výraznou délku některých písní (např. "The Great Debate") posluchač neztrácel orientaci ve struktuře skladby, ačkoliv Rudessovy klávesy s Petrucciho kytarou vytvářely pověstné katakomby vzájemně propojených sól. Před přestávkou přišel na řadu velký hit Pull Me Under a celou druhou část koncertu vyplnila čtyřicetiminutová rocková symfonie "Six Degrees...". Věřte nevěřte, až na úvodní orchestrální část, která byla ze záznamu, zvládli Dream Theater celé osmidílné veledílo bez jakékoliv výpomoci techniky a k nerozeznání od studiové verze. Tady se nejzřetelněji prokázal odklon kapely od progresivního metalu směrem k art rocku 70. let. Někdo může namítnout, že určité pasáže až příliš připomínaly staré Genesis, Pink Floyd či o něco mladší Sagu. Možná, ale v nejmenším to nevadilo. Krásně složená hudba, navíc bravurně zahraná, působila jako balzám pro uši.

Ivan Ivanov

Nahoru   5. DREAM THEATER - 27. června 2002, SPARK 8/2002
Dream Theater - 27. června 2002, Praha, Sky Club Brumlovka......600 V

Zklamán skutečností, že kapela zrušila rozhovory, stál jsem ve Sky Clubu na Brumlovce v očekávání rutinní exhibice, jež vůbec nemá šanci spravit zkažený večer. Po dvacáté hodině se rozezvučely reproduktory posledními takty ze "Scenes From A Memory" a dosud relativně klidný dav okamžitě vzplál vášní. Turné World Tourbulence 2002 se zastavilo v Praze a hned prvním bonbónkem "Glas Prison" na chvíli zastavilo čas. Známé tváře z bookletů a DVD hrají zřejmě ty nejtechničtější pecky na světě a tváří se při tom děsně uvolněně. Uši auditoria pravda až takový "karibik" nezažily. Zvuk v prvních dvou třech skladbách byl opravdu špatný a podle hojné komunikace muzikantů s režií možno soudit, že jsem nebyl jediný, kdo si toho všiml.

Vzduchotěsné peklo, ve které se hala proměnila, bylo naplněno lidmi, kteří se nijak neostýchali užívat si. Stejně tak se chovali i muzikanti. James LaBrie od prvního do posledního momentu předváděl, ze jako frntman je na správném místě. Nit, kterou navázal s publikem, se časem proměnila v pevné lano a z LaBrieho se stal na dvě a půl hodiny bůh. Kromě emocí v sále držel pevně v rukách i stojan s mikrofonem a nutno říct, vedl si výtečně. Nejtěžší party zvládal s přehledem, což u něj není předem zaručené. Pokud bych měl hovořit o ostatních, zmíním se nejprve o Jordanu Rudessovi. Jeho klávesy na otočném stojanu byly umístěny podezřele vzadu. Jordan působil velice submisivním dojmem a vyjma sól skoro vůbec nehrál (myslím divadlo). Problém byl i se zvukem kláves, které byly dobře slyšet jenom ve výškách. John Myung se potil před Jordanem. Jeho basový projev byl dost nahlas, přesto většinu času nečitelný. Přivádí mě to k otázce, jestli efekty, které používá, neovlivňují zvuk jeho nástroje až moc. S mistrem na tenčích strunách se ale o zvuk ani techniku přít nebudu. Jeho výkon byl v takovém vedru, jaké jsme zažili na Brumlovce, úchvatný, strhující... všechny další superlativy, jež se vám teď vybavují, se vztahují k němu. Přesně tatáž slova platí i o šaškovi kapely Mike Portnoyovi. Ten svou dvojjedinou soupravou bicích ulahodil oku, uchu a všem vnitřnostem návštěvníka koncertu. Přestože ke konci koncertu přepadával přes bicí a neodpustil si ani hlasitý komentář k ovzduší ("It´s too fucking hot in here!!!"), předvedl nezapomenutelný výkon a svými opičárnami přispěl k výtečné atmosféře. Ta gradovala a vrcholila několikrát během show, totální klimax nastal v improvizační přestřelce mezi Petruccim a Rudessem na samém závěru. To byl dav již kvalitně předvařen díly uvedenými v playlistu na konci článku.

Obzvláště potěšující byla symfonie "Six Degrees", kterou kapela zahrála celou, kromě úvodní části "Overture" . Mimochodem, velice negativní dojem z jinak nezapomenutelného vystoupení. Tlupa fandů stojící před zatáhnutou oponou a poslouchající overturu z playbacku. Dělá si z nás někdo blázny? Ne, tato část dramaturgie se mi nelíbila, protože navzdory extrémní náročnosti kousku (hodně symfonických pasáží) se něco přece jenom zahrát dalo. Pro mě osobně byl vzácnějším klenotem následovník "Metropolis", tedy "Home". Jelikož nenacházím slova k popsání unikátního pocitu z této skladby, nechávám to na vaší fantazii a záznamech z jiných koncertů. Na uklidnění před strhujícím závěrem jsme si společně zazpívali o posmrtrném životě ve "Spirit Carries On" , jež pohltila obecenstvo i kapelu svou spiritualitou. Nádhera.

Chci-li zhodnotit koncert jako celek, musím říct, že výběr skladeb neodpovídal názvu turné. Na koncertě "World Tourbulence" mi chyběly zbývající skladby ze "Six Degrees Of Inner Turbulence" , zvláště pak "Misunderstood" , která by byla příjemným zpomalením v jinak dost zběsilém tempu vystoupení. Orientace na starší alba chápu z hlediska kapely, ovšem jako fanouška mě zajímá, jak se DREAM THEATER vypořádávají s novějším a propracovanějším materiálem. Chtěl bych, aby nastaly časy, kdy kapela bude hrávat celá koncepční alba i na koncertech v České republice, tak jak to dělá ve větších západoevropských zemích a v Americe.

Playlist: Glass Prison, Strange Deja Vu, Surrounded, Burning My Soul, Another Hand, Great Debate, Pull Me Under, Six Degrees Of Inner Turbulence, Home, Spirit Carries On, Take The Time.
Peter Sládeček

Nahoru  4. DREAM THEATER - 27. června 2002, Brumlovka jinýma očima...
Tento komentář mi poskytl autor po naší vzájemné mailové diskusi a rozhodl jsem se jej uveřejnit i s autorovým souhlasem. [Autor: Pickard, e-mail: pickard@quick.cz]
Na úvod jsem si dovolil zveřejnit část korespondence jako malé pochopení, jak vznikal výsledný text.


Dik za odpověď. Na koncertu jsem nebyl, protože jsem si čvachtal nohy v moři s rodinou. Takže já si dovolím text pouze poopravit, popř. vytečkovat (ono známé pip z TV) a stejně je zašlu předem k poeeteni. Pokud byste chtěl rozsáhlejší komentář, mohl by tento upravený text sloužit za základ.
S pozdravem Mirek.

Znovu dobrý den,
Dovoluji si Vám poslat rozšiřenější studii mých pocitů Brumlovkovského koncertu... Snad se nebudete zlobit, že největší prostor jsem věnoval Portnoyovi; mám za to, že je asi nejvýraznějším členem kapely a navíc já sám hraji na bicí, takže je v tom i kousek "profesionální" deformace.
S pozdravem Jrk

PS: Pobavila mne Vaše poznámka o špatně spelovaném anglikanismu. Samozřejmě, že máte pravdu, ale já ono slovo nemám rád a tento "negersky" přepis použivám, když musím. Navic nehrozi, že by potom Vaše stránky dostaly nálepku "Parental Advisory: Indecent language" - m.j, se angličtinou živím... 8-)))))

A NYNÍ JIŽ VLASTNÍ AUTOROVO HODNOCENÍ...
Když jsem psal, že pojedu z koncertu naštvaný, tak jsem netušil, že to bude z jiného důvodu, než kvůli prosté muzikantské závisti… Na Brumlovce bylo narváno. Díky tomu byla teplota v místnosti přibližně 40-45 st.C, nepřeháním. DT dokonce asi po hodině hraní udělali přestávku, což není zvykem (Portnoy: It`s too fokin warm in here!). Vevnitř jsem vydržel asi 50min a potom mi prostě došel vzduch… přesto jsem neodcházel "jenom" z důvodu hostilních podmínek v klubu.

Přesnost je výsadou králů a tak DT nastoupili absolutně přesně ve 20:00 (pozn. Z reproduktorů se před koncertem valili Pattonovi schizofrenici Mr. Bungle - Disco Volante! To je to poslední, co bych čekal.) Podle očekávání se začalo úvodním trackem z obhajovaného alba "Six Degrees of Inner Turbulence" s názvem "The Glass Prison". A okamžitě bylo jasné, že tenhleten koncert asi úplně v pohodě nebude. Jakmile se rozehrála celá nástrojovka, tak mi zalehlo v uších, zvuk ztratil konkrétnost a vznikla stará známá koule hluku. V duchu jsem si říkal, a podobně se mnou asi víc lidí: "Zvukař má uši, stáhne to a něco s tím udělá." Bohužel, nestalo se. Kapela na pódiu pokračovala v přesvědčivém pantomimickém představení a mně začala docházet trpělivost, pak vzduch a nakonec chuť tam i zůstávat. Pokusím se překonat přetrvávající pocit zklamání a napsat něco konkrétnějšího. Asi víc lidí očekávalo, že podobně jako v případě "Metropolisu" DT přehrají celou kompozici a pak se začnou zabývat minulostí. Ve skutečnosti DT pojali koncert jako průřez celou dosavadní tvorbou od "When Dream And Day Unite" až po dnešek, samozřejmě s výjimkou "Change Of Season", i když jsem měl pocit, že citace několika patternů byly zapracovány do napolo improvizační směsice, která propojovala několik skladeb během první třetiny koncertu. Na plátno natažené za pódiem byly promítány obaly desek, aby se fanoušci dokázali lépe zorientovat (nicméně vzhledem ke zvuku kolikrát asi nepomohlo ani to..). Měl jsem pocit, že největší odezvu u fanoušků vyvolaly právě skladby z "Metropolis II.": "Scenes From The Memory", kdy opravdu kompletní kotel zpíval s LaBriem, a na DT bylo vidět, že je to těší. Takto to pokračovalo až do přestávky.

Asi po čtvrthodinovém oddechu se muzikanti vrátili na pódium a tentokráte se více věnovali novince. Bylo to znát i na divácích, kteří více poslouchali, než reagovali. Vzhledem k tomu, že se mi do ruky nedostal playlist, netroufnu si vypsat pořadí skladeb, přesto rozhodně nedošlo na všechny. Po dalším hodinovém bloku se kapela rozloučila, nicméně nijak zvlášť z pódia nespěchali (což bylo s podivem, vzhledem k podmínkám v sále). Fanoušci si samozřejmě vynutili přídavky, a troufám si tvrdit, že toto byla nejlepší část koncertu. Začali vypalovačkou "Home" a pokračovalo se "Beyond This Life" z "Metropolisu", a i další dva přídavky byly staršího data. Po půl jedenácté muzikanti odložili nástroje, Portnoy rozhodil paličky a pár blan, a bylo to.

Jak si pozorný čtenář zajisté všiml, píši, že jsem odešel po padesáti minutách, ale přitom komentuji celý koncert. Je to tím, že jsem zůstal stát venku na schodech: a světe div se, dvojité otevřené dveře udělaly zvukařovu práci, takže venku před klubem byl zvuk dobrý a nástroje čitelné. Na tento fakt jsem nepřišel sám, takže nás tam stálo asi třicet.

Kapela:
LaBrie - Myslím si, že předvedl vynikající výkon. Podle živých nahrávek, které jsem slyšel, bych právě jej bral (kromě sborů od Portnoye) jako nejslabší článek. Na Brumlovce ale zazpíval skvěle a klaním se dvakrát tak hluboko kvůli podmínkám, ve kterých zpíval. Občas obsluhoval pultík s perkusemi, nicméně vzhledem k celkovému zvuku zůstalo u vizuálního vjemu.

Myung - Bohužel asi nejvíc doplatil na zvukařský výkon, protože signál z PA ven byl strašně přebuzený, takže bez ohledu na zběsilé prstolamy byl slyšet zvuk běžícího motoru bez výfuku.

Rudess - Z jeho výkonu jsem měl úplně nejlepší pocit. Přestože kalulačkáře neuznávám, musím se sklonit před pouhým tušením toho, co tam ten člověk hrál. Točil se i s klávesami kolem pohyblivého stojanu a s relativně nezaujatým výrazem v obličeji uvolněně střídal klasické klavírní postupy se zběsilými jazzovými harmoniemi až po hip-hopové skrečování, když bylo potřeba.

Petrucci - Střídal sedmi (pro novou tvorbu) a šestistrunku a předvedl dokonalý výkon. Problém u tohoto člověka je, že nic jiného už od něj nikdo ani nečeká. Nicméně vzhledem k hustotě lidí před pódiem u Petrucciho a jinde, bych řekl že většina návštěvníků byli kytaristé, a myslím, že byli spokojení.

Portnoy - Hrál na dvě siamské zrcadlově obrácené soupravy, které střídal, trochu jsem nepochopil proč, ale kdo může říct, že chápe Portnoye? Jinak ale asi neměl svůj den. Nadělal docela dost "školáckých" chyb (jestli je tedy možné takto kritizovat bubeníka takového kalibru), hodně zrychloval a zpomaloval, a zkracoval brejky. Tady je nicméně nutno smeknout před sehraností celé kapely, protože i po sebevětším zakolísání se ostatní hráči okamžitě během jedné dvou dob rytmicky sešli. Zajímavé také bylo, že čím jednodušší part Portnoy hrál, tím víc chyb, resp. zaváhání bylo slyšet, ale čím víc byla pasáž technicky složitější, tím byl přesnější. Neustále si vyhazoval do vzduchu paličky, točil činely, vstával uprostřed partů a gestikuloval na fanoušky, plival po celé délce pódia, během lichých dob ve stoptimech si "chybějící" doby počítal údery paličky za ucho (???) a do toho všeho docela ještě hrál a občasně zpíval. Paradoxně nejlépe zahrál právě přídavky, až jsem si říkal, jak je ironické, že až na úplném konci se opravdu rozehrál…

Když jsem se bavil s lidmi, kteří měli možnost porovnat dosavadní koncerty DT v ČR, všichni označili za bezkonkurenčně nejlepší ten zlínský, ať už co se týče zvuku nebo výkonů. Netvrdím, že koncert na Brumlovce byl úplným propadákem, co víc, výsledný efekt nebyl horší jenom vinou kapely, přesto však zůstávají Dream Theater kapelou, kterou provázejí vysoká očekávání. Tentokrát se jim je ale naplnit nepodařilo… (alespoň ty moje ne).

   Pickard

Nahoru   3. DREAM THEATER - 27. června 2002,
Sky Club Brumlovka, Praha, World Turbulence 2002

[Zdroj: http://tarkus.hyperlink.cz/, Autor: Petr Novák]
SESTAVA:
James LaBrie - zpěv
John Myung - baskytara
John Petrucci - kytary
Mike Portnoy - bicí
Jordan Rudess - klávesy
PLAYLIST (snad kompletní)
The Glass Prison
6:00
Strange Deja Vu
Surrounded
Burning My Soul / Hell's Kitchen
Another Hand / The Killing Hand
The Great Debate
Pull Me Under
Six Degrees Of Inner Turbulence
Přídavky:
Home
The Spirit Carries On
Take The Time
Americký kvintet Dream Theater se už pěkných pár let řadí mezi absolutní špičku progresivního metalu a tak není divu, že 27. červen se stal svátkem jejich tuzemských fanoušků, respektive těch, kteří se rozhodli toho dne zavítat do pražské Sky Clubu Brumlovka. Právě tam se od osmi hodin večer konal koncert, kterým Dream Theater v rámci turné World Turbulence 2002 přijeli podpořit aktuální dvojalbum "Six Degrees Of Inner Turbulence" vydané z kraje letošního roku. Přestože u mě novinka nepřekonala přechozí desku "Scenes From A Memory", jedná se o nahrávku velice vydařenou a zvláště po technické stránce hraničí s dokonalostí. Alespoň to jsem si myslel do té doby, než jsem spatřil Dream Theater naživo...

Kolem dvacáté hodiny se očekávání všech přítomných naplnilo. Světla potemněla a ze záznamu spustil úplný závěr Scenes From A Memory, jakoby kapela chtěla naznačit, že dnešní koncert pokračuje tam, kde skončil ten před dvěma roky, na němž odehráli zmíněné koncepční album celé. Nyní je však čas na novinku a podle úderů zvonu (přesněji Jordana Rudesse do kláves) je všem jasné, že nás nečeká žádný pomalý rozjezd, neboť"The Glass Prison" je nejtvrdší věcí z aktuální nahrávky a snad i v dosavadní kariéře Dream Theater. S první skladbou se bohužel také projevuje jediný nedostatek provázející celé vystoupení a tím je občas až nesnesitelná úroveň hlasitosti. Nejde o to, že jsem asi nebyl sám, komu hučelo v uších ještě dlouho po skončení koncertu, ale méně znamená někdy více a tak zbytečný „hlukový guláš“, kdy vše spývalo, poměrně často narušoval jinak skvělé ozvučení. V těchto případech pomohla jedině znalost konkrétní skladby a potom bylo možné po paměti poznat, co že to vlastně hrajou. Jako druhá v pořadí zazněla píseň "6:00", následně "Strange Deja Vu" a potom... potom už nedokážu říct pořadí dalších skladeb, protože k těm, které nemám moc naposlouchané nedokážu přiřadit názvy, ale tuším, že zazněly ještě "Surrounded", "Burning My Soul", z novinky "The Great Debate" a před čtvrthodinovou pauzou ještě oblíbená "Pull Me Under".

Po přestávce (Mimochodem, nevíte někdo co to během ní hrálo za muziku? Zajímavá byla coververze "Holy Diver" od kapely Dio.) se na pódiu stále nic nedělo, jenom z playbacku za doprovodu světelných efektů hrála předehra k rozsáhlé, více než čtyřicetiminutové kompozici Six "Degrees Of Inner Turbulence". Říkal jsem si, že asi došlo k nějakým technickým problémům majícím za následek prodloužení přestávky a že ona instrumentálka je zde ke zkrácení dlouhé chvíle. Opak je však pravdou a jaké bylo moje překvapení, když se posléze kapela vrátila a už naživo pokračovala druhou částí "About To Crash", aby postupně dotáhla v jednom kuse celý opus do konce. Zhruba ve čtvrt na jedenáct nastal čas loučení, ale jak už bývá zvykem, je to jen takové nutné gesto. Za chvilku jsme měli kapelu opět zpátky a dlouhý přídavkový blok znamenal ohlédnutí za "Scenes From A Memory" a to peckou "Home" a následně pomalou baladou "The Spirit Carries On". Na úplný závěr zařadili Dream Theater píseň "Take The Time", v níž se v sólovém souboji utkali John Petrucci s Jordanem Rudessem.

K výkonu kapely nemám nejmenší výtku a celý koncert hnali kupředu s neutuchající energií. Členové Dream Theater nepatří mezi ty muzikanty, kteří mají potřebu zběsile pobíhat po pódiu, zuřivě klepat hlavou a dělat ze sebe velké drsňáky, což působí povětšinou dost směšně. John Myung se se svou baskytarou drží spíše v ústraní a je na něm znát velké soustředění na hru. Jordan Rudess se krčí za otočnými klávesami, směje se směrem k publiku a je jenom škoda, že nedostal prostor pro nějaký ten sólový výstup. Při pohledu na pohodového Johna Petrucciho byste ani neřekli, že ty někdy opravdu hodně rychlé tóny se linou z jeho kytary. Nejvíce jsem se obával živého zpěvu, ale James LaBrie dokázal vše odzpívat vcelku bez problémů, přestože jeho hlasivky dostávají určitě hodně zabrat. Největší podívaná je však na Mikea Portoye, strojově přesného bubeníka, který má během náročné hry ještě čas na roztleskávání publika a pohazování paličkami. Co na tom, že se mu občas nepodaří je chytit, na jeho hře to nepoznáte. Už jen pohled na monstrózní bicí soupravu ve vás zanechá dojem a napadne vás, že kdo si za tohle troufne usednout, nemůže být normální. I přes délku jednotlivých skladeb, jejich komplikovanost a časté změny předvádějí Dream Theater dokonalou souhru a tak výsledek je mnohem působivější než při poslechu studiových nahrávek, hlavně když vidíte, že vše hrají s přehledem a v pohodě, jako kdyby to pro ně nic nebylo.

Nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že nikdo neocházel nespokojen, ale musím se pozastavit u jedné nepříjemné věci a tou jsou na místě prodávaná trička, přívěšky, programy (ty by podle mě měly být zpíše zdarma v ceně vstupenky) a další suvenýry. Nevím, kdo určuje prodejní ceny těchto předmětů, ale nenapadá mě jiný výraz než zlodějina. Nejsmutnější ale je, že na to doplácejí ti nejvěrnější fanoušci.

Vlastně jsem zapomněl ještě na jednu věc, která měla neblahý vliv na požitek z koncertu a to velké horko, které ten den panovalo venku a tím pádem i v zaplněné hale. Když jsem po třech hodinách koncertní prostory opouštěl, byla to velká úleva vyjít ven, kde už byl příjemný noční chládek. Kvůli obrovskému hudebnímu zážitku bych ale klidně trpěl ještě déle a už teď se těším až k nám tahle skvělá parta opět přijede.

Petr Novák
E-mail: pnovak.cr@worldonline.cz


Nahoru   2.c Zase růže a zase v bouři, 11. ŘÍJEN 2000, PRAHA
Dream Theater, Porcupine Tree
[Zdroj: whiplashmag.net, resp. http://whiplashmag.net/index.php?id=5&subid=1&cla=26, Autor: Vratislav Šantroch]

Letošní 28. leden mají ve svém osobním kalendáři dozajista zvýrazněný jako velký svátek veskrze všichni bezmezně poddaní nekorunovaných progresivně - art - rock - metalových potentátů DREAM THEATER, a to z důvodu de facto prozaického. Toho dne (v USA se tak oficiálně stalo o den později) vypustila totiž ona navýsost osvícená skvadra své zbrusu nové a v pořadí šesté regulérní studiové album s názvem Six Degrees Of Inner Turbulence, pročež je záhodno, uchystat o ní zase pár následujících aktuálních řádek. Ty však navazují na materiál, jež pod názvem Růže v bouři naleznete na jiném místě stejné rubriky těchto našich – vašich webových stránek. Tudíž předmětem našeho úhlavního zájmu bude vše vybrané, jež se ve Snovém divadle, v jeho zákulisí a na spřízněných, ať už stálých či sezónních scénách odehrálo od chvíle, kdy jsme z něho vyšli bezprostředně po emisi jeho minulého opusu magnum "Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory".

Žhavá noc

Tak předně ve středu 11. října 2000 dorazil umělecký soubor Snového divadla v rámci svého kočování Evropou do Prahy, aby ve Sky clubu na Brumlovce po boku spřízněného anglického souboru Porcupine Tree odehrál výtečné představení, o němž se v kruzích vytvořených vůkol dané srdnaté formace jejími tuzemskými fanoušky debatuje dodnes. Ba, ba, vlastní zkušenost mi velí, že vzpomínky na onu akci jsou dodnes živé, a proto jsme všichni loňského podzimu jako trvalou upomínku na koncertní um pětice uvítali bezmála sto devadesát minut trvající záznam Live Scenes From New York zachycený na ploše tří CD. Pánové James LaBrie – zpěv, John Petrucci – kytara, John Myung – baskytara, Jordan Rudess – klávesy a Mike Portnoy – bicí jej za přispění několika hostů pořídili loňského 30.srpna v Roseland Ballroom v domovském městě New York a pokud bychom měli lámat chleba mezi koncertním dvojalbem Once In A Live Time (1998) a „živákem“ aktuálním, vyjde nám o poznání větší kus pro Živé scény z New Yorku. Jejich oficiální vydání se nějaký ten čas opozdilo ze známých a naprosto pochopitelných důvodů, kdy na přední straně původního bookletu se jako součást dvojexpozice skvělo hořící srdce a v jeho plamenech pak silueta Sochy Svobody spolu s neblaze proslavenými mrakodrapy World Trade Centra, načež musel být výjev čelní strany obalu citlivě změněn. Věštba, nebo náhoda? Nezvratnou pravdou je však ten fakt, že původní výjev bookletu byl uchystán dávno před osudným l1. zářím a tudíž jej nelze jakkoli osudově spojovat s tragickými událostmi vztahujícími se k „dvojčatům“. Nicméně jedna spojitost, a s tou nechť se každý popasuje sám dle vlastního uvážení, by tu přeci jenom byla. Den emise onoho livedvojalba byl původně stanoven právě na ten den, který natolik otřásl světem a navždy jej poznamenal. Podstatný je však obsah oné kolekce, který na ploše 1. disku a malé části 2. disku přináší, coby zřejmě stěžejní úsek, kompletní koncertní zpracování příběhu o reinkarnaci a otázkách posmrtného života, tak, jak jej skupina zachytila na svém teď už předposledním, konceptuálně pojatém studiovém díle. CD 2 pak doplňují kompozice z opusů Images And Words (Metropolis Pt. 1, Another Day), Awake (The Mirror), Falling Into Infinity (Just Let Me Breathe), zfúzovaná Caught In A New Millenium, Acid Rain připomínající druhý počin podle posledních zpráv už rozpuštěného projektu Liquid Tension Experiment (feat. Portnoy, Petrucci, Rudess) a závěr obstarává Rudessovo klávesové sólo. CD 3 pak nabízí kousky Mind Beside Itself (medley sestavený z písní Erotomania, Voices a Silent Man pocházejících ve stejném pořadí z kolekce Awake), Learning To Live (uzavírá počin Images And Words) a pro tyto účely přetvořenou a inovovanou, více jak dvacetiminutovou A Change Of Seasons, jež je ve studiové verzi k nalezení na stejnojmenném minivýtvoru. Můžeme snad postrádat oblíbený a pódiovým šrumem ostřílený megaštyk Pull Me Under, ale to už je toliko diskutabilní detail. Celý popsaný produkt se pyšní výtečným zvukem, načež vskutku tvoří reprezentativní vzorník instrumentální dokonalosti všech čtyř hráčů a zpěváka souboru a jeho neopakovatelné zvukově i žánrově pestré tvořivosti. Je stoprocentním dokumentem, že z pražádného hlediska technokraté DREAM THEATER nepotřebují ani v nejmenším překračovat nijaký bludný kořen, je delikatesou pro rockové gurmány, kteří si na ní pošmáknou nepřebernou škálou chutí. Inu, kromě téhle kohorty chvalme a velebme tu sílu, jež jí blahosklonně přisoudila gesci k takovémuto nebývalému počínání.

Poslové fantazie

S příchodem nové kolekce Six Degrees Of Inner Turbulence může být kapela, která, pro připomenutí, de facto povstala v září 1985, kdy se na proslulé bostonské Berkley School Of Music tehdy ještě pod názvem Majesty sešli Portnoy, Petrucci a Myung, podezírána z určitých možná až chorobných sklonů k megalománii. Jednoduše proto, že tato je dvojalbem a ačkoli se historicky jedná o první studiové dvojalbum Snového divadla, přeci jenom máme co do činění s už třetím megadílem, neboť mějme na paměti, že koncertní počin Once In A Live Time byl rozehrán na ploše dvou CD a Live Scenes From New York pak ve formátu o jeden disk širším. Co naplat, hudební a textové smýšlení kvinteta je už takové, kdy jeho vyjadřovací schopnosti jsou až nezměrně, avšak vkusně a účelně sofistikované a nedají se odbýt deseti v průměru pětiminutovými skladbami. Na novince se jako koneckonců vždy a za všech okolností vybroušené konání kvinteta jeví v mnoha ohledech jako přinejmenším překvapivé, možná až šokující. Novum? No ano, přihlédneme-li zde už jenom k těm dosud neužívaným zvukům. Na prvním disku se nalézá celkem pět kompozic v celkové délce něco málo přes padesát čtyři minut, přičemž však hned úvodní štyk nazvaný "The Glass Prison" jeví se být odpovědí na předchozí časté otázky, kam dál mohou a budou Portnoyovci směřovat. V kontextu jejich tvorby neskutečně tvrdá skladba nepopírající nejsilnější momenty thrash metalového a hard coreového žánru, dokumentuje, že ani této pětici se nevyhnulo ovlivnění tvrděrockou supermodernou, přičemž vzdálená evokace Pantery není ani příliš od věci. DREAM THEATER si totiž mohou dovolit vše, co uznají za své, a teď zkuste takovouhle formaci nařknout z trendovosti, když vám popsané předloží natolik svébytně a prokoumaně. Další čtyři kousky, jmenovitě tedy Blind Faith, Misunderstood, "The Great Debate" a "Disappear", nesou pak spíše nebývalé znaky skladatelských, aranžérských a zvukových technologií téhle skvadry, avšak i ty nabírají v četných okamžicích směr k soudobé heavy metalové tvrdosti plný plamenných a zatěžkaně obhroublých riffů. Jsou barvitým a esprit vyzařujícím protipólem LaBrieho výškové pěvecké katedrály, plné fines a architektonických jemností. Dalším kontrastem nového opusu je vzájemné globální vyznění obou jeho částí, přičemž druhý disk nabízí velkolepou titulní suitu rozdělenou do osmi částí, která svou dvaačtyřicetiminutovou stopáží co do rozsahu bezmála dvojnásobně překonává monumentální song "A Change Of Seasons". Nelze však ani v jejím případě, jakkoli by to k takovým úvahám mohlo neodbytně svádět, nikterak konstatovat, že je roztahaná, bez děje, o ničem. Ohó, opak je tu nakrásně pravdou. Onen ostrý kontrast pak spočívá v té skutečnosti, že tato kompozice je o poznání umírněnější, jaksi hravější, takto oddechovější, protkaná až v popových sférách rozprostřenými něžnými plochami. Na celém tom k perfekcionismu opět dotaženém nadžánrově panoramatickém materiálu, stvořeném v dávno nastolených techno-rock-metalových intencích, onen květnatý ansámbl opakovaně dokládá, že s nonšalancí mu vlastní hodlá i nadále nesmazatelně povyšovat svou rozsochatou tvorbu na svrchovaně ztepilý kumšt vybraně virtuózních forem. Mimoděk se při tom stylizuje do role určitého spiritus agens. Je třeba také říci, že novinka nezůstává ani zbla dlužná svému názvu, který zní Šest stupňů vnitřní vzrušenosti Však už dávno víte, co mám na mysli, když píši o oné expresivitě, kreativní sečtělosti či cejchu svébytnosti a jinakosti elegantní sešlosti DREAM THEATER. Všemi těmi atributy se honosí i na právě probíhajícím a zhruba měsíc trvajícím evropském turné, které zahájila 25. ledna v Anglii, přičemž naši zemi, avšak skálopevně věřme, že toliko protentokrát, míjí (vskutku bych si do třetice všeho strhující dal žhavou noc /a mně se stýská moc/ ve společnosti DT bez sebemenšího zaváhání líbit), a na němž jí v roli speciálního hosta provázejí znamenití žánroví soukmenovci, švédští Pain Of Salvation. Pak nás, přesněji 12.března, nádavkem čeká v limitovaném množství zřejmě obohacená emise prvopočinu Portnoyovců, toho, jež se v roce 1989 objevil pod názvem "When Day & Dream Unite" a jehož produkci obstaral slovutný Terry Date. Ještě si na tomto místě připomeňme, že tenkrát ve Snovém divadle zpíval Charlie Dominici a svou hrou na klávesové nástroje zářil Kevin Moore.

Impérium požitkářů

Členové stálého souboru Snového divadla jsou horlivě aktivními a čile neposednými umělci, pročež jsme si bez potíží zvykli na tu skutečnost, že v časech pauzírování mezi studiovými kolekcemi (ten poslední trval celých ssedmadvacet měsíců) prakticky bez ustání vyvíjejí činnost na poli vlastních bočních projektů, či že na žádný pád nezaujímají posty váhavých střelců, jakmile je osloví někdo ze s nimi spřízněných muzikantů a záhy participují na řadě jejich děl. Je, myslím, nabíledni, že ta posléze rozhodně nekrášlí toliko tím, že jim propůjčují svá aurou věhlasu obestřená jména. Navážeme-li na tuhle v prvním dílu našeho profilu už propranou činnost, pak z těch projektů, které stojí za výraznou pozornost, se v zásadě jako první projevili kytarista John Petrucci a klávesista Jordan Rudess, jež spolu vystoupili naživo a akusticky předloňského 10.června v Arts Center In Nyack v New Yorku a záznam téhle nesporně pozoruhodné akce se ve stejném roce objevil pod názvem "An Evening With…". Mr. Rudess posléze participoval na opusu "Journey With The Sun", který pořídil saxofonista Paul Winter se svým souborem The Earth Band, a loni se pak ještě zúčastnil nahrávání instrumentální kolekce Addition By Subtraction projektu Mogill/Manring/Stevens (Michael Manring – baskytara, Sctott McGill – kytary, Vic Stevens – bicí a Jordan Rudess – klávesy). Prog - rocková čtveřice TransAtlantic, v níž s Portnoyem působí klávesista a zpěvák Neal Morse (člen formace Spock’s Beard), basista a zpěvák Pete Trewavas (Marillion) a kytarista a zpěvák Roine Stolt (The Flower Kings), loňského jara vydala živé 2CD Live In America, a to je pozoruhodné už tím, že kromě kompozic All Of The Above, We All Need Some Light, Mystery Train a My New World pocházejících z debutového počinu SMPTe obsahuje tři medleys, přičemž první je poskládán ze skladeb Genesis, druhý z písní Beatles a třetí ze songů domovských formací jednotlivých členů. Na popsaný koncertní počin navázala pak kapela na podzim poutavým výtvorem Bridge Across Forever, složeným v délce sedmdesáti tří minut ze čtyř kompozic, z nichž tři jsou dále rozčleněny do podčástí, a jeho limitovaná dvojdisková edice na bonusovém disku mimo jiné skrývá znamenitý cover uchvacující pinkfloydovské Shine On You Crayz Diamond a předělávku beatlesácké And I Love Her, pojaté jako jam session, a párplovské Smoke On The Water.

Jako druhý se loňského léta, po několikerém odkladu, přičemž jsem tento počin anoncoval již v prvním dílu tohoto profilu na podzim roku 2000, objevil koncepční epicko-prog-rock-metalový opus "Leonardo – The Absolute Man" (viz rubrika „Recenze“) spunktovaný a kompletně sepsaný agilním Trentem Gardnerem pocházejícím z kapely Magellan. Zde, po boku řady nejrůznějších muzikantů, z nichž jmenujme alespoň kytaristu Waynea Gardnera (Magellan) a bubeníka Jeremyho Colsona (Dali’s Dilemma), a zpěváků, z nichž bych připomněl Joshe Pincuse (Ice Age), Breta Douglese (Cairo) či Stevea Walshe (Kansas), pěje v hlavní roli Leonarda da Vinciho sám James LaBrie. Posledně jmenovaný záhy připomněl existenci svého vlastního levobočka, který pod pozměněným jménem James LaBrie’s Mullmuzzler vypustil výborný progresivně hard rock – metalový počin s označením 2 (viz rubrika „Recenze“). Stejně jako Mullmuzzlerova debutu se též jeho nahrávání zúčastnili bubeník Mike Mangini (ex- Annihilator, Steve Vai, Extreme), kytarista Mike Keneally (Bear For Dolphins, ex- Steve Vai), baskytarista Bryan Beller (Bear For Dolphins), klávesista Matt Guillory (Dali’s Dilemma) a klávesista Trent Gardner, a dále pak kytarista Mike Borkosky. Situaci okolo Mullmuzzlerova debutu ještě připomíná obsazení producentského postu, který LaBrie opět obsadil svou maličkostí, a též tím, že s „dvojkou“ zase skladatelsky vypomohli (v písních Venice Burning a Confronting The Devil) členové spřízněných, symfo-prog metalových Shadow Gallery, zpívající kytarista a klávesista Gary Wehrkamp a zpívající baskytarista Carl Cadden – James. Posledním z členů, který nevydržel vlastní nahromaděný tvůrčí přetlak, byl klávesista Jordan Rudess, který oblažil hudební svět na podzim dalším ze svých sólových alb, jež obdrželo pojmenování Feeding The Wheel (viz rubrika „Recenze“). Na až vznosně nadžánrovém a honosně atmosférickém díle se spolu s ním podílel kytarista John Petrucci, bubeník Terry Bozzio (ex- Frank Zappa, Vai, Polytown a další), kytarista Steve Morse (Deep Purple, Steve Morse Band, Dixie Dregs), baskytarista Billy Sheehan (ex- Talas, David Lee Roth, Mr. Big a další, jinak Niacin), violoncellista Eugene Friesen, akustický kytarista Peter Ernst či houslista Mark Wood. Aby toho ještě nebylo dost, na počátku roku se objevila instrumentální mnohostylová sbírka "Gumman & Other Stories" spolku Prefab Sprout, na níž je mimo jiných muzikantů k nalezení, no, to byste neuhodli, zase ten náš Jordan Rudess. V ten samý čas ohlásil kytarista John Petrucci, že se oddává pilné práci spojené s nahráváním svého prvního sólového alba, na němž jej budou doprovázet baskytarista Dave LaRue (Dixie Dregs, Planet X) a bubeníci Tony Verderosa a Dave DiCenso. Letošní 23.duben ještě k tomu všemu přinese druhou sbírku oduševnělého progressive – rock – metalového projektu Explorers Club, který má patentovaný už několikrát zmíněný, rtuťovitý Trent Gardner. Na díle Raising The Mammoth spolu s ním působí zpěvák James LaBrie, baskytarista John Myung a další, mezi nimi bubeník Terry Bozzio, klávesista Mark Robertson (Cairo), kytarista Marty Friedman (ex- Megadeth), klávesista a kytarista Kerry Livgren, zpěvák Steve Walsh (oba Kansas) a výše už zmíněný Gary Wehrkamp (Shadow Gallery).

Velitelem v labyrintu

Čili jak z předchozího odstavce více než jasnozřivě vyplývá, vesměs jednoznačně levobočně nejvytěžovanější součástí snových divadelníků je fenomenální mág černobílých klapek Jordan Rudess, nicméně samostatnou kapitolu, kterou rozhodně též nelze pominout, tvoří v tuto chvíli jejich bývalí kolegové. Pěvci Chris Collins (členem ještě za časů Majesty) a Charlie Dominici se hudebně nikterak neprojevují, alespoň ne tak, aby se ohlasy písní jejich, či případné další konání, donesly až k nám. A zatímco v pořadí první „drímtyjátrovský“ klávesista, v současnosti ku temné avantgardě odvrácený Kevin Moore, po emisi počinů Dead Air For Radios a You Go Now vlastního projektu Chroma Key mlčí, naopak jako totální workholik se nakrásně chová jeho druhdy nástupce Derek Sherinian. Ten na podzim vyrukoval s výtečnou druhou sólovkou Inertia (viz rubrika „Recenze“), na níž lze krom jeho umění obdivovat zručnost kytaristů Stevea Lukathera (Toto) a Zakka Wyldea (Black Label Society, Ozzy Osbourne) a též bubeníka Simona Phillipse a baskytaristy Tonyho Franklina. V loňském červnu, v průběhu australského turné, byl pořízen koncertní záznam Derekovy skvadry Planet X, kterou ruku v ruce s kytaristou Tonym MacAlpinem a bubeníkem Virgilem Donatim tehdy dotvářel baskytarista Dave LaRue (Dixie Dregs), načež nahrávka se má pod názvem Live From Oz objevit na pultech hudebních kvelbů během letošního léta. Ale ještě dříve přinese pak letošní jaro druhý studiový produkt sešlosti Planet X nazvaný Moon Babies. Z muzikantů, kteří se na něm podíleli, jsou hlášeni kytarista Tom Kennedy, bubeník Jimmy Johnson a baskytarista Billy Sheehan. Obdivujete Sherinianův klávesový, kompozitorský a aranžérský um? Pak si na každý pád obstarejte novinkový produkt Entropy metalových progresorů z Texasu jménem "All To Human" nebo si můžete ještě počkat na jeho další sólový výtvor, pro jehož vznik Derek přizval kytarového finišera Yngwieho Malmsteena, další znamenité šestistrunaře Zakka Wyldea a Stevea Lukathera, baskytaristu Billyho Sheehana a bubeníka Erica Singera (ex- Badlands, Gary Moore, Alice Cooper, Kiss). Že je Sherinian věru přetrhdílo, to už je v tuto chvíli víceméně jasné, avšak co je dále zajímavé, je ten fakt, k čemu všemu se dotyčný nachomýtne. Vždyť ke všemu výše popsanému se ještě svou hrou spolupodílel na albu spolku Shaman, jež povili tří bývalí členové brazilských power metalistů Angra, tedy zpěvák Andre Matos, bubeník Ricardo Confessori a baskytarista Luis Mariutti, které doplňuje kytarista Hugo Mariutti. Prozatím už dost, neboť z lesku předchozích výčtů nejrůznějších kompletů a na nich zúčastněných muzikantů až zrak přechází. A hlava už to rovněž nebere. Ale ona, hromská to práce, musí! Ultimativně.

Rytíři ušlechtilého rockování

Nuže tedy, jak už bylo výše popsáno, čelní představitelé světové rock – metalové aristokracie se s nástupem nového roku opět neochvějně vydali na další ze svých spanilých jízd. Stejně jako v minulosti i protentokrát s její pomocí hodlají prezentovat své proklatě hloubavé hudební smýšlení, které ve velké míře nabralo na veškerých příznacích paradigmatu. Muzika DREAM THEATER je zapeklitě vytříbeným bádáním uprostřed zvukové, kompozitorské, aranžérské a instrumentální alchymie, kdy každá skladba, pasáž, tón, každičký detail procházejí zdlouhavým vývojem a rafinovaným procesem zrání. Pětice oněch mimořádně vybavených autorů a hráčů hojně uplatňuje nejrůznější variace ve víru tvůrčí pouti vykazující zcela jasně zápasivou povahu neodmyslitelně poplatnou vzniku dané dějové věcnosti. Brilantní je na ní onen její jakýsi šestý smysl pro vývojovou kontinuitu, barvitou instrumentaci, výrazně profilovanou melodiku a rytmiku, pro nové struktury a bohatě nazdobenou formu dle klasických vzorů. Bytelná konstrukce oné hudby ladných křivek se jeví jako samostatná, do detailu propočtená, se vzájemnými vazbami v mnoha rovinách a se sledem uzavřených způsobů hudebního provedení, přičemž slouží a přináleží emotivnímu odlesku pocitů a duševních rozpoložení svých konstruktérů. Ti houževnatě kladou třeskutý důraz na posilování hektičnosti celkového výsledku své práce a pracují na rozvíjení způsobů jeho předávání, zahalujíc se při tom šlojířem ekvilibristiky. Jasně, leckdo si řekl, říká a říkat bude, že umělecký soubor Divadla snů veskrze stojí na pokraji chudokrevného instrumentálního onanování (koneckonců občas takový v mém vnímání scestný a do značné míry danou záležitost bagatelizující názor na věc slýchávám), jakého naopak pohříchu býváme svědky v jiných případech. Nemějme to v zásadě dotyčnému za zlé, vždyť každému patří to, co jeho jest, avšak jářku, sečtělí experti na krásno DREAM THEATER s klidem v duši mohou svůj bohatý repertoár zastřešit souslovím Exhibička, aneb žádný hněv a žádná rvačka!, abychom parafrázovali klasika. Zkrátka, své uznání v rockových kruzích si tahle kapela nepochybně zaslouží. A po pravdě beze zbytku. Růže má trny, píchá, a snad právě proto a pro svůj divotvorný květ je uctívána jako královna mezi květinami. Netřeba se jí bát, ba ani nějakých těch škrábanců, jež nám uštědří. Tahle byla v rozpuku na podzim, znovu pak nakrásně vykvetla v zimě, přitom se obé událo uprostřed bouře. Tak proč bychom se z ní nakonec (zase) netěšili? No ne?


Nahoru   2.b SKY CLUB BRUMLOVKA, 11. ŘÍJEN 2000, PRAHA
Dream Theater, Porcupine Tree
[Zdroj: www.marastjakcyp.com, resp. http://marastjakcyp.com/new/?c=3&id=140, Autoři: 30.03.2005, StYkO]

...tak teda, po popisani fantastickeho koncertu Deep Purple sa pustam do reportu o koncerte mojej naj kapely - Dream Theater... :) koncert sa konal na druhy den po DP, a dost som ocakaval, ako dopadne porovnanie z ich julovym koncertom v Zline, ktory bol podla mna uzasny... po kratkom bludeni Prahou (tymto vzdavam hold orientacnym schopnostiam Mata a Peta, ja by som to mozno hladal este doteraz:))) ) sme sa dotrepali do prazskej Brumlovky, kde to mali prepuknut v miestnom Sky Klube..... trosku som sa obaval toho nazvu "klub", a tak trosku sa moje obavy aj naplnili... islo o "halu" asi tretinovej velkosti oproti Noveste v Zline... skoda, ludia boli na seba natlaceny ako sardinky, len sme vosli dnu, a uz sme boli spoteni aj... presne tam :))) mno peklo... :) tak isto kapela mala zo sebou len torzo toho, co mali v Zline, a to sa tykalo hlavne svetelneho aparatu... Ako predkapelu mali zo sebou Porcupine Tree, o ktorich som doteraz absolutne nic netusil... viem len, ze vznikli niekedy koncom 80tych rokov, a ze su to anglicania... hrali taku "psycho" hudbu :), nieco na sposob Fates Warning (aspon miestami sa mi to podobalo, hlavne takou potemnelou atmosferou piesni...), niekedy to znelo dost monotonne, no celkom zaujimavo vyuzivali sample a rozne zvuky a hlasy... bol som celkom prijemne prekvapeny tym, ze mali v podstate dost kvalitny zvuk ("to sa mi len zda, alebo sa trasie podlaha??" - Ell, ked bubenik spostil dvojkopakovu palbu :))))), aj osvetlovaci sa celkom snazili, co nie je vzdy pri predkapelach pravidlom... este bolo zaujimave, ze zacali hrat asi o pol osmej, pricom koncert bol ohlaseny na osmu... hrali asi tristvrte hodinu, a ludom sa pacili... mali dobry ohlas... :) Ale vsetci uz cakali na to, koli comu tam prisli, na DREAM THEATER! Predskokani sa zbalili, zvukari podozvucovali (bednaci si medzitym na podiu aj zatancovali... taky nejaky irsky tanec :))), poutierali mikrofony, a asi 15-20 minut od poslednych tonov Porcupine Tree sa zhaslo svetlo... a chlapi lepsie ani nemohli zacat...

1. Metropolis pt.1 - The Miracle and the Sleeper
...absolutna bomba, podla mna najlepsia vec, aku DT zlozili... efektny zaciatok za blyskania stroboskopov, uz toto bol priznak toho, ze program bude od zakladu iny, ako pred tromi mesiacmi... asi stvorminutove solo zahrane uplne genialne (nechybal stoptime, kde si Mike spravil oblikatnu fotecku :))) mozno sa uvidime na nete :)))))... mno, skoda reci, treba zazit! :)))))
2.-4. Overture 1928, Strange Deja Vu, Fatal Tragedy
trojica veci z pokracovania predchadzajucej piesne z albumu Metropolis pt.2 ... zahrali to bez klavirnej medzihry medzi Strange... a Fatal... , cim cely blok dostal omnoho vacsiu razanciu, ako na CD... v tej chvili uz boli opluvane cele bicie (Portnoy neuveritelne na koncerte pluje... to boli neslutocne sprsky...:)) to som este nevidel... samozrejme, nemohol si odpustit opicky, je to fakt skupinovy saso... plieskanie po hlave, vyhadzovanie paliciek (do vzduchu, do publika, zvukarovi...)... mno proste sasino... :))))). Hosi podali standartny vykon (v pripade DT to znamena standartny, v porovnani s ostatnymi... excelentny... :))), Mike sa mi zdal uvolnenejsi ako v Zline, dovolil si omnoho viac kadejakych zmien a "kudrliniek"...
5. Another Day
Tymto ma dost odrovnali, necakal som, ze to zahraju...... ale bolo to prijemne, ide o pomalu vec z Images and Words, trpol som, ako sa vysporiadaju zo saxofonovym solom, ale.... mno, skoda reci, Rudess je Rudess, pekne si tam na tu temu zajamoval, fakt dobra verzia... :)
6. The Mirror
Peklo!! Asi najtvrdsia vec z Awake... no po riti!!! opat kadejake koncertne variacie, hlavne Portnoy a Rudess... vsetky hlavy sa natriasali v tom valcujucom rytme... pecka!!:)
7. solo Petrucci
Pani a damy, kto chce vidiet, ako sa hra na gitare, nech sa paci... bolo celkom zaujimave porovnavat Petrucciho s Morseom z Deep Purple, ale John ponal svoju predstavovacku uplne odlisne (aj ked, on ma svoju predstavovacku prakticky v kazdej skladbe :))... mno, dobre! z vynimkou "Space-Dye West" :))))))))))... bolo to nadherne, s lahkostou zahrane solo, pekne podfarbene Jordanovymi kilami... ludi dost rozhybala tema od Metallicy "Master Of Puppets", ktoru zahral s Portnoyom... mno po riti! vsetci skakali... "Master! Master!" :))))))
8. Home
No comment... uplna pecka.
9. solo Rudess
Zdalo sa mi trosku monotonnejsie a menej napadite, ako v Zline... ale mozno preto, lebo som ho uz raz pocul... v kazdom pripade, normalny clovek by si v tej rychlosti asi polamal na tych klavesach vsetky prsty! :))) paraada... :))
10. Erotomania
Tak tymto vyrazili dych nie len mne! Instrumentalka z Awake, ale absolutna! :) Mno proste... co dodat... vyborna a dobre zahrana vec..... len sme cakali, ci bude nasledovat to, co ma... a nasledovalo! :))
11. Voices
:)) presne tak... z Myungovho zbehu, ktorym prepojil obe veci, sa spravilo vela ludom v sale nevolno....:)) uplne blaznovstvo...... tato vec je dost obsiahla a hlavne dost narocna na spev, ale myslim, ze LaBrie nesklamal (inac, pekne kysne :)))) asi sa ma dobre :))
12. The Spirit Carries On
Na CD nasleduje po Voices skladba Silent Man, ako posledna z trilogie... tu ju nahradili inym sladakom, ale vobec som sa nestazoval, pretoze tato vec patri medzi moje najoblubenejsie spomedzi pomalych veci od DT... neda mi opat nespomenut solo... je uplne nadherne... :)
13. Learning to Live
Hmmmm... tak tu sa pekne vysaleli... dost si tu vec prisposobili, ona je uz sama o sebe dlha, mno nemali problemy (hlavne Jordan) nieco prikraslit (presne jak povedal Mato, pri hrani starsich veci sa tvaril asi tak, ze “co to tam ten Kevin (Moore) nahral za banality, pre boha!” :))))))... pomaly sa ale schylovalo ku koncu... Hosi odisli s podia, a kazdy asi ocakaval Pull Me Under... avsak vratili sa s inou bombou!
14. The Change of Seasons
!!!! :)) a zahrali to cele!!! pol hodinu trvajuce sialenstvo... sem-tam pekne poupravovane (Petrucci tam mal nejake to solo navyse... :)), v instrumentalnej casti The Inevitable Summer celkom vtipne spotvorili tie medzihry, kde sa strieda vzdy nejaky nastroj s bicimi... mno proste sa pohrali hosi :)))))

No... co dodat :) Zvuk bol porovnatelny so Zlinom, mozno trosku horsi, ale na druhej strane som teraz celkom rozumel basu, co v Zline absolutne nie... bola tam omnoho vacsia tlacenka, co bolo dane salou, avsak bola sranda sledovat, ako ti dvojmetrovi metlosi reaguju, ked videli, kto za nimi stoji :)))) vsetci sa Elen uhybali, az sme mali nakoniec celkom good vyhlad :)))) v jednom momente som sa otocil dozadu, a kukam jak puk... za nou sa normalne zhromazdili asi styri obdobne malicke dievcatka :)))) chudatka, inde asi nemali sancu vidiet nic :)))))) a este... zas mi nezahrali tie moje... Take The Time a Peruvian Sky inac, vsimli ste si? z Falling... nehrali NIC! Takze... asi tak... ja by som mal zataal len tolko... ale uz rozmyslam nad Nickom Caveom... v novembri v stovezatej... dost odbocenie od stylu, ale nezaskodi trosku morbidnej melancholie... :)))

Nahoru  2a. SKY CLUB BRUMLOVKA, 11. ŘÍJEN 2000, PRAHA
DREAM THEATER 11. 10. 2000, Praha, Sky Club Blumlovka
Dream Theater, Porcupine Tree

Skupina již dokonce vystupovala dvakrát i v naší republice. Poprvé to bylo ve čtvrtek 20. července 2000 ve Zlíně ve sportovní hale Novesta, 11. října 2000 se u nás Dream Theater objevila již podruhé ve Sky Clubu Brumlovka v Praze, kde představila album "SFM" v koncertní podobě, skladbu po skladbě, notu po notě, chronologicky tak, jak jsou jednotlivé scény umístěny na albu. Koncertní set byl navíc doplněn i průřezem starší tvorby.
[Zdroj: www.muzikant.cz, resp. http://www.musicpage.cz/, Autoři: Luboš Maule, Petr Heřman]
A co se nakonec hrálo? Zde je přehled:
Intro: Laura Palmer's Theme
Metropolis Part 1
Overture 1928
Strange Deja Vu
Through My Words
Fatal Tragedy
Mirror
Another Day
Guitar Solo (mj. Master Of Puppets)
Home
Piano Solo (mj. Rondo alla Turca)
Erotomania
Voices
The Spirit Carries On
Learning To Live

Přídavek: A Change Of Seasons.

Uvedené fotografie (jinak velmi zdařilé)
jsou z jejich pražského koncertu.


        Půlhodinové představení předkapely Porcupine Tree lze označit za velice vydařené. Jelikož pro mnohé jsou jistě pojmem zcela neznámým, pojďme si je v rychlosti představit. Základ skupiny byl položen již v dalekém roce 1987 ve Velké Británii kytaristou a zpěvákem Stevenem Wilsonem. K němu se v roce 1993 připojili Colin Edwin (basa), Chris Maitland (bicí) a Richard Barbieri (klávesy) a stabilizovali tak kapelu až do dnešních dnů. Porcupine Tree v letošním roce vydali již své šesté album ”Lightbulb Sun”, které samozřejmě představili i koncertně. Čtveřice ostrovanů předvedla solidní instrumentální výkon balancující na hranici britského rocku a progresivního metalu, takže se vcelku před Dream Theater hodili a fanoušky příjemně naladili na pamlsek večera.

         Odstraňování propriet po Porcupine Tree, zabralo necelou půlhodinku, a tak to vypadalo, že Dream Theater začnou hrát přesně na čas, tedy ve 20:30. Zahajovací minuta však odbila a na pódiu se stále nic neděje, pouze zvukař vyměnil kompaktní disky a pustil hudbu z kultovního filmu a seriálu Davida Lynche - Twin Peaks - což bedňáky od Dream Theater evidentně baví a začínají provozovat roztodivné tanečky, něco mezi ”kolo, kolo mlýnský” a country. Zajímavé zpestření. Po pár minutách však mizí ke straně pódia, světla pohasínají, za bicí soupravu usedá Mike Portnoy, John Petrucci si bere kytaru, ze stínu se vynořuje i John Myung s basou, a také Jordan Rudess je již připraven u kláves, následují první tóny, první takty, světla se rozsvěcují, koncert začíná.

         Obrovským překvapením pro mne je, že se otevírá “Metropolis Pt. I”, očekával jsem, že odezní kompletní aktuální deska. No nic, říkám si, uvidíme dál. Zvuk je skvěle čitelný, na pódium vbíhá i poslední člen - James LaBrie - a obecenstvo ho vítá obrovským aplausem (ostatně jako všechny předchozí členy). Dream Theater rozehrávají svou precizní hru a dokazují, že jsou právem pokládáni za mistry progresivního metalu, přece jenom “Metropolis Pt. I” na úvod je dost velké sousto (ale na druhou stranu, které není, takže je vlastně těžké začít něčím “lehkým”). Následuje “Overture 1928”. “Ano, ano, tak teď teprve bude představena nová deska?” V domněnce mne utvrzuje i další skladba “Strange Deja Vu”, James se zdraví s publikem, prohazuje i pár českých pozdravů. Očekávám, že teď zazní “Through my Words”, ale co to? To je snad až další v pořadí “Fatal Tragedy”. A také že ano! Rezignuji již na to, že kapela odehraje celou desku, jenom ve skrytu duše doufám, že zazní alespoň má oblíbená “Home”. Soustřeďuji se na hraní samotné, nechávám se unášet proudy progresivní energie prýštící z pódia, sleduji bezchybnou práci muzikantů, pozoruji s jakou radostí a něhou se dotýkají svých nástrojů. Mike Portnoy za bicími řádí, neustále vyskakuje zpoza své soupravy, točí paličkou, vyhazuje ji do vzduchu, dochází i na pověstné přehazování si s technikem od mixážního pultu (co na tom, že se mu jí párkrát nepodařilo chytit). Jordan Rudess se za svými Kurzweily chvíli krčí jako stoletý stařec, chvíli se kření do publika a jen tak mimochodem si u toho pohrává s černobílými klapkami, tu levá ruka hraje melodii, tu ji převezme pravá, vše s těžko popsatelnou lehkostí. Někdy to dokonce vypadá, že se jich ani nedotýká, s takovou grácií a rychlostí se po nich pohybuje. (Naprostou raritou je, že na rozdíl od jiných klávesových mistrů, kteří jsou obklopeni spoustou aparátů, Jordan používá pro živá vystoupení Dream Theater zásadně pouze jedny (!!!) klávesy K2500XS, na kterých si předem naprogramované zvuky mění pedálem levé nohy. Holt je to fajnšmekr.) To samé lze ale říci i o hře dalšího Pana muzikanta Johna Petrucciho. Sice toho po pódiu moc nenaběhá, ale co nemá v nohách (a koneckonců není třeba pobíhat po pódiu jako šílený), to má v prstech, neuvěřitelné prstoklady, neskutečná hra. Stejným počtem strun vládne i John Myung, ovšem ten je má o poznání silnější. Taky udělá pouze dva kroky vpřed, dva vzad, stejně tak vlevo a vpravo, ale jeho hra na basu se již takto jednoduše popsat nedá. A James LaBrie? Z některých zdrojů jsem slyšel, že se prý hlasově pohybuje v jedné rovině, občas zpívá falešně, a že je nejslabší článek kapely. Tento večer se nic takového nestalo. (Chtělo by se mi spíše napsat slovy strýce Pepina z Hrabalových ”Postřižin”: “Prdlačky, švagrová!”) James odvedl naprosto perfektní výkon bez jediné chybičky a byl rovnocenným členem předchozím jmenovaným mistrům svých nástrojů. “The Mirror” s brutálním riffem a několika změny temp ihned na začátku skladby znamenal další odklon od loňské desky, což pokračovalo i s “Another Day”, kde však došlo ke zpomalení a obecenstvo si mohlo také vydechnout. Ke konci skladby se nenápadně vytratili všichni až na Johna Petrucciho, který předvedl brilantní sólo během kterého došlo i na legendární riff Metallicy z “Master of Puppets”, při němž ho podpořil za bicími nakrátko se dostavivší Mike Portnoy. Sólo plynule přešlo v “Home” (tak jsem se přece jen dočkal), aby vzápětí, to je po více jak dvanácti minutách, kterými skladba oplývá, předvedl svou dovednost nový člen sestavy Jordan Rudess. Pokud jsem o pár řádek výše napsal, že John Petrucci předvedl brilantní výkon, nevím co napsat o tomto. Nedá se popsat, to se musí vidět a slyšet, ne nadarmo Jordana i sami členové kapely považují za nejlepšího klávesistu, jakého kdy měli. V jeho hře bylo vše - cit, dynamika, náboj, chytlavost, poutavost, myšlenka, drive. Mimo jiné zahrál i ragtime z “Dance of Eternity” a variaci na Smetanovu “Mou vlast” z dílu “Z českých luhů a hájů”, tedy pasáž známou jako “Kočka leze dírou”. Marná sláva, klasické vzdělání se nezapře. Pane Jordane, děkuji! Instrumentální “Erotomania” přinesla další porci hudby, kterou mnoho lidí považuje za zbytečné vychloubání se sebou samým, svými schopnostmi a dovednostni, ale kterou přece jen dokáže pár nadšenců (a že se jich tento večer našlo!) ocenit. Stejně jako na desce na ní navázala skladba “Voices”. Ze starších desek ”Images And Words” a ”Awake” se vůbec hrálo hodně, jestli dobře počítám, z každé po třech skladbách. Překvapením možná pro někoho je nulová účast ”Falling Into Infinity”. Z té se sice měla hrát “Just let me Breath”, jak se můžete dočíst na konci článku v setlistu, ale ještě společně s dalšími dvěma skladbami byla označena za tzv. optional, tedy nepovinné, volitelné. Škoda, protože další z těchto eventualit byl snad mix skladeb “Caugh in a Web” a “New Millennium” nazvaný “Caugh in a New Millennium”, ale hlavně “Acid Rain”, tedy skladba z Liquid Tension Experiment 2 pánů Portnoye, Petrucciho, Rudesse a Levina. Poslední návrat k poslední desce, “The Spirit Carries On”. Hlavní set se evidentně blíží ke konci, však již také pětice hraje a zpívá (Jamesovi se zpěvem pomáhají i Petrucci a Portnoy) skoro dvě hodiny a “Learning to Live” je songem, který má tu čest být posledním zahraným. Mike Portnoy se okamžitě obléká do boxerského županu a mizí v zákulisí, ostatní se loučí o něco déle, ale všichni tuší, že se určitě nejednalo o poslední skladbu večera, přídavek přece musí být a světla v sále ještě taky nesvítí. Hala začíná bouřit, a tak se dostává i na definitivně poslední skladbu večera “A Change of Seasons”, která je v setlistu pro změnu označena jako “encore”, což je výraz pro přídavky, něco, co má být hráno až na vyžádání. A fanoušci se dožadovali pěkně nahlas, nebylo je možné nevyslyšet. Tím pádem se konec koncertu posunul o dalších třiadvacet minut, tzn. až těsně před jedenáctou. Během skladby dochází i na krátká minisóla jednotlivých aktérů, Mike Portnoy zpoza své baterie ukazuje na Johna Petrucciho, ten nadhodí riff, Portnoy přidá rytmus a asi po půl minutě se přidá i zbytek kapely. Následuje Portnoyovo vyzvání směrem k Johnu Myungovi a ani ten nenechá publikum na pochybách ohledně svých hudebních dispozic. Do třetice Portnoy pobízí Jordana Rudesse a i ten bez sebemenšího zaváhání předkládá užaslému publiku svůj díl virtuozity. Vše však musí jednou skončit a i poslední megaskladba má svůj konec. Kapela sama také dala najevo, že je definitivní konec, všichni vespolek se došli uklonit doprostřed pódia, Mike Portnoy ve svém slušivém modrém župánku do publika vhodil několik paliček a blán od bicích, John Petrucci věnoval hrst trsátek a všichni se odebrali do šaten.

        Koncert možná skončil pro muzikanty samotné, pro nás však ne. Stále ještě plni dojmů jsme usedli do místního baru a diskutovali a diskutovali. Podařilo se nám odchytit i tour managera Alexe a přestože byl evidentně zaneprázdněn, našel si vteřinku času a dal nám k dispozici setlist, který si můžete přečíst níže, a ze kterého jsem čerpal některé údaje napsané výše. V rámci diskuse jsme dospěli k jednoznačnému závěru. Pokud jsme z koncertu Deep Purple o den dříve odcházeli s pocity, že Dream Theater musejí zahrát naprosto famózně, aby je dokázali překonat, po koncertě jsme se shodli, že jsme viděli vystoupení, které bylo určitě lepší, i když se jednalo o něco trochu odlišného a pro někoho asi těžko srovnatelného. Možná bych měl ocitovat památnou větu kolegy Heřmana, který prohlásil, že “pokud by se koncerty měřily počtem odehraných not, pak Dream Theater byli jednoznačně lepší i bez orchestru”, a ještě že “devadesáti procentům kapel, které mám doma nahrané, bych po dnešku zpřerážel ruce”. Co k tomu ještě říci? Zkuste si udělat nějaký ten týden času na každou desku Dream Theater a pokud máte alespoň trochu cit pro neobyčejnou hudbu, věřím, že prohlédnete. Rádi vás přivítáme v Divadle, za jehož oponou se můžete ponořit do fantaskního světa Snů.

PS 1: Jednoznačně nejlepší koncert, jaký jsme kdy viděli! Tím pádem i koncert roku (alespoň po hudební stránce). Lepší výkon mohou předvést snad jen sami Dream Theater, takže příště se doufám uvidíme v ještě hojnějším počtu.

PS 2: Nebo že by Rush?


Nahoru   1. DREAM THEATER - Poprvé v České republice !!!
DREAM THEATER 20. 7. 2000, Zlín, Hala Novesta
[Zdroj: http://www.music-store.cz/testy3.asp?ID=141, Autor: Adolf Miller, 7/2000]

Svátek všech progresivně naladěných rockerů a metalistů byl datován na 20. července 2000 a důvod byl jednoznačný - Dream Theater konečně zavítali i do naší nevelké republiky. O tom, čeho jsme byli svědky, ale i o tom, co můžete vy, kdož jste prohloupili, očekávat na podzim, kdy by k nám měli dorazit opět, se pokusíme přinést svědectví právě nyní.

O tom, že Dream Theater předvedou výborné hráčské výkony podpořené výborným zvukem nebylo předem pochyb, je tedy vůbec možné, aby kapela své fanoušky něčím překvapila? Pravda, zvuk byl možná i dokonalejší než si někteří z přítomných předem představovali a výkony jednotlivých aktérů a samozřejmě i kapely jako celku rovněž. Spíše k dobru věci je třeba přičíst skutečnost, že občas - ale opravdu zřídka - bylo možné mezi tou spletí tónů postřehnout, že ani Dream Theater nejsou stroje.

S tím, jak ubíhaly minuty koncertu, se však postupně začalo ukazovat, že malé překvapení si pro nás kapela opravdu připravila. Hned první tóny patřily skladbě Regression ze zatím poslední desky Scenes From A Memory, následované instrumentálkou Overture 1928. To se dalo pochopitelně očekávat, ale málokoho nejspíše napadlo, že to vezmou tak důkladně a celé aktuální album přehrají až do poslední noty. Jestliže si uvědomíme, že se jedná o koncepční album, jehož jednotlivé kompozice jsou především textově provázány, má to vlastně i svoji logiku. Hlavní část produkce byla navíc zpestřena (jak jinak) nezbytnými sólovými výstupy jednotlivých nástrojů, kdy většina obecenstva tvořeného mladými a doufejme, že i nadějnými muzikanty, povyrostla nejméně o 5 cm a stoje na špičkách hltala očima své idoly. K samotnému průběhu koncertu ještě dodejme, že nakonec se dočkali i ti, kteří nedají dopustit na starší tvorbu kapely. Teprve v přídavku zazněly "hitovky" staršího data, jako "Pull Me Under", "Caught In The Web", "The Mirror" nebo "Metropolis pt. 1", které už ostatně každý skalní fanda kapely měl možnost "naživo" shlédnout díky docela bohaté videografii DT. Zde můžeme jen poznamenat, že DT už mají za sebou 2 videa, která záběry z jejich koncertů obsahují. O kvalitách jednotlivých instrumentalistů pak svědčí i instruktážní videa. S výjimkou zpěváka Jamese LaBrieho už má na kontě nejméně jedno (Mike Portnoy dvě) každý ze současných členů kapely. Pro kytaru pak byly navíc vydány transkripce tří studiových alb, které editoval sám mistr Petrucci, takže jakákoliv nepřesnost je vyloučena. Zajímavou novinkou je to, že kytarista už nedávno dokončil noty i ke zmiňované poslední studiovce, navíc bude knižně vydán soubor jeho lekcí psaný pro jistý prestižní americký časopis. Takže jestli jste něco nechytali naživo, můžete vše zkusit dostudovat v šeru své ložnice. To už ale trochu odbočujeme, vraťme se tedy zpět k samotnému koncertu. Zaměřme se však nyní spíše na hardware: Kapela s sebou přivezla jen nástrojovku, ale ta sama o sobě byla natolik početná, že zde můžeme uvést jen to nejzásadnější - doufejme tedy, že se nám to alespoň zčásti podaří.

James LaBrie - zpěv
Tenhle Kanaďan to měl nejjednodušší - klasický, osvědčený a ke všemu bezdrátový mikrofon Shure SM 58 - tečka. I přesto, že zlé jazyky svého času kritizovali jeho menší "výpadky" či spíše nepřesnosti na živém albu Once In A LIVEtime (které kromě zvukové stránky nebylo nijak studiově upravováno, což je sám o sobě docela odvážný krok hodný kvalitní kapely), je nutné říci, že svoji úlohu zvládnul alespoň nyní přinejmenším bez problémů. Zkrátka a dobře - frontman, jak se sluší a patří.

Mike Portnoy - bicí
...je nepochybně vynikající bicmen, který po celé vystoupení evidentně překypoval ohromným množstvím energie, dobré nálady a zajímavých nápadů. Rozměrnou rampu na vyvýšeném pódiu obsazovala početná bicí souprava Tama Starclassic osazená blánami Remo a činely Sabian. Zmínit můžeme ještě "šlapky" DW 5000 Accelerator a paličky Pro-Mark 420. Alespo několik čísel: Záklaďák 51/2 x 14, 2 kopáky 16 x 24, 5 tomů (8 x 8, 8 x 10, 9 x 12, 10 x 13 a 14 x 14), gong bass 14 x 20. K činelům snad jen tolik, že jejich počet se velmi blížil dvacítce počínaje 8palcovým splashem a konče 20palcovou čínou. Občas ťuknul tu vpravo, tu vlevo i do nějaké té perkuse (Octoban). Zajímá-li vás důsledný výčet všeho, co souprava obsahuje, jukněte na oficiální stránku www.mikeportnoy.com.

Jordan Rudes - klávesy
Klávesový mág, který vedle posledního alba Dream Theater působil např. na obou nahrávkách Liquid Tension Experiment. Jeho hlavním nástrojem jsou klávesy Kurzweil K2500XS, v racku má ještě K2500RS a 16kanálový pult Mackie 1604. Značce Kurzweil zůstává věrný i u dalších nástrojů: K2000VP, K2VX a MicroPiano, ale vlastní např.i Korg Wavestation, Mini Moog, Yamahu CS01 či Hammondky. Pro vystupování s DT používá pouze klávesy K2500XS plus modul K2500RS v racku - jedeno z těchto nástrojů používá čistě pro simulaci Hammondek, druhý na vše ostatní.

John Myung - basa
Nezapře sice japonské předky, ale kdyby se sčítala výška s délkou vlasů, byl by z kapely pravděpodobně nejvyšší. Ačkoliv červený 6-strunný signature model Yamaha RBX6JM se 2 aktivními snímači double hotrail, na který celý koncert odehrál, je téměř tak velký jako on sám, tapping všemi prsty pravačky má zmáknutý dost slušně. Aparát (resp. jeho hlavní část) nese značku Mesa/Boogie (zesilovače 400+, M2000 a upravený kytarový preamp Triaxis, pro odposlechy Strategy 500). Stejnou firemní nálepku nesou i bedny Powerhouse 1516 (4 x 10 ", 1 x 15 ") a monitory 2 x 10 ".V racku byste dále našli kompresory dbx 166, ale i digitální mašinu Eventide GTR 4000, nechybělo dokonce ani kvákadlo a všudypřítomná ladička Korg Tone Works. Už jen samotné propojení celého systému (a to platí i pro kytaru) je dost složité, takže i kdybyste na to našetřili, identický zvukový řetězec byste dosti těžko vytvořili...

John Petrucci - kytara
O kytarách až úplně na konec, neboť touto problematikou se nedávno zabýval samostatný článek věnovaný tomuto v posledních letech dosti obdivovanému kytaristovi - nicméně právě jeho nádobíčko bylo nejpočetnější. V průběhu celého koncertu používal nové kytary Ernie Ball/Music Man, a to jak v šestistrunné, tak i v sedmistrunné verzi (ačkoliv jak je vidět z obrázku, Ibanez ještě zcela nepohřbil). Jde o prototypy z řady výrobků asi nejvíce připomínající model Steva Lukathera se snímači DiMarzio. Oficiálně by měl být Petrucciho model v nabídce firmy do konce roku. Pravé straně pódia pak dominovala šestice boxů Mesa 4 x 12 a 2 racky vysoké bezmála jako 2 reproboxy na sobě. Přesné propojení racku je samo o sobě opět dosti složité, omezíme se proto na vyjmenování základních stavebních kamenů zvukového řetězce: Jádro tvoří rackové provedení hlav Heartbreaker, Dual Rectifier a kombinace předzesilovače TriAxis a konce 2:90, vše z dílny Mesa/Boogie. Z digitálů nejvíce "svítil" Eventide GTR 4000, našli byste "běžné" Lexicony a T. C. Electronicy či digitální delay Korg. Připomenout můžeme kompresory dbx 166, šumovou bránu Boss NS-2, opět ladičku Korg a kvákadlo (CryBaby) do racku. Vše je důmyslně propojeno a ovládáno systémem Bradshaw a volume pedály Ernie Ball.

Pravda je taková, že kdybychom se chtěli pokusit o co možná nejpodrobnější popis, mohli bychom mu věnovat jedno speciální číslo časopisu. O smysluplnosti podrobného výčtu se dá ostatně pochybovat -- pokud se totiž např. zeptáte co bylo konkrétně použito na který zvuk či skladbu (např. kterou ze všech těch krabic že byla velmi věrohodně simulována akustická kytara hraná na "elektriku") nelze se z informací, které byly k dipozici, dobrat kloudného závěru (lze opravdu snad jen tušit...). K PA a osvětlovací technice snad jen tolik, že pocházely komplet z české produkce (ne ve smyslu výroby), základ zvuku ovšem tvořila především kvalitní nástrojovka. Jak tedy tuto malou reportáž uzavřít? Dream Theater snad nikoho nezklamali a dodrží-li svůj slib, máme se na podzim na co těšit. Jejich další koncert na půdě našeho státečku by se měl uskutečnit konkrétně 11. října ve Sky Clubu Brumlovka v Praze. Berte proto tento článek sportovně a přijďte se podívat sami, zcela jistě to bude stát zato.

Pozn. redakce: samozřejmě, že nás zajímalo, zda kapela měla speciální požadavky. Bohužel, jak nám sdělil zástupce Interkoncertu nic takového se nekonalo. Parta Dream Theater jsou prý naprosto normální chlapíci hrající fajnovou muziku se kterými se dá hovořit na každé téma a kteří si nediktují žádné speciality například na jídlo či ubytování. Tyto někdy až nepochopitelné požadavky jsou prý výsadou větších hvězd jako je Sting či Deep Purple.

Domů   Nahoru
Made by 
©  2001-2018 
Menu Poslední aktualizace: 13.6.2022